Vrecový zber od septembra po novom

Ján Žatko

Od 6. septembra sa mení systém zberu triedeného odpadu z rodinných domov. Odporcovia vrecového zberu nebudú nadšení. Vrecový zber sa od septembra neruší, naopak rozširuje sa do celej Bratislavy. Pozitívne však je, že sa zvyšuje frekvencia zberu a konečne sa zavádza aj jeho pravidelnosť.

píše Ján Žatko

Vrecový zber sa podľa magistrátu osvedčil

V auguste 2020 mesto spustilo prvú etapu nového spôsobu zberu papiera a plastu zbieraného spolu s kompozitnými a kovovými obalmi formou vrecového zberu odvozom spred rodinných domov v siedmich
mestských častiach. Devínska Nová Ves bola medzi nimi. Po ročných skúsenostiach je mesto s novým systémom veľmi spokojné a preto sa od septembra rozširuje na celú Bratislavu.

Vrecový zber od septembra

Podľa magistrátu ľudia vrecový zber privítali

Podľa magistrátu je s vrecovým zberom spokojná aj väčšina obyvateľov, ktorých sa to týka. Z prieskumu realizovaného na vzorke 501 zapojených domácností vyplynulo, že až 76,8 % z opýtaných domácností informovalo, že systém je pohodlnejší ako zberné hniezda a až 85,4 % je presvedčených, že ľudia takto triedia lepšie. Ja som svoj názor ani po roku nezmenil. Stále si myslím, že vrecový zber je výhodný pre magistrát, ale už vôbec nie pre ľudí, ktorých sa to týka. Ale možno sa mýlim. Aspoň čísla z magistrátu to tvrdia.

Vrecový zber od septembra

Potešiteľné je, že od septembra nastávajú v systéme vrecového zberu dve podstatné pozitívne zmeny. Frekvencia zberu sa zvýši na dvakrát mesačne a konečne sa zavedie aj pravidelnosť zberu. V Devínskej Novej Vsi sa budú zberať plasty aj papier každú druhú stredu. Prvýkrát by to malo byť 15. septembra, aj keď nie som si istý, či sa bude zbierať aj cez štátny sviatok.

Ako a kedy vykladať vrecia

V deň zberu musia byť vrecia zaviazané a umiestnené na obvyklom odvoznom mieste zmesového odpadu v čase do 7.00 hod. Žiaľ, môžu sa používať iba vrecia doručené OLO. V prípade, že vám vrecia budú chýbať, môžete kontaktovať zakazka@olo.sk alebo 02/50 110 660.

Vrecový zber od septembra

V deň zvozu môžete vykladať plasty a papier aj vo vlastných žltých a modrých nádobách. Nádoba by mala byť v maximálnom objeme 240 l a farebne zhodná s farbou vreca. Žiaľ, aj v tomto prípade je potrebné plasty a papier vložiť do zaviazaných vriec.

Zber skla

Zber vytriedeného skla bude zabezpečený doterajším spôsobom cez zvony na sklo. Na zberných hniezdach už nebudú k dispozícii kontajnery na papier a plasty zbierané spolu s kompozitnými a kovovými obalmi.

Vrecový zber od septembra

zdroj: OLO

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *