Devínska Nová Ves od 17. 10. 2022

Ján Žatko

Skončili sa spojené komunálne a župné voľby. Starosta Devínskej Novej Vsi sa nemení, na poslaneckých postoch nastali čiastočné zmeny. Vznikne prírodná rezervácia Devínska Kobyla. Oslávili sme 35. výročie DFS Grbarčieta a súboru Rosica. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Doprava je Achillova päta Devínskej

O necelé dva týždne sú na Slovensku spojené komunálne a regionálne voľby. Ja sa v nich uchádzam aj so svojim tímom o vašu dôveru. Jeden z najzávažnejších problémov Devínskej Novej Vsi je doprava. Je to jedna z prvých vecí, ktorú po voľbách začneme riešiť. Ak nám na to dáte svoj mandát.

Transparentnosť našej samosprávy je stále podpriemerná

Transparentnosť našej samosprávy je podpriemerná. Je to môj názor, podporený kritikou mnohých občanov. Uznávam, je to subjektívne hodnotenie. Určite sú aj občania, ktorí si myslia opak. Existuje však aj objektívne hodnotenie nezávislej organizácie. A to hovorí jednoznačne. Transparentnosť devínskonovoveskej samosprávy je stále podpriemerná.

Verejný duel kandidátov na starostu v DNV nebude

O týždeň si obyvatelia Devínskej Novej Vsi budú vyberať svojich zástupcov v miestnej, mestskej a aj krajskej samospráve. O pozíciu starostu Devínskej sa uchádzajú dvaja kandidáti. Súčasný starosta Dárius Krajčír a súčasný poslanec Ján Žatko. Pred štyrmi rokmi sme sa mohli v Istra Centre sledovať diskusiu kandidátov na starostu. Tentoraz verejný duel nebude.

Súčasný starosta Krajčír klame stále aj v jeho volebnom programe

Politici zvyknú realitu prifarbovať, ale súčasný starosta klame v neuveriteľne absurdnej miere. Tak veľmi chce zostať vo funkcii, že každému hovorí to, čo chce daný človek počuť, nevadí, že sa potom tvrdenia navzájom vylučujú. Keď som si pozrel jeho volebný program spojený s odpočtom práce, našiel som mnoho vedomých klamstiev, tu ich vyvraciam. Samozrejme veci, ktoré sa nepodarili, neuvádza.

 Sloboda slova a infozákon (Kontrola v samospráve – 2. časť)

Zákon o SLOBODNOM PRÍSTUPE K INFORMÁCIÁM vytvára možnosť nahliadnuť do všetkých úradných a úradníckych „kuchýň“, kde sa varí za naše peniaze. Nie každému „kuchárovi“ sa to možno bude zo začiatku páčiť. „SLOBODA SLOVA“ je základným kameňom „DEMOKRACIE“ Chcete ju? V nárokoch na seba by sme nemali poľaviť.

Šetrenie na investíciách sa nám vráti ako bumerang

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO spomedzi všetkých mestských častí Bratislavy a Košíc zhodnotil najlepší stav financií a dobrého nakladania s verejnými prostriedkami práve v našej Devínskej Novej Vsi. Je to vynikajúca správa. Je tu však jedno veľké ALE.

Štyri stratené roky

Keď sa pred štyrmi rokmi stal starostom Devínskej Novej Vsi neskúsený mladík, mal som obavy ako to zvládne. Riadiť zrazu 18-tisícové mesto s 20-miliónovým rozpočtom nie je jednoduchá úloha pre človeka, ktorý dovtedy neriadil ani maličké oddelenie. Veril som,  že sa obklopí skúsenými ľuďmi, ktorí mu pomôžu jeho ťažkú úlohu zvládnuť. Žiaľ, sklamal som sa. Pre Devínsku Novú Ves sú to štyri stratené roky.

Práca alebo zábava

V sobotu vo voľbách rozhodnete, či bude Devínsku Novú Ves viesť nasledujúce štyri roky doterajší starosta Dárius Krajčír, alebo súčasný poslanec Ján Žatko. Nič tak názornejšie nemôže charakterizovať rozdiel medzi týmito dvomi kandidátmi ako ich posledné predvolebné podujatia.

EXTERNÝ NEZÁVISLÝ AUDIT všetkých politík SAMOSPRÁVY je nutnosť

Viete si predstaviť , že od vzniku Slovenskej republiky 1. januára 1993, dlhých 29 rokov nebol v našej samospráve realizovaný žiadny nezávislý externý audit úplne všetkých politík (agiend)?

Ako sa nestratiť vo volebnej miestnosti

Spojené komunálne a regionálne voľby sa na Slovensku konajú v sobotu 29. októbra 2022 v čase od 7.00 hod. do 20.00.  Prvýkrát v nich budeme voliť spoločne kandidátov do regionálnej aj miestnej  samosprávy. V Devínskej Novej Vsi preto voliči dostanú až 6 druhov hlasovacích lístkov.

Dárius Krajčír bol opätovne zvolený za starostu Devínskej Novej Vsi

V komunálnych voľbách konaných dňa 29. 10. 2022 bol za starostu Devínskej Novej Vsi opätovne zvolený Dárius Krajčír. Do miestneho zastupiteľstva bolo zvolených šesť poslancov za stranu SOM Slovensko, päť za koalíciu Team Bratislava, Progresívne Slovensko, SaS a jeden za koalíciu SME RODINA, KDH, ZA ĽUDÍ, DOBRÁ VOĽBA a Umiernení, SPOLU.

Dárius Krajčír bude aj mestským poslancom

V spojených voľbách sme okrem starostu a poslancov miestneho zastupiteľstva Devínskej Novej Vsi volili našich zástupcov aj do mestského a župného zastupiteľstva. Na oboch týchto postoch nastali oproti končiacemu volebnému obdobiu zmeny. V zastupiteľstve mesta Bratislavy bude Devínsku Novú Ves zastupovať Dárius Krajčír a v zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja Jozef Tittel.

Fotografia týždňa

V sobotu 22. 10. 2022 bola veľká sála Istra Centra preplnená záujemcami o chorvátsku kultúru. Detský folklórny súbor Grbarčieta a súbor Rosica oslavovali 35. výročie svojho vzniku. Foto: Ján Žatko.

Napísali o nás

Dohľadové centrum Devínskej Novej Vsi zaznamenalo vyše 3300 incidentov

Projekt dohľadového centra v Devínskej Novej Vsi funguje už tretí rok, za ten čas zaznamenali kamery vyše 3300 incidentov. Viac ako 460 bolo nahlásených bezpečnostným a záchranným zložkám. Operátori centra v súčasnosti obsluhujú 40 bezpečnostných kamier mestskej časti, ďalších 32 monitoruje dôležité objekty. Informujú Bratislavské noviny.

Prírodná rezervácia Devínska Kobyla by mala mať 651 hektárov: Kedy vznikne?

Prírodná rezervácia Devínska Kobyla, ktorá by mohla vzniknúť 1. decembra, by mala mať 651 hektárov. Vyplýva to z návrhu Ministerstva životného prostredia  SR, ktorý predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Chránené územie by sa malo nachádzať v Bratislave v katastrálnych územiach Devína, Devínskej Novej Vsi a Dúbravke. Devínska Kobyla by podľa materiálu mala mať dve zóny. V zóne A by mal platiť piaty stupeň ochrany s výmerou 489 hektárov a v zóne B má byť štvrtý stupeň ochrany s rozlohou 162 hektárov. Informuje časopis Poľovníctvo a rybárstvo.

Bratislavská polícia má svoje pracovisko aj v Devínskej Novej Vsi

Mestská polícia v Bratislave má vysunuté pracovisko už aj v Devínskej Novej Vsi. Bližšie je tak nielen k obyvateľom tejto mestskej časti, ale aj Devína. Mestská polícia o tom informuje na sociálnej sieti. Nové pracovisko funguje na Opletalovej ulici. Informuje web teraz.sk.

FCL Devínska Nová Ves – MFK Ružomberok 0:3

Priebeh zápasu Slovenského pohára medzi FCL Devínska Nová Ves a extraligovým MFK Ružomberok si môžete pozrieť na stránkach denníka pravda.sk.

Bratislava – Devínska Nová Ves: Kompletné výsledky komunálnych a VÚC volieb 2022

Na spojených regionálnych voľbách 2022 sa v obci Bratislava – Devínska Nová Ves zúčastnilo 39,50 percenta oprávnených voličov. Kto sa stal novým starostom obce? Pozrite si podrobné výsledky komunálnych a župných volieb na webe bratislava.sme.sk.

Bratislava – Devínska Nová Ves: Starostom v komunálnych voľbách 2022 sa stal Dárius Krajčír

Voľby v obci Bratislava – Devínska Nová Ves vyhral Dárius Krajčír. Starosta Dárius Krajčír (Strana obcí a miest – som Slovensko) získal 4287 platných hlasov. Do volebných miestností prišlo v sobotu 29. októbra 5641 voličov, obálku odovzdalo 5210 ľudí. informovali aktuality.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

V pondelok si môžete naposledy pozrieť v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku výstavu o Grbarčietach Krátka prechádzka dlhým obdobím. Vo štvrtok ju vystrieda výstava fotografií Fotofórum 2022. V sobotu môžete dať nepotrebným veciam druhú šancu v zbernom dvore Denovy, Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 379 sledovateľov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *