Devínska Nová Ves od 1. 2. 2021

Ján Žatko

Zomrel Juraj Šebo. Poslanec Zoroslav Smolinský sa našiel a opäť sa stratil. Stavba pred Lidlom stále nie je skolaudovaná. Mestská časť chce odkúpiť pozemok na Istrijskej ulici.  V škôlke sa objavil koronavírus. Vyhliadková veža spôsobuje problémy. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Odišiel jeden z nás, spisovateľ Juraj Šebo

V Devínskej Novej Vsi žije množstvo úžasných a zaujímavých ľudí. O mnohých z nich toho ani veľa nevieme. Jedným z takýchto úžasných a pritom nenápadných ľudí bol aj Juraj Šebo. Žiaľ už nie je medzi nami. Nečakane nás opustil v nedeľu 31. januára vo veku 77 rokov.

Plánovaný turbokruháč vás zaujal

Prinášam vám prehľad článkov, ktoré vás najviac zaujali v januári na blogu Týždeň v Devínskej. Medzi tri najčítanejšie články sa zaradili informatívne články o výberových konaniach na miestnom úrade a o odštartovaní nového youtube kanála FARA TAXI. Suverénne najviac čitateľov sa však zaujímalo o článok Vlada Kočvaru o výstupoch z Komisie výstavby a životného prostredia. Plánovaný turbokruháč na vstupe do Devínskej a protihlukové steny pri železničnej trati vás naozaj zaujali.

Poslanec Zoroslav Smolinský sa našiel ale opäť sa stratil

Na zasadnutí miestneho zastupiteľstva Devínska Nová Ves minulý rok v septembri si ubránil svoj mandát poslanec Zoroslav Smolinský. Tým, že sa ho zúčastnil. Podľa zákona o obecnom zriadení totiž mandát poslanca zaniká,  ak sa počas jedného roka sa nezúčastní ani raz na zasadnutiach miestneho zastupiteľstva. Zoroslav Smolinský to v hodine dvanástej stihol a tak o mandát neprišiel. Bolo to však naposledy, čo sme ho na zastupiteľstve videli. Zoroslav Smolinský sa našiel, ale zdá sa, že sa opäť stratil.

Stavba pred Lidlom stále nie je skolaudovaná

Presne pred tromi rokmi, na začiatku roku 2018, vyrušila verejnosť v Devínskej Novej Vsi stavebná aktivita na vstupe do sídlisk Podhorské a Kostolné, pred budovou obchodného reťazca Lidl. Ľudia boli pobúrení tým, že na takom nevhodnom mieste vzniká pomerne veľká stavba. Ale aj tým, že stavebník mal od začiatku problém s dodržiavaním stavebného zákona. Aká je situácia dnes? Stavba pred Lidlom stále nie je skolaudovaná.

Fotografia týždňa

V stredu bude miestne zastupiteľstvo schvaľovať návrh starostu Dáriusa Krajčíra na kúpu pozemku na Istrijskej ulici (kde stála v minulosti hasičská zbrojnica) o výmere 613 m2 od spoločnosti KOI CARP SLOVAKIA, s.r.o. za 179 327 €. Foto Ján Žatko.

Magazín DTV nás informoval o

Kreslo pre hosťa

V Kresle pre hosťa DTV sa zhovárala moderátorka Katarína Gavalcová s PR manažérkou Máriou Halajovou o móde a červenej farbe.

Napísali  o nás

V škôlke v Devínskej Novej Vsi sa objavil prípad nového koronavírusu

Na Materskej škole Milana Marečka 20 v Devínskej Novej Vsi sa objavil prípad nového koronavírusu, výchovno-vzdelávací proces je tak na viac ako týždeň prerušený. Nariadil to Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava. Informujú Bratislavské noviny.

Lockdown spôsobuje stres nielen ľuďom ale aj voľne žijúcej zveri

Príroda, najmä v prímestských oblastiach, zažíva v čase lockdownu silný nápor návštevníkov. V lese sa pohybuje denne veľké množstvo ľudí, ktorí využívajú možnosť pobytu v prírode v rámci extravilánu svojho mesta. O negatívnom vplyve novopostavenej vyhliadkovej veže na prírodu Devínskej Kobyly píše časopis Poľovníctvo a rybárstvo.

Akú národnosť si uvediete pri sčítaní obyvateľstva 2021? (anketa)

V ankete denníka SME odpovedala aj Tereza Mardiaková, vedúca chorvátskeho folklórneho súboru Črip z Devínskej Novej Vsi: „Ak bude len jedna možnosť, tak chorvátsku, ak dve možnosti, tak po chorvátskej uvediem slovenskú. Vyrastala som v rodine, kde sa dodnes hovorí po chorvátsky, je to pre mňa úplne prirodzené.“

Vo veku 77 rokov zomrel spisovateľ Juraj Šebo

Vo veku 77 rokov zomrel nečakane spisovateľ Juraj Šebo.  Autor, ktorý vo svojich spomienkových knihách zmapoval rôzne dekády života v Bratislave, venoval sa fenoménom hlavného mesta, skonal uplynulý víkend na bratislavských Kramároch. Informoval spravodajský portál teraz.sk.

Bratislavský závod Volkswagen sa stal najlepším závodom svojej značky

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia získal druhýkrát po sebe ocenenie „Transformer of the Year“ za najväčší posun v rámci zvyšovania efektivity spomedzi všetkých výrobných závodov značky Volkswagen dosiahnutý počas minulého roka. Informovali aktuality.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

Stále platí prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek! Tomu zodpovedá aj ponuka podujatí v DNV. Navštíviť môžete Šrot park, keďže ide o prírodnú galériu. Ďalšie aktivity môžete sledovať online. Miestne zastupiteľstvo, pôstne zamyslenie farára Andreja Kalamena a nedeľnú svätú omšu z kostola v DNV môžete sledovať v priamom prenose na internete. A propo, nezabudnite vyniesť po dvoch týždňoch pred dom opäť vrecia so separovaným odpadom. Škoda, že tento dvojtýždňový interval sa už nebude opakovať. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 151 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Jeden komentár k “Devínska Nová Ves od 1. 2. 2021”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *