Osem rokov sa nedá zabezpečiť prežitie stromov aj v DNV

stromovNa internete sa viacnásobne objavil prípad s vyschnutými stromami v Lamači, kde bol aj komentár niekoho, že šlo o súkromný ale pritom verejný pozemok a bola aj veľká snaha polievanie vynútiť. Taký istý prípad máme aj u nás pri Lidli, možno aj inde. Osem rokov sa nedá zabezpečiť prežitie stromov aj v DNV.

píše: Jana Kočvarová

Jediné čo nás môže zachrániť sú stromy

Pri rampe Lidlu bolo v roku 2011 zasadených 12 tují, ktoré uschli ešte ten istý rok všetky do jednej. V roku 2016 bolo všetkých 12 obnovených, o problémoch s nimi som písala minulý rok, v tom čase žili ešte všetky.

Jediné čo nás môže zachrániť sú stromy

stromov

Nažive sú posledné štyri

Tento rok 2019 sú po všetkom mojom úsilí, ale aj úsilí susedov z rodinných domov nažive posledné 4, nevieme dokedy… Dva roky polievania zo zákona nestačia, aby sa stromy udržali bez polievania v tejto prebetónovanej oblasti a dlhodobých suchách (minulý rok 7 mesiacov tepla a sucha) a extrémnych teplotách, kde ich ohrieva ešte dodatočne príliš prehriata plocha parkoviska vedľa nich + chýba aj ďalšia potrebná záhradná starostlivosť (hnojenie, ohradenie, ochrana proti škodcom), ktorá by zabezpečila ich prežitie. Zo zákona momentálne už nikto nemá povinnosť ich ani len poliať… Otázka je tiež, či by aj súkromných majiteľov nemal korigovať štát, v tom aké druhy stromov sadiť. Aby sa nesadilo stále dokola a nič tam za 10 rokov nebolo. Údajne nám kvôli nevhodne zasadenému druhu vyschlo veľa stromov aj inde v DNV…

Predavači s vedrami to nevyriešia

Nepolievanie súkromným majiteľom bol problém aj v zákonom povinnej lehote 2 rokov, hoci sme párkrát Lidl k polievaniu donútili. A dokážem to aj pochopiť, videla som ako raz poslali z predajne predavačov s vedrom a nákupným košíkom, aby to poliali. Predajňa nie je vybavená personálom ani polievacími zariadeniami, polievací stroj Lidl nemá, na pozemku nie je hydrant ani pripojenie na hadicu. Zákon neprikazuje mať zazmluvnenú Denovu na polievanie a momentálne sama neviem koľko polievacích strojov a akú kapacitu má Denova a či by to bolo vôbec možné aj keby zazmluvnená bola, aby vzala do starostlivosti ešte aj tieto pozemky. Nie je zákon ani človek, ktorý by posudzoval v DNV, kde je ešte polievanie nutné aj po povinných 2 rokoch, prípadne aká ďalšia starostlivosť je nutná ak je to takýto súkromný ale verejný pozemok.

Zachránia stromy fľaše s vodou?

Príde mi nie v poriadku, že momentálne polieva stromy najviac majiteľ jedného z rodinných domov, ktorý má hadicu a dáva na charitu v podstate veľké množstvo svojej vlastnej pitnej vody + ja so svojimi fľašami + jeden ďalší sused od nás sa zapojil a snažíme sa udržať 4 nové stromy zasadené Lidlom 6. 7. 2019 pred príchodom najväčších horúčav. Povinnosť polievať sa na tieto 4 stromy vzťahuje, čas a prevedenie sadenia radšej nekomentujem…

stromov

Kto to môže zmeniť?

Písala som na Magistrát, nášmu úradu- milý rok aj poslancom, ktorí sa angažujú za životné prostredie do NR SR, aby sa niečo robilo s letnou údržbou a vymyslelo sa niečo aj na takéto prípady súkromných verejných pozemkov, nakoľko predstava, že tu máme polievať ešte ďalších niekoľko rokov my, aby sme sa tu neupiekli od rozhriateho betónu mi príde strašidelná. Najmä keď sa s prípadom tuje vraciame stále do bodu, že nemáme po 8 rokov aj nášho úsilia NIČ.

Máme v zastupiteľstve Andreja Kovarika, ktorý je splnomocnenec za zeleň pre celé mesto Bratislava. Situácia Lamač, Lidl DNV nie je jediná, je množstvo ďalších v Bratislave, kde sa čaká na riešenie toho, aby tam niekedy niečo vôbec vyrástlo, lebo určite si už viacerí všimli, že bez polievania sa už celé roky nedá v DNV nič vypestovať. Stromy a ich prítomnosť v Bratislave vzhľadom na jej prebetónovanie by mali byť štátnym záujmom a štát by mal pomôcť a motivovať, aby jej bolo čo najviac. Politici a ochranári, občania by mali tlačiť na zmenu zákonov.

Keď potom človek vidí ako sa polieva cesta a kruhové objazdy večer pri Boroch, kde nikto ani len nebýva – má z toho, čo sa dá a nedá zmiešané pocity. Rovnako keď vidíte v letáku Lidlu ako ide 1 cent z každej predanej minerálky na sadenie stromov.

stromov

P. S. Pripojené stanovisko oddelenia životného prostredia magistrátu k problematike

Dobrý deň, pani Kočvarová,

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v zmysle platnej legislatívy v súčasnosti  nemôže donútiť súkromného vlastníka polievať vysadené dreviny na vlastných pozemkoch. Mestské časti, ako správny  orgán, majú právo vyzvať súkromných vlastníkov na urobenie potrebných opatrení, čo sa však prevažne týka prípadov, kedy môže prísť k ohrozeniu zdravia bezpečnosti obyvateľov, prípadne možného vzniku veľkých škôd na majetku. Magistrát v rámci svojho rozpočtu nemôže tieto stromy ani polievať, keďže to nie je v súlade z rozpočtovými pravidlami.

Súvisiace články

2 komentáre k “Osem rokov sa nedá zabezpečiť prežitie stromov aj v DNV”

  1. Tuje sú o ničom, najlepšie sú vzrastlé stromy, ktoré pod korunami vytvoria tieň. Keby sa v mestách sadili stromy a vytvorili by sa až lesíky verím, že by sa klíma veľmi zlepšila…lenže zase sme pri tom že samospráva nemá peniaze a pod. Myslím, že sa to dá skôr vyriešiť tak, že sa nebudú kosiť viaceré plochy a narastú na nich tie stromy sami. v mojom záhone kvetín vo vnútrobloku mi vyrašilo asi 5 a viac stromov. Keď si všimnete ako vyzerajú miesta kde ľudia nezasahujú sú to husté lesíky…takže tam je cesta… nekosiť a sadiť semená stromov…nechať to na prírodu. je predsa nad slnko jasnejšie že keď je zem pokosená a vyprahnutá nesuší sa len tráva ale aj korene stromov a kríkov.

    1. V meste je potrebné stromy aj sadiť, nemôžeme to nechať len na prírodu. Na voľných plochách narastie ľahko invázny agát biely, pajaseň žliazkatý, rýchlo sa rozmnožia a ničomu inému nedovolia rásť. Tieto dreviny, ktoré sú pre naše prostredie nevhodné, dokonca zákon ukladá likvidovať. Obec by mala mať zoznam drevín, ktoré sú vhodné pre naše klimatické podmienky a prostredie a tie presadzovať v rámci náhradnej výsadby aj na súkromných pozemkoch, je to možné riešiť v rámci stanovísk mestskej časti BA – DNV.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *