Zvýšenie podielu zelene je už nevyhnutnosť

Máme za sebou 5-mesačné leto, extrémne horúčavy a najmä sucho, ktoré je v Devínskej Novej Vsi ešte výraznejšie ako v iných častiach Bratislavy. Prognózy klimatológov sú, že už to iné do budúcna nebude. Myslím si, že robiť opatrenia už včera bolo neskoro. K najjednoduchšiemu opatreniu patrí zvýšenie podielu zelene.

píše: Jana Kočvarová

Zvýšenie podielu zelene na súkromných verejných pozemkoch

Zvýšenie podielu zelene na súkromných verejných pozemkoch vyžaduje, aby majitelia alebo prenajímatelia týchto pozemkov boli motivovaní k sadeniu zelene a mali podporu aj pri výsadbe, výbere zelene a starostlivosti o ňu. Keďže som v minulom článku písala o niečom takom ako je súkromný verejný pozemok a aké to prináša úskalia, chcela by som túto tému rozšíriť a predstaviť aj ďalšie takéto pozemky. Súkromný verejný pozemok je neoplotený, slúžiaci všetkým, ale pritom platí na ňom momentálne zákon, že sa oň stará v plnej miere majiteľ pozemku a nie obec. Predkladám zoznam takýchto pozemkov, kde ak by sa našla ochota, podpora a najmä ľudia, ktorí by mali kontakty s danými spoločnosťami a vedeli by veci posunúť, mohlo by nám zelene v DNV pribudnúť.

Zatrávnený pozemok s množstvom sietí patriaci OD Lidl

Z mojej strany sa konal pokus o zvýšenie podielu zelene na tomto pozemku aspoň v podobe kríčkov a byliniek. Možno by sa hodila levanduľa, aby tento kus zeme pôsobil aspoň trochu esteticky. Keď si všimnete fotku v lete, nakrátko pokosená tráva sa premení na suchú púšť a otepľuje aj okolie. Odpoveď Lidlu bola NIE, s výsadbou zelene neuvažujeme. Tiež by som sa rada jedného dňa dočkala stromov aj na parkovisku OD Lidl, ktorý by preferoval parkovanie zákazníkov v tieni. Jediné vzorové parkovisko so stromami má OC Glavica, kde sa zákazníci v budúcnosti tieňa dočkajú a bude menej horúce aj parkovisko.

Majiteľ pozemku Železnice SR, pozemok je pravdepodobne v prenájme pumpy Slovnaft

Tento pozemok používajú mnohí ľudia ako pešiu cestu do OC Glavica alebo Lidlu. Chodník je vyšliapaný už na kameň, čiže množstvo chodcov nie je minimálne a s týmto by sa naozaj malo už niečo robiť. Chodník by sa mal zoficiálniť a dať naň dlažbu. Tiež bezpečnosť chodcov je ohrozovaná tým, že cez krovinatý porast často nevidí auto smerujúce na pumpu chodca, ktorý mu vbehne za zákrutou do cesty. To, že ľudia tade prestanú chodiť nedúfajme. Čiže v tomto prípade by bolo viac ako vhodné kríky presadiť inam a dosadiť radšej na pozemok ďalšie stromy s korunou vo vyšších polohách, aby zatienili, čo najviac aj pozemok pumpy aj chodcov. Menej by sa ohrieval aj asfalt v okolí pumpy, nebolo by potrebné ani toľko kosiť ak by sa stromy rozrástli.

Majiteľ pozemku Železnice SR, prenájom pumpa Slovnaft

Ako vidno na fotografii, kosenie zjavne spôsobuje jedine púštny charakter celej plochy a prihrieva okolie podobne ako kameň. Pritom je to ideálny pozemok na zvýšenie podielu zelene v Devínskej Novej Vsi.  Napriek tomu, že sa nachádza rovno oproti Denove, problém so starostlivosťou by bol rovnaký pri dnešných zákonoch a tak, keď si v tejto veci napíšete na dosadenie zelene prenajímateľovi plochy, odpoveď sa nekoná.

Plochy pred garážami

S ohľadom na siete a dopravnú viditeľnosť by mohlo dôjsť k možnému, rozumnému dosadeniu stromov a nemuselo by sa kosiť. Cesta a priľahlé plochy by boli dostatočne tienené. Keď si napíšete žiadosť o dosadenie stromov, odpoveď sa koná v zmysle, že pozemok je prenajatý a odpoveď je negatívna. Dosadiť zeleň nechcú. Kto je prenajímateľom pozemku Vám nie sú ochotní povedať. Ďalší ideálny pozemok na zvýšenie podielu zelene.

Uschnutý a polouschnutý mladý strom na ploche pred OD Kraj

Ide o rovnaký problém ako som riešila pred OD Lidl. Prevádzka zrejme nie je vybavená na zavlažovanie zelene v extrémnych suchách. Musela by zaťažiť už preťažených zamestnancov aj na tieto záležitosti. Štát ani obec pomoc neposkytuje a preto mladé stromy v súčasných klimatických podmienkach nemajú šancu vyrásť. Pozemok patrí cirkvi, prenájom OD Kraj. Odpoveď na tému  dosadenie zelene sa nekoná. Cirkev Vám odporučí obrátiť sa v tejto veci na Miestny úrad DNV.

V okolí zastávky MHD Milana Marečka pri Kraji by sa pritom rozšírenie tieňa žiadalo. Stromy, ak by existovali v páse tesne pri chodníku, by ochladzovali aj cestu aj chodník aj zastávku. Určite existuje spôsob ako by sa to dalo vymyslieť a zrealizovať.

Kto všetko môže pomôcť

Čo sa týka vymenovaných plôch moje doterajšie skúsenosti sú, že Miestny úrad DNV môže vo veci fungovať iba ako prostredník, ktorý prostredníctvom svojho zamestnanca na životnom prostredí zažiada majiteľa súkromného pozemku, aby zeleň dosadil a prípadne ponúkne asistenciu. Poslanci sa môžu ozvať individuálne a tiež apelovať a pomôcť v tejto veci. Iný dosah však nikto nemá. Čiže nami volení kandidáti v komunálnych voľbách majú na pozemky tohto typu minimálny vplyv, môžu však mať kontakty, apelovať vo veci v politických stranách. Pomôcť by mohli aj občania, ktorí by mali s vymenovanými inštitúciami pracovné alebo osobné kontakty. V krajinách kde veci fungujú lepšie ako u nás je to najmä väčšia účasť a  zapájanie sa občanov do vecí verejných ako aj ich záujem o bezprostredné okolie.

Kto by si chcel pozrieť majiteľov pozemkov vo svojom okolí môže tak urobiť na: https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster?bm=zbgis&z=8&c=19.53000,48.80000#

Odskúšajme už raz vymyslené

Na tomto mieste by som chcela dať do pozornosti možnosti, už vymyslené veci, ktoré inde fungujú a verím v záujem verejnosti, nakoľko ide o to najcennejšie, čo máme, naše zdravie. Môžeme ich nájsť napríklad na stránke protisuchu.sk.

Je čas na zmenu postoja k zeleni

Leto v Bratislave nám už niekoľko rokov dáva najavo, že je čas na zmenu. Zatiaľ čo vidíme v januári kvitnúť púpavu, v decembri sa stane, že vás štipne včela. Počas liet musíme už nadmerné sucho očakávať. Že je to väčší problém ako sneh v zime a že nie je už možné v Bratislave bez polievania vypestovať stromy a že polievať prvé 2 roky tiež už nestačí sa ukazuje ako každoročná realita. Dúfam, že sa v budúcich rokoch dočkáme viacerých polievacích áut aj v DNV a letnej služby starostlivosti o stromy v Bratislave celkovo a komplexne. Zmeny režimu kosenia, ktoré reaguje na predpoveď počasia ako aj realizovaných projektov na zadržiavanie dažďovej vody a aj nárastu podielu zelene v našej mestskej časti. Lebo to, že máme pri Devínskej Novej Vsi les nám teplotu  priamo pri dome veľmi nezníži, keď tam nie je nič iba betón.

Súvisiaci článok

 

Jeden komentár k “Zvýšenie podielu zelene je už nevyhnutnosť”

  1. Veľmi pekne napísaný článok. Myslím, že sa s tým dá do budúcnosti niečo robiť, len bude treba väčšiu snahu/aktivitu povereného človeka z miestneho úradu. Tak ako sa prispieva na jeseň na výsadbu kríkov a drevín (býva to zverejnené na stránke MÚ), tu by taktiež po dohode všetkých strán sa dali pozemky zveľadiť. Netreba však zabúdať na to, kto sa bude o zeleň starať. Mala by sa podľa mňa starať o zeleň potom Denova. Pre mňa je však najdôležitejšia tá starostlivosť po výsadbe. Pri týchto teplotách a suchu, ktoré sme zažili, by určite zeleň neprežila, prípadne by len veľmi trpela.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *