Kde zostali Devínskonovovešťania?

Ján Žatko

Druhý októbrový víkend sa v Devínskej Novej Vsi niesol v znamení osláv Dňa obce. Vyvrcholením osláv bol slávnostný galavečer usporiadaný pri príležitosti odovzdávania ocenení Devínskonovoveská holubica. Keď som si pozrel v televízii reportáž z tohto galavečera, pýtal som sa sám seba, kde zostali Devínskonovovešťania.

píše: Ján Žatko

Oslavy dňa obce

Dni obce usporiadala samospráva Devínskej Novej Vsi pri príležitosti 570. výročia prvej písomnej zmienky o Devínskej Novej Vsi. Počas celého víkendu  od piatku 8. 10. 2021 do nedele 10. 10. 2021 sa mohli obyvatelia Devínskej Novej Vsi zúčastniť na viacerých sprievodných podujatiach. Vyvrcholením osláv Dňa obce bol galavečer spojený s odovzdávaním ocenení Devínskonovoveská holubica. Ten však bol určený iba pre pozvaných hostí. Prečo? Kde zostali Devínskonovovešťania?

Kde zostali Devínskonovovešťania?

O tom, že bežní Devínskonovovešťania neboli na galavečere vítaní, svedčí už aj oficiálny plagát pozývajúci na podujatia usporiadané v rámci Dní obce. Pri každom podujatí nájdete čas aj miesto konania. Iba na tom poslednom nie. Pri vete „Udeľovanie ocenení Devínskonovoveská holubica“ nie je uvedené nič. Ani čas konania, ani miesto. Prečo? Pretože pozvaní hostia vedeli kedy a kde majú prísť. A ostatní? Kde zostali ostatní Devínskonovovešťania?

Slávnostne vyzdobená sála pripravená pre vzácnych hostí.

Pre koho bol určený galavečer

Pre koho bol vlastne určený galavečer k odovzdávaniu cien Devínskonovoveská holubica? Z reportáže DTV som sa dozvedel, že:

… sa v Istra Centre zišli ľudia, ktorí majú k Devínskej blízko, aby oslávili nielen Dni obce, ale aj vzdali hold piatim oceneným, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o rozvoj našej mestskej časti.

Kto boli tí ľudia, ktorí majú k Devínskej blízko? Patrí k nim napríklad Martin Zaťovič, starosta Dúbravky, Zdenka Zaťovičová, viceprimátorka Bratislavy, Ľubica Kolková, starostka Devína, Peter Novisedlák, primátor Stupavy a Zuzana Aufrichtová, starostka Starého Mesta. Komunálni politici. Je naozaj vynikajúce, že pán starosta Dárius Krajčír udržuje dobré vzťahy so svojimi kolegami. Ale kde zostali Devínskonovovešťania?

Peter Novisedlák, primátor Stupavy.

Veľkolepá šou

Celý galavečer bol poňatý naozaj veľkolepo. Oceneným aj hosťom prišli zaspievať Adam Ďurica, Peter Bič Project so speváčkou Viktóriou Vargovou, raper Majself a   Kuly so svojou kapelou. Skutočne impozantné obsadenie. Ale naozaj to bolo nutné? Naozaj nebolo možné usporiadať galavečer menej veľkolepo a napriek tomu dôstojne? Boli by si ocenení svoje ocenenie menej vážili?

kde zostali Devínskonovovešťania
Adam Ďurica.

Koľko tá zábavka vlastne stála

Keď som si pozrel zverejnené faktúry na webe mestskej časti DNV a Istra Centra, zistil som, že na podujatia spojené s oslavami dňa obce zaplatila mestská časť najmenej 27 tisíc eur. Z toho najväčšia položka 18 tisíc eur bola zaplatená firme EVENTS 2000 s.r.o.  za „kultúrne programy „570. výročie DNV„.

kde zostali Devínskonovovešťania
Raper Majself.

Musela byť pritom veľkolepá šou?

Aby som bol správne pochopený. Je naozaj super, že mestská časť usporiadala Dni obce a pripomenula si tak 570. výročie prvej písomnej zmienky o Devínskej Novej Vsi. Je naozaj super, že samospráva vie oceniť osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a reprezentáciu Devínskej Novej Vsi. Koniec koncov, ja som sa tiež ako poslanec miestneho zastupiteľstva zúčastnil hlasovania o ocenených. Všetci z nich si to ocenenie naozaj zaslúžia. Nesúhlasím však s tým, že sa to musí urobiť takýmto bombastickým spôsobom. Darovať oceneným spolu s cenou aj kyticu kvetov je určite v poriadku. Zabezpečiť dôstojný sprievodný kultúrny program je tiež určite v poriadku. Ale nemusí to byť veľkolepá a nie lacná šou. Zaplatená z daní Devínskonovovešťanov. Som presvedčený, že všetci ocenení by túto šou s ľahkým srdcom oželeli. A určite by tiež privítali, keby tie ocenenia mohli prijať pred zrakmi svojich spoluobčanov a nie pred zrakmi cudzích komunálnych politikov.

kde zostali Devínskonovovešťania
Kuly.

Súvisiaci článok

Reportáž DTV zo slávnostného galavečera

2 komentáre k “Kde zostali Devínskonovovešťania?”

  1. No comment priatelia ??? asi si musíme začať zvykať na kastaciu obyvateľov a snobske maniere neoliberalnej demokracie …

  2. Smutné, za peniaze domacich sa hostia cudzí. Radšej mohli tie peniaze venovat niekam kde je ich treba v DNV (školy, školky atd)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *