Zaujímavá iniciatíva lamačského poslanca

Ján Žatko

Odvoz vianočných stromčekov z verejných priestranstiev zabezpečuje tak ako každý rok spoločnosť OLO. Začína sa už tento štvrtok 7. 1. 2021 a potrvá až do 12. februára. Z  Devínskej Novej Vsi bude odvoz zabezpečený každý štvrtok. Najlepšie by preto bolo vynášať stromčeky v stredu, aby sa povaľovali po Devínskej čo najkratší čas. Tento rok zber vianočných stromčekov obzvláštňuje zaujímavá iniciatíva lamačského poslanca mestského zastupiteľstva Igora Polakoviča.

Doplnené 17. 1. 2021 o novú ohrádku v DNV.

píše: Ján Žatko

Primátor Matúš Vallo predstavuje pilotný projekt

Zaujímavá iniciatíva lamačského poslanca znamená, že tento rok magistrát Bratislavy otestuje v rámci zberu vianočných stromčekov úplne nové riešenie, ktorým sú ohrádky na stromčeky. Informoval o tom na svoje facebookovej stránke primátor Bratislavy Matúš Vallo. Uviedol, že sa inšpirovali zahraničnými mestami, kde sa systém ohrádok na zabezpečenie čistejších verejných priestorov už osvedčil. Potvrdil, že tí, čo vo svojom okolí ohrádku nemajú (čo je žiaľ väčšina obyvateľov DNV) môžu, ak bývajú v bytovke, stromčeky ukladať na obvyklé odvozné miesto zmesového odpadu a v prípade rodinných domov zas budú môcť stromčeky uložiť na zberné hniezda k nádobám na sklo. Pripomenul, aby sme nezabudli stromček pred vyhodením odzdobiť, pretože vyzbierané vianočné stromčeky sa materiálovo zhodnotia v kompostárni. Celé vyjadrenie primátora si môžete pozrieť na nasledujúcom videu:

Igor Polakovič a Matúš Vallo.

Zaujímavá iniciatíva lamačského poslanca na mape

Projekt iniciovaný mestským poslancom Igorom Polakovičom sa zavádza tento rok pilotne v celej Bratislave. Kvôli iniciátorovi budú najspokojnejší hlavne Lamačania, kde je k dispozícii 50 drevených ohrádok, ale žiadna mestská časť neostane bez ohrádky. Na Devínsku Novú Ves bohužiaľ pripadla iba jedna. Mapu s umiestnením všetkých ohrádok môžete vidieť na nasledujúcom obrázku. Po kliknutí naň je možné vidieť aj podrobnosti.

zaujímavá iniciatíva lamačského poslanca

Devínska je opäť na chvoste záujmu mesta

Projekt lamačského poslanca Igora Polakoviča je podľa mňa veľmi zaujímavý a mohol by sa osvedčiť. Rozhodne ho považujem za oveľa prospešnejší pre skvalitnenie životného prostredia ako minuloročný nápad magistrátu s vrecovým zberom papiera a plastov. Mrzí ma iba to, že Devínska Nová Ves je opäť na chvoste záujmu magistrátu. Neviem, či je to vina mesta, alebo našich volených zástupcov. Ale je fakt, že na malinkú mestskú časť Devín pripadli dve ohrádky, na OC Bory dokonca tri a na Devínsku iba jediná. Aj to na Mečíkovej ulici. Mňa ako obyvateľa Kolónie by to malo síce tešiť, ale predsa len si myslím, že by takého ohrádky boli určite užitočnejšie na sídliskách. Čo sa dá robiť, možno na budúci rok.

zaujímavá iniciatíva lamačského poslanca
Ohrádka na zber vianočných stromčekov na Mečíkovej ulici.

doplnené 17. 1. 2021:

Ďaľšia ohrádka v DNV

V Devínskej Novej Vsi pribudla po Mečíkovej ulici aj ďalšia ohrádka, tentoraz na Novoveskej ulici vedľa budovy starej pošty.

Ohrádka na Novoveskej ulici.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *