Devínska Nová Ves od 1. 1. 2021

Ján Žatko

Milí Devínskonovovešťania. Prajem Vám všetko najlepšie počas celého roku 2021. Prajem Vám, aby bol pre Vás lepší, ako ten predchádzajúci. S príchodom nového roku Vám opäť po dlhom čase prinášam prehľad udalostí v DNV za predchádzajúci týždeň.  Viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

píše: Ján Žatko

Nezabudnite najbližší týždeň vyniesť smetiak

Podľa oficiálnej informácie OLO a.s. v prvom januárovom týždni roku 2021, teda od 4.1. do 10.1.2021, OLO vykonávalo odvoz zmesového komunálneho odpadu zo všetkých rodinných domov bez ohľadu na to, či majú nastavený harmonogram odvozu na párny alebo nepárny týždeň.

Nový náčelník mestskej polície sa ujal funkcie

S príchodom nového roku 2021 sa zároveň ujal funkcie nový náčelník Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy Miroslav Antal. Zvíťazil suverénnym spôsobom vo výberovom konaní, ktoré sa uskutočnilo ešte v septembri  a bol podľa všetkých členov výberovej komisie jednoznačne najlepší zo všetkých štyroch uchádzačov. Mirec drž sa a veľa úspechov na novom poste ti prajem.

Sväté omše z Kostola Ducha Svätého cez internet

Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR č. 77 sú od 1. januára až do 24. januára 2021 pozastavené verejné slávenia bohoslužieb. Veriaci preto môžu sledovať slávenie svätých omší iba prostredníctvom televízie alebo internetu. Záujemcovia môžu takto na diaľku sledovať aj sväté omše z Kostola Ducha Svätého v Devínskej Novej Vsi vždy o 11.00 v nedeľu a v prikázané sviatky v priamom prenose.

Zaujímavá iniciatíva lamačského poslanca

Odvoz vianočných stromčekov z verejných priestranstiev zabezpečuje tak ako každý rok spoločnosť OLO. Potrvá až do 12. februára. Z  Devínskej Novej Vsi bude odvoz zabezpečený každý štvrtok. Najlepšie by preto bolo vynášať stromčeky v stredu, aby sa povaľovali po Devínskej čo najkratší čas. Tento rok zber vianočných stromčekov obzvláštňuje zaujímavá iniciatíva lamačského poslanca mestského zastupiteľstva Igora Polakoviča.

Pred piatimi rokmi zomrel Anton Srholec

Pred piatimi rokmi zomrel Anton Srholec, slovenský rímskokatolícky kňaz a salezián, spisovateľ a charitatívny pracovník, filantrop, zakladateľ resocializačného centra Resoty. Devínska Nová Ves mu bola veľmi blízka a tak isto on bol blízky nám, Devínskonovovešťanom. Počas pôsobenia farára Karola Moravčíka v Devínskej Novej Vsi tu často slúžil sväté omše a vypočul si aj mnoho vyznaní o ľudských zlyhaniach v spovednici.

Fotografia týždňa

Prvý január 2021 na Sandbergu. Fotografia Luboš Sedlaček.

Napísali o nás

V Devínskej Novej Vsi pretestujú 16 tisíc zamestnancov Volkswagenu

Počty infikovaných novým koronavírusom v Bratislave neustále rastú. Jedným z miest, ktoré mohlo znamenať veľké riziko, je automobilka Volkswagen, pre ktorú pracuje až 16-tisíc ľudí z rôznych kútov Slovenska i zahraničia. Vedeniu mestskej časti sa však podarilo v spolupráci s vládou naplánovať ich pretestovanie.  Testovanie zamestnancov prebehne v pondelok 11. 1. 2021 a v utorok 12.1. 2021 v areáli závodu. Píšu Bratislavské noviny.

Kontroverzný vrecový zber odpadu: Mesto ho rozširuje do ďalších mestských častí

Vrecový zber triedených zložiek odpadu, ktorý nahrádza tradičný zber prostredníctvom kontajnerových stojísk, sa má už o pár týždňov rozšíriť do ďalších troch mestských častí. Od februára ho plánujú zaviesť v Rači, Novom Meste a Ružinove, od septembra v ostatných mestských častiach Bratislavy. Prvá etapa už funguje od augusta 2020 v Podunajských Biskupiciach, Vrakuni, Starom Meste, Devíne, Devínskej Novej Vsi, Petržalke a vo Vajnoroch. Podľa mesta si väčšina ľudí zatiaľ vrecový zber pochvaľuje, no nájdu sa aj kritici. Píše portál bratislava.dnes24.sk.

Železnice chcú modernizovať trať. Ľudia sa boja búrania historickej stavby

Železnice predstavili projekt modernizácie uzla Bratislava – vetva ZÁPAD v úseku Devínska Nová Ves – Bratislava hlavná stanica. Celková dĺžka stavby je 15,9 km. Zámerom je dosiahnutie európskych parametrov trate i zvýšenie jej technickej vybavenosti a bezpečnosti. Zvýšiť sa má aj rýchlosť a priepustnosť železničnej prepravy. Celkové odhadované náklady sú zhruba na úrovni 417 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Informuje o tom portál bratislava.dnes24.sk.

Devínska Nová Ves bude pokračovať v rekonštrukcii vodnej nádrže: Kedy sa dočkáme nového biokúpaliska?

Devínska Nová Ves plánuje pokračovať v rekonštrukcii viacúčelovej vodnej nádrže „Mláka“ na ulici Mlynská. Po tom, ako koncom uplynulého roka pristúpila mestská časť k vypusteniu rybníka a začatiu odstraňovania bahenného nánosu, plánuje tento rok plynulo prejsť k udržiavacím a stavebným prácam. Samospráva plánuje vyhlásiť aj architektonickú súťaž na okolie rybníka. Píše denník Nový čas.

Devínska Nová Ves očakáva

Až do 24. januára 2021 platí prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek! Tomu zodpovedá aj ponuka podujatí v DNV. Navštíviť môžete Šrot park, keďže ide o prírodnú galériu. Nedeľnú svätú omšu z kostola v DNV môžete sledovať v priamom prenose na internete. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 142 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *