Devínska Nová Ves od 18. 10. 2021

Ján Žatko

Škriatkovo má nových obyvateľov. Devínskonovovešťania na vedľajšej koľaji. Miestne zastupiteľstvo má novú poslankyňu. Rekonštrukcia Klubu dôchodcov sa preťahuje. Vieme sa podeliť. Vyšiel Slovník devínskonovoveského chorvátskeho dialektu. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Dana Hlaváčová Vanková zložila poslanecký sľub

Po dlhšom čase strávenom v zahraničí som sa k vám opäť prihovoril na blogu Týždeň v Devínskej, aby som vám prinášal aktuálne informácie o živote v našej mestskej časti. Začal som zaujímavou správou zo zasadnutia miestneho zastupiteľstva, ktoré sa uskutočnilo 22. 9. 2021. Na tomto zastupiteľstve zložila poslanecký sľub staronová poslankyňa Dana Hlaváčová Vanková.

Devínska opäť ocenila významné osobnosti

Pred dvomi rokmi založila súčasná samospráva v Devínskej Novej Vsi novú tradíciu. Osobnostiam, ktoré sa významným spôsobom pričinili o rozvoj alebo reprezentáciu našej mestskej časti, odovzdala ocenenie Devínskonovoveská holubica. Prvými ocenenými sa v roku 2019 stali Milan Beláček, Viktor Hulík, Jozef Klačka a Jozef Rajchl. Pred týždňom k laureátom pribudli Jozefína Daničová, Dagmara Dudeková, Daniela Lipková, Karol Moravčík a Rastislav Šimkovič.

Rekonštrukcia Klubu dôchodcov sa preťahuje

Na piatok 22. 10. 2021 ráno zvolal starosta Dárius Krajčír mimoriadne online miestne zastupiteľstvo. Predmetom rokovania bola rekonštrukcia Klubu dôchodcov na Istrijskej ulici. Starosta Dárius Krajčír predložil poslancom návrh na schválenie dodatku zmluvy týkajúcej sa financovania tejto rekonštrukcie.

 Vieme sa podeliť

Charita DNV, ktorá pôsobí pod OZ Gaudete Devínska Nová Ves, v septembri vyhlásila dve materiálne zbierky. Prvá z nich bola Zbierka školských pomôcok pre deti z Azylového centra Betánia z Malaciek. Druhou bola výzva pre rodinu, ktorej vyhorel dom vo Veľkých Levároch. V oboch prípadoch sme mali k dispozícii zoznam vecí, ktoré by deti a rodina potrebovali.

Kde zostali Devínskonovovešťania?

Druhý októbrový víkend sa v Devínskej Novej Vsi niesol v znamení osláv Dňa obce. Vyvrcholením osláv bol slávnostný galavečer usporiadaný pri príležitosti odovzdávania ocenení Devínskonovoveská holubica. Keď som si pozrel v televízii reportáž z tohto galavečera, pýtal som sa sám seba, kde zostali Devínskonovovešťania.

Fotografia týždňa

Škriatkovo má nových obyvateľov! Vdýchli sme život jesenným škriatkom, ktorí postrážia náš les, kým sa v nadchádzajúcom období bude chystať na zimný odpočinok. Škriatkovia nám ochránia aj malé semienka, aby počas zimy nabrali silu k jarnému klíčeniu. Foto a text: Lesný Klub Bystruška.

Magazín DTV nás informoval o

Napísali o nás

Dedičstvo Chorvátov v Devínskej Novej Vsi približuje slovník pôvodného dialektu

Pôvodný dialekt Chorvátov, ktorí sa 16. storočí usadili na území dnešnej Devínskej Novej Vsi v Bratislave, približuje publikácia pod názvom Slovník devínskonovoveského chorvátskeho dialektu. Slovník obsahuje heslá chorvátskeho dialektu v Devínskej Novej Vsi, zachovaného dodnes z generácie na generáciu ústnym podaním. Informujú Bratislavské noviny.

 Aj vy môžete prispieť s návrhom, ako by malo vyzerať centrálne námestie v Devínskej Novej Vsi

Devínskej Novej Vsi chýba verejný priestor, ktorý by fungoval ako centrálne námestie. Aktuálne sa preto pripravuje architektonická súťaž, ktorá má prispieť k riešeniu tohto priestoru. V rámci súťaže sa bude riešiť aj situácia s parkovaním. Aktuálne môžu ľudia vyplniť online dotazník, ktorého výstup bude kľúčovým podkladom pre samotné zadanie architektonickej súťaže. Informujú Bratislavské noviny.

Devínska Nová Ves očakáva

V tomto týždni zasadajú tri komisie miestneho zastupiteľstva. Denova naposledy v tomto roku rozmiestni veľkokapacitné kontajnery na verejných priestranstvách. V utorok sa deti budú zabávať na Lampionáde. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 233 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *