Odišiel jeden z nás, spisovateľ Juraj Šebo

Ján Žatko

V Devínskej Novej Vsi žije množstvo úžasných a zaujímavých ľudí. O mnohých z nich toho ani veľa nevieme. Jedným z takýchto úžasných a pritom nenápadných ľudí bol aj Juraj Šebo. Žiaľ už nie je medzi nami. Nečakane nás opustil v nedeľu 31. januára vo veku 77 rokov.

píše: Ján Žatko

Prečo sa Juraj Šebo stal „poštárom“

Na životnom príbehu Juraja Šeba ma najviac fascinuje to, že sa stal úspešným spisovateľom až ako dôchodca. Predtým vyštudoval Vysokú školu dopravnú v Žiline a pôsobil celý svoj profesionálny život v štruktúrach Slovenskej pošty.  O tom, prečo sa rozhodol práve pre štúdium v Žiline, povedal v rozhovore pre DTV tieto slová:

To bol taký nútený výber. Ja som bol maloburžoázny živel. Nemal som na výber. Na medicínu alebo nejakú vychytenú školu nie. Tak mi dali dve možnosti. Drevárina vo Zvolene a Žilina dopravná. Ku drevu nemám žiadny vzťah, tak som si vybral tú Žilinu. No a neľutujem, tá škola mi dala veľa. Skončil som odbor spoje a dostal som sa medzi ľudí, s ktorými som pracoval celý život a bol som spokojný.

juraj šebo
Redaktorka DTV Lucia Stankovská s Jozefom Šebom.

Literárne začiatky

O tom, prečo vlastne začal písať, hovorí Juraj Šebo veľmi zaujímavo v tom istom rozhovore pre DTV. Jednoducho, po odchode do dôchodku si začal hľadať koníčka:

Ten dôchodok prišiel pre mňa tak nečakane. Ja som si už predtým niečo pripravoval. Najprv som si myslel, že sa budem aktívne venovať zberateľstvu. Ale to je náročné, pretože keď som začal zbierať veci, tak sa to tu hromadilo a už manželka s tým mala problémy. Tak som hľadal niečo iné a napísal som taký pamflet o tom, ako sme chodili na tú Makarenkovu. Rozoslal som to mailom. Dostalo sa to aj ku Kamilovi Peterajovi a on hovorí : „Toto je dobré, to vydáme.“ Ja hovorím: „Čo si blázon, kto to bude čítať okrem nás?“ Potom mi tak nasadil chrobáka do hlavy. Ja som to zovšeobecnil. Nielen na tú Makarenkovu, ale na Bratislavu 60-tych rokov, keď sa chodilo na Korzo, do PKO. Tam bol život, lebo tam chodili pekné dievčatá, pekne oblečené podľa Burdy. Chlapci boli tiež pekne ohodení v texaskách, platne sa tam dali vymieňať, stretávali sa tam bigbítové skupiny…

A tak sa zo spomienok na stredoškolské štúdium na gymnáziu na Makarenkovej ulici v Petržalke vyvinula jeho prvotita Zlaté 60. roky.

Rozsiahla tvorba

Prvotina Juraja Šeba mala veľký úspech, predalo sa okolo 10-tisíc kusov. Ďalšie diela preto nedali na seba dlho čakať. Autenticky a zároveň pútavo v nich zachytával udalosti, miesta, atmosféru, každodenný život a pocity ľudí v jednotlivých dekádach uplynulého storočia. Za krátke obdobie svoje tvorby vydal asi 20 titulov. Z jeho pera vyšla pozoruhodná séria kníh o nedávnych i dávnejších rokoch Krízové 30. roky, Vojnové 40. roky, Budovateľské 50. roky, Zlaté 60. roky, Normálne 70. roky, Reálne 80. roky, Slobodné 90. roky, Turbo milénium 00. Do okruhu tematických či monografických publikácií patria Tehelné pole, Bratislavské korzo, Legenda V-klub, Budmerice: História – Osobnosti – Spomienky, Také bolo PKO, či Kaviarne, krčmy a vinárne v Bratislave 1960 – 1989. Niektoré jeho tituly vyšli aj v českom preklade.

Osobitnú časť jeho tvorby tvoria knihy Nevšedné myšlienky, Útek do pekla a Útek z pekla – Príbeh Arnošta Rosina, väzňa, ktorému sa podarilo ujsť z Osvienčimu.

juraj šebo
Príprava na rozhovor.

Kam zaškatuľkovať Juraja Šeba?

O tom ako by charakterizoval svoju vlastnú tvorbu Juraj Šebo povedal:

Ja sa nechcem niekde zaradiť, ale Kamil Peteraj v jednom príhovore povedal o jednej mojej knihe, že je to taká „šebareflexia“. Ja sa nepovažujem za nejakého literáta. Ten môj štýl je niekedy aj možno neokrôchaný, ale ľuďom sa páči, aspoň podľa toho aké mám odozvy. Je taký prirodzený a opisuje veci, ktoré ľudia, ktorí tu dobu poznali, zažili na vlastnej koži a teraz si obnovujú spomienky.

juraj šebo
Juraj Šebo pri krste knihy Útek do pekla.

Kde hľadá Juraj Šebo inšpiráciu?

Juraj Šebo vysvetľuje, že keď ho niečo naštvalo tak, tak napísal knihu:

Napríklad tak som napísal  knihu o Budmericiach. Vtedy sa hovorilo o Budmericiach, že sa tam chodili opíjať nejakí komunistickí spisovatelia, ale to nie je pravda. Tam sa vytvorili vrcholné diela slovenskej literatúry. Tam sa prekladali Hviezdoslavove básne do francúzštiny. Čiže vlastne prostredníctvom Budmeríc sa Hviezdoslav dostal do frankofónneho sveta. Toto som všetko opísal v knihe Budmerice: História – Osobnosti – Spomienky. Aby tí mladí, ktorí si myslia že v tej dobe sa písali len nejaké komunistické pamflety, aby sa trošku zobudili a aby vedeli, že Budmerice boli takou (literárnou) Mekkou.

Útek do pekla

Pred rokom krstil Juraj Šebo svoju najnovšiu knihu Útek do pekla. Mapuje v nej príbeh slovenského mladíka nemeckej národnosti, ktorý na začiatku druhej svetovej vojny vstúpil do nemeckej armády. DTV bola opäť pritom.  V reportáži charakterizuje svoju knihu autor takto:

Nie je to žiadna oslava nacizmu, je to životný príbeh mladého človeka, ktorý sa dostal na nesprávnu stranu,

 

Čo priviedlo Juraja Šeba do Devínskej a ako sa mu tu býva?

Aj takúto otázku dala redaktorka DTV Lucia Stankovská v rozhovore u neho doma. Odpoveď bola prozaická:

Mňa sem zavial osud lebo moja druhá manželka bývala v Devínskej. Moje prvé manželstvo zle skončilo. Došiel som o všetko, aj o ten byt kde som býval, no tak ma prichýlila sem. Od prvého dňa som sa tu cítil veľmi dobre, pretože detstvo som prežil v podobnom prostredí ako je tu, na dedine v Trnávke, ktorá sa vtedy volala Dornkappel. Odvtedy tu bývam 16 rokov a veľmi sa mi tu páči.

Celý rozhovor Lucie Stankovskej s Jurajom Šebom bol odvysielaný 26. 2. 2019. Naozaj sa oplatí ho pozrieť.

Srdce pre Devínsku

Juraj Šebo je držiteľom viacerých ocenení. V rok 2018 získal ocenenie Osobnosť Bratislavy, ktoré udeľuje mesačník Metropola a Srdce pre Devínsku, udelené občianskym združením Devínska Inak. Toto ocenenie patrí ľuďom, ktorý sa významným spôsobom zaslúžili o dobré meno Devínskej Novej Vsi. Odovzdal mu ho Rastislav Tešovič spoločne s Lenkou Hlaváčovou.

juraj šebo
Odovzdávanie ocenenia Srdce pre Devínsku v roku 2018.

Rastislav Tešovič pritom spomenul ako sa prvýkrát stretol s tvorbou Juraja Šeba:

Pred nejakými 5-6 rokmi sa ku mne dostala vaša publikácia o zlatých šesťdesiatych rokoch a ja som to na jeden hlt prečítal. To bolo niečo neuveriteľné, lebo to bolo ako cez kopírák spomienky, ktoré som počul od svojho vlastného otca.

Odovzdávanie ocenenia si môžete pozrieť na nasledujúcom videu:

Súvisiace články

Jeden komentár k “Odišiel jeden z nás, spisovateľ Juraj Šebo”

  1. Je mi ľúto, že sa s Jurom nestretnem.Najprv nás zahatilo moje cetovanie, potom hygienické obmedzenia. Viac mi je ľúto, že som sa chystal ho zavolať a teraz už nie kde. Dával som mu námety, niekde aj sem tam nejakú stránku a mal som ďalšie námety. Keby nespomenul pán Žatko jeho náhly odchod neviem vôbec kedy a ako by som sa to dozvedel. So spomienkou na kamaráta—

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *