Jediné čo nás môže zachrániť sú stromy

Jediné čo nás môže zachrániť sú stromyV Devínskej Novej Vsi máme extrémne horúčavy a mnohí si už uvedomujú na vlastnej koži, že jediné čo nás môže zachrániť sú stromy. Keďže pracujem sekundárne s témami klimatológie, angažujem sa kde sa len dá za dosadenie stromov v DNV ale aj inde. V našej mestskej časti máme okrem pozemkov, ktoré má v správe miestny úrad aj pozemky súkromné a to najmä v okolí obchodných reťazcov ako je Kraj, OD Tesco a OD Lidl.

píše: Jana Kočvarová

Chýba centrálna letná údržba

Ako bol tento rok zrušený zákon o povinnosti odhrabávať sneh na chodníkoch pred domami, rovnako by mala byť zrušená povinnosť starať sa o zeleň na súkromnom pozemku na verejnom priestranstve. Vlastník takého pozemku nie je nijako motivovaný sadiť na ňom zeleň, nakoľko ak by sa tak aj stalo, narazil by na problém so zabezpečovaním polievania. Máloktorý reťazec je vybavený na tieto záležitosti a či je možná spolupráca s mestskou časťou alebo magistrátom s možnosťou objednávať si polievanie som sa nedopátrala. Sme na tom s počasím tak, že by malo existovať niečo ako centrálna letná údržba. Peniaze by mali ísť do motivovania tých, ktorí zeleň zasadia a starajú sa o ňu na svojich súkromných pozemkoch využívaných verejnosťou,  samozrejme pod dozorom miestneho záhradníka. Pretože jediné čo nás môže zachrániť sú stromy

Chýba aj motivácia zo strany štátu

Zatiaľ funguje systém takto, kto býva vedľa magistrátnych pozemkov, o zeleň sa stará mestská časť, čiže je centrálne zabezpečené polievanie ak treba. Keď chcete zažiadať o dosadenie zelene, treba sa obrátiť na miestny úrad, ak sa nepolieva tiež. Ako to funguje v reáli a že sa radšej mestská časť zelene zbavuje a tiež nie je štátom motivovaná ju vytvárať, čo jediné zafunguje, je iná vec. V DNV funguje akcia zasaď si svoj krík, takže ľudia bývajúci pri magistrátnych pozemkoch môžu úrad žiadať miestny úrad DNV o  krík a zaviazať sa, že sa budú oň sami starať. Kiež by sme mali takýchto ľudí čo najviac. Tiež mi však chýba asistencia zo strany štátu a motivácia ľudí, aby také niečo robili. Ak sa to aj niekde v DNV deje, býva tam skupinka nadšencov a dobrovoľníkov.

Lidl vyhovel požiadavke občanov

Pokúsila som sa o vybavenie dosadenia stromov na viacerých pozemkoch v súkromných rukách v našej mestskej časti. Jediný kto zafungoval, bol OD Lidl. Po dvoch rokoch žiadania občanov, Komisie výstavby, dopravy a životného prostredia, ktorá sa angažovala, nakoniec po poslednej žiadosti občana v roku 2016, nasledovanej žiadosťou poslanca Michala Gašparíka k dosadeniu stromov v marci 2016 reálne aj prišlo. K problému však dochádza pri udržiavaní stromov pri živote. Ako zákaznící Lidlu sme žiadali pri ich uschýnaní v roku 2017 o ich polievanie. Lidl každýkrát odpovedal zo svojej centrály v Seredi, že polievanie je zabezpečené a  z času na čas aj bolo. Každý ďalší týždeň horúčav to však bolo redšie a niekedy už odpísali, že polievajú a nič poliate nebolo. Evidentne to nikto nekontroloval. Kým sa stavala pekáreň, polievali hadicou. Potom sme videli aj techniku že Lidl poslal nejakých zamestnancov s nákupným košíkom a vedrami vody, čiže zjavne nemá dostatočné možnosti starostlivosť vykonávať. Čiže ak vás to trápi, môžete zobrať fľaše a ako občan si to polievať súkromnou vodou, čo som aj robila a robím už tretí rok pri OD LIDL. Tento rok som po nastúpení horúčav napísala do Dobrovoľného hasičského zboru, keďže som videla, že v Dúbravke dobrovoľní hasiči pomáhajú polievať stromy. Po mojej žiadosti v nedeľu 29. júla stromy skutočne aj vodu dostali. Pri našom stretnutí boli ochotní prísť aj viackrát počas celého augusta, ale povedali že potrebujú obecnú vodu a pôjdu za starostom, aby im to povolil. Po návšteve starostu sa však už nikdy nevrátili. Prikladám jediné vyjadrenie od nich.

Môžu zachrániť zeleň v Devínskej občania päťlitrovými fľašami?

Písala som majiteľovi pozemku, ktorý mi ani neodpovedá, ani nepolieva a ja chodím naďalej s dvoma päťlitrovými fľašami dvakrát denne, lebo mi to nedá. Ako psychický ventil toho, čo zažívam sa začínam obracať na budúcich kandidátov na primátora ale aj poslancov NR SR s problémom nedostatočnej-chýbajúcej letnej údržby v Bratislave. Jediné čo viem je, že takto to nemôže fungovať a pomôže iba zmena systému. Do týchto vecí musia ísť peniaze zo štátu, inak sa tu v Bratislave upečieme.

Jediné čo nás môže zachrániť sú stromy

Jediné čo nás môže zachrániť sú stromy

Pomohol by aj zákon, ktorý by finančne motivoval majiteľov domov, alebo správcovské spoločnosti, aby prípadne, že majú v blízkosti zeleň boli motivovaní sa zapojiť do polievania a starostlivosti o ňu. Často sa dá nejaká hadica natiahnuť aj z blízkeho domu, ale musí mať niekto dostatočne dlhú hadicu  a práve s týmto by mal pomáhať štát. Požičiavanie, asistencia, preplácanie. Pomôžte mi prosím vytvoriť tlak na politikov, aby došlo k zmenám.

V Devínskej pomôže len tlak zdola

Nie stromy potrebujú ľudí, ale ľudia stromy. Sú to jediné, čo nás ochladí. Kto si myslí, že mu pomôže štýl života, byt a auto s klimatizáciou, je na veľkom omyle. Teplotné šoky spôsobujú ešte väčšie zdravotné šoky. Ak máte v blízkosti domu ešte nejakú zvyšnú zelenú plochu a chceli by ste na nej mať stromy, musíte si zistiť, kto je majiteľom pozemku a následne o zeleň žiadať. Najlepšie opakovane a nedať sa odradiť a neprestať. V Devínskej Novej Vsi nám určite pomôže už len tlak zdola. Určite je tu množstvo pozemkov, kde by sa dalo ešte sadiť. Našu mestskú časť treba určite ochladiť a stromy sú to jediné, čo nám pomôže vrátiť chlad a lepší vzduch. Aj v Devínskej platí, že jediné čo nás môže zachrániť sú stromy.

Príloha: Komunikácia pisateľky s dobrovoľnými hasičmi

Dobrý deň, mohla by som Vás vzhľadom na tie pekelné horká vonku poprosiť o znovupoliatie stromov pri Lidli, kde sme sa už pri tejto činnosti videli? Dúfam, ze sa Vám to podarí vybaviť na aspoň dvakrát do týždňa do konca augusta s obecnou vodou ako sme sa rozprávali. Veľmi by to pomohlo. Ďakujem veľmi pekne, Jana Kočvarová.

Dobrý deň, ako ste nás videli, akútny stav sme vyriešili. Rokovaním s  pánom starostom v pondelok sme dohodli, že budeme polievať vybranú zeleň v utorok a štvrtok. Bližšie a konkrétne informácie ohľadom zelene pri Lidli Vám poskytne náš predseda Pavol Kravárik, nakoľko ja som na dovolenke. Ďakujem, s pozdravom Pavol Goldstein, veliteľ DHZO BA-DNV.

Jediné čo nás môže zachrániť sú stromy

 

 

 

2 komentáre k “Jediné čo nás môže zachrániť sú stromy”

  1. je to bieda, opravujú teplovody, stromom pritom niekde zobrali polovicu koreňovej sústavy ale stromy nepolievajú! V mojich očiach je to sabotáž.
    Inak, písal som Ing. Oreskému na odd. životného prostredia, že je absurdné, aby potok Malina tiekol cez prírodnú rezerváciu Devínske jazero kde je štvrtý stupeň ochrany v umelom kanáli. Navrhol som, aby bol znovu vrátený do svojho starého meandrovitého koryta aspoň na tomto chránenom území. Ochrana 4. stupňa znamená chrániť kanál?

  2. To polievanie vidim pomerne realne aspon co sa tyka najkritickejsich oblasti. Mestska cast by mala tento problem riesit uz pri vyberovom konani s potencialnymi dodavateľmi. Avsak nie pausalnym vytinanim zelene ale jej zachranou tam kde sa to da a polievanim stromov s obnazenymi korenmi. A az pricasto sa da. Ohlupovanie podmienkami dodavatela je nainve. Vo vyberovom konani ma navrch mestska cast to vie kazdy.

    A este drobna otazka. Kto z vas sleduje ktorí kandidat na starostu a poslanca ma tieto veci vo volebnom programe. Podla toho ako funguju uz dlhe roky sa zda ze je potrebne aby boli aktivnejsi a tiez aby boli pod obcianskym tlakom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *