EXTERNÝ NEZÁVISLÝ AUDIT všetkých politík SAMOSPRÁVY je nutnosť

Alexandra Madajová

Viete si predstaviť , že od vzniku Slovenskej republiky 1. januára 1993, dlhých 29 rokov nebol v našej samospráve realizovaný žiadny nezávislý externý audit úplne všetkých politík (agiend)?

píše: Alexandra Madajová
autorka kandiduje do miestneho zastupiteľstva DNV ako nezávislá kandidátka

V každom z článkov som presne poukázala na čom stojí demokratické a transparentné vedenie našej samosprávy, kde naša samospráva porušuje zákonné postupy. Ak chceme zmeniť a skvalitniť výkonný prístup našej samosprávy,  mali by sme sa odraziť od dna a začať na pevných základoch.

Čo vlastne externý audit môže kontrolovať?

Na rozdiel od finančnej kontroly NKU, môže skúmať napríklad vybrané aspekty rozpočtovej politiky (predaj a prenájom majetku; participatívny rozpočet); verejné obstarávanie, politiku územného plánovania a stavebného úradu, mediálnu politiku, personálnu politiku, IT politiku, politiku prideľovania miest a kontrolu v zariadeniach, politiku sociálnych služieb a správu mestských firiem alebo politiku úradu Hlavného kontrolóra.

Kde je hranica, čo môžeme dovoliť vedeniu našej mestskej časti a čo je cez čiaru?

https://orsr.sk/vypis.asp?ID=294393&SID=2&P=1

Návrh: Takúto možnosť kontroly ponúka Transparency Internacional Slovensko v rámci  projektu „Protikorupčná stratégia, Audit mesta“ Zahájenie spolupráce s TIS v praxi vyzerá tak, že ju samospráva jednoducho osloví so záujmom o  audit. TIS následne nadviaže kontakt a začne diskutovať o konkrétnych podmienkach. Tie záležia najmä od veľkosti samosprávy a požadovanom rozsahu auditu.

Pozitíva: Príležitosti, slabé miesta a odporúčania ako výstup auditu

Príklad mesto Nitra:

https://transparency.sk/sk/protikorupcna-strategia-vybranych-politik-mesta-nitra/

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *