Verejný duel kandidátov na starostu v DNV nebude

Ján Žatko

O týždeň si obyvatelia Devínskej Novej Vsi budú vyberať svojich zástupcov v miestnej, mestskej a aj krajskej samospráve. O pozíciu starostu Devínskej sa uchádzajú dvaja kandidáti. Súčasný starosta Dárius Krajčír a súčasný poslanec Ján Žatko. Pred štyrmi rokmi sme sa mohli v Istra Centre sledovať diskusiu kandidátov na starostu. Tentoraz verejný duel nebude.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje na starostu DNV

Diskusia kandidátov na starostu pred štyrmi rokmi

O týždeň tu máme voľby v ktorých si môžeme vybrať medzi dvomi kandidátmi na post starostu mestskej časti. Ako lepšie sa môžu voliči rozhodnúť pre jedného z nich, ak nie v priamej konfrontácii? Pred štyrmi rokmi som zorganizoval verejnú diskusiu kandidátov na starostu ja osobne. Mal som už dávnejšie objednanú veľkú sálu Istra Centra na predvolebné stretnutie kandidátov na poslancov s občanmi. S mojimi spolukandidátmi sme sa zhodli na tom, že umožníme na tomto stretnutí, aby všetci kandidáti na starostu dostali možnosť na otvorenú diskusiu s obyvateľmi Devínskej Novej Vsi. Oslovil som ich s ponukou na účasť na takejto diskusii.  Všetci piati moju ponuku na duel  prijali a prisľúbili účasť. Štyria z nich sa diskusie aj zúčastnili.

duel
Stretnutie s kandidátmi na starostu na ktorom sme si dohodli pravidlá diskusie.

Tentoraz verejný duel kandidátov na starostu nebude

Keďže diskusia kandidátov na starostu pred štyrmi rokmi mala medzi občanmi veľký úspech, navrhol som môjmu protikandidátovi, aby sme ju usporiadali aj pred týmito voľbami. Dostal som od neho nasledujúcu odpoveď:

Dobrý deň pán Ing. Žatko,
ako viete vždy som bol otvorený diskusii i stretnutiam s občanmi a rovnako vnímam, že toto dôležité obdobie pre obyvateľov Devínskej Novej Vsi i Bratislavy si formát predvolebnej debaty žiada. Preto sa veľmi rád zúčastním predvolebnej diskusie s Vami, pošlite mi kľudne návrh termínu i miesta a vyjadrím sa. Ak sa zhodneme na termíne, mieste a neutrálnom moderátorovi poďme do toho. Vzhľadom na už prebiehajúcu kampaň som do momentu Vášho mailu neevidoval z Vašej strany ani náznak záujmu o tento typ stretnutia, preto som neorganizoval takéto stretnutie. Vaše pozvanie a zorganizovanie debaty preto vítam. S pozdravom Dárius Krajčír

Po tom ako som dostal túto odpoveď, snažil som sa zohnať vhodné priestory na duel, žiaľ nepodarilo sa mi to. Jediná možnosť bola obetovať tak ako pred štyrmi rokmi už vopred objednanú veľkú sálu Istra Centra, ktorú som si objednal ja a môj tím na predvolebné stretnutie s občanmi. Nezdalo sa mi to však fér voči môjmu tímu a preto som oznámil môjmu protikandidátovi, že keďže sa mi nepodarilo nájsť vhodné priestory, od návrhu na spoločný duel ustupujem.

Prečo nie je diskusia kandidátov na starostu v DTV?

Odpoveď je jednoduchá. Pretože nie je vôľa súčasného starostu a poslancov. Poslanec Adrián Jankovič otvoril túto tému už druhýkrát na rokovaní miestneho zastupiteľstva. Márne. Bližšie o tom informuje v článku s názvom „Od absencie predvolebných diskusií v DTV k prirovnaniu k Matovičovi a Putinovi„. Citujem z neho:

Ako odpoveď prišli ako vždy výhovorky ako sa to nedá spojené s klamstvami. Vicestarostka Janatová, poslanec Tešovič, starosta Krajčír tvrdili za pritakávania ich poslancov, ako je na to potrebná špeciálna licencia, ktorú je náročné získať a strašili obrovskými pokutami.

Súhlasím s kolegom Jankovičom. Sú to iba výhovorky. Stanovisko Rady pre mediálne služby k voľbám do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov vo vysielaní 2022 uvedené v spomínanom článku je jasné. Citujem z neho:

Oprávnený vysielateľ môže v období, v ktorom je v zmysle zákona o volebnej kampani povolené viesť volebnú kampaň, vysielať okrem politickej propagácie aj diskusné programy s kandidátmi na funkciu predsedu samosprávneho kraja, poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja, starostu obce, primátora mesta, starostu mestskej časti a poslanca obecného zastupiteľstva, poslanca mestského zastupiteľstva a poslanca miestneho zastupiteľstva len v prípade, ak ich zaradenie do programovej štruktúry na toto obdobie schválila Rada. Oprávnený vysielateľ je povinný predložiť Rade najneskôr 30 dní pred začiatkom vysielania takéhoto programu jeho projekt, ktorý musí obsahovať aj taký výber účastníkov diskusií zabezpečujúci, aby nebol žiadny z kandidátov znevýhodnený. Zaradenie takého programu do vysielania sa nepovažuje za zmenu programovej skladby.

U nás to nejde, inde áno

Takže nič náročné. Iba treba vôľu a ochotu a zaslať Rade projekt vysielania diskusií. To je všetko. A argument, že starosta ani zastupiteľstvo nemajú dosah na DTV je úplne smiešny. Devínska Nová Ves je zriaďovateľ DTV a starosta plní funkciu valného zhromaždenia DTV. Takže ak by bola vôľa starostu a zastupiteľstva organizovať predvolebné diskusie v DTV, tak konateľ vypracuje projekt, predloží ho rade a môže sa vysielať. Lenže tá vôľa jednoducho nie je. A tak sme po štyroch rokoch opäť svedkami úplne trápnej situácie, že kandidáti na starostu Devínskej Novej Vsi diskutovali navzájom v TV Bratislava, ale doma, v Devínskonovoveskej televízii nie.

Súvisiaci článok

2 komentáre k “Verejný duel kandidátov na starostu v DNV nebude”

  1. Dobry den, nas terajsi p.starosta Krajcir velmi rad pouziva vetu „som tu len pre obcanov“. Neviem ci je tak naprogramovany, alebo ine ani povedat nevie. Ja, ako obcanka DNV som sa stretla do starostom v 2 velmi dolexzitych veciach. Stretla som sa len so zavadzanim, klamanim a jeho obohratou vetou. Nepomohol, ba dokonca sa nam smial do oci.
    Nechcem takeho starostu.
    Myslela som, ze mlada krv bude prinosom, ale je to kupeny starosta, kt pre obcanov neurobil nic

  2. Moja osobná skúsenosť s aktuálnym starostom je podobná. Pri osobnom stretnutí sa tváril, že nám chce pomôcť a jeho činy boli opačné. Stretli sme sa s rozčarovaním z jeho činov. Po ozrejmení faktov sme zistili, že nám klamal do očí vo viacerých veciach. Škoda, že duel nebude, ak by to bolo možné, konfrontovali by sme ho v danej veci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *