Zberné hniezda nám už zobrali. Pán starosta, vám to nevadí?

Ján Žatko

OLO dnešným dňom začalo odoberať zberné hniezda pri rodinných domoch zaradených do prvej etapy vrecového systému zberu triedeného odpadu od domu k domu. Takýto odkaz som si včera prečítal na oficiálnom webe mestskej časti Devínska Nová Ves. A dnes som už kontajnery na našej ulici nenašiel. Nadobro zmizli. Ste s tým spokojní?

píše: Ján Žatko

Zberné hniezda nahradil vrecový zber separovaného odpadu

Pred prázdninami zožal v Devínskej Novej Vsi búrku nevôle zámer mesta Bratislavy zmeniť systém zberu separovaného odpadu. Zrušilo sa to, čo doteraz dobre fungovalo, teda zber separovaného odpadu do kontajnerov v zberných hniezdach. Namiesto toho sa zaviedol experiment so zberom separovaného odpadu do vriec. Podľa mňa jednoznačný krok späť na úkor občanov.

zberné hniezda
Bývalé zberné miesto na Janšákovej ulici.

Zlyhanie starostu Dáriusa Krajčíra

Je zarážajúce, že takýto závažný zásah do života obyvateľov rodinných domov v Devínskej Novej Vsi prešiel bez toho, aby sa k tomu mohlo vyjadriť miestne zastupiteľstvo. Je zarážajúce, že starosta Dárius Krajčír nezaradil tento bod na zasadnutie miestneho zastupiteľstva, hoci ho na to primátor Matúš Vallo vyzval. Je zarážajúce, že Miestny úrad Devínska Nová Ves informoval Magistrát Bratislavy, že miestne zastupiteľstvo nemá voči vrecovému zberu námietky, napriek tomu, že miestne zastupiteľstvo o tom vôbec nerokovalo. Budem sa pýtať na najbližšom miestnom zastupiteľstve, ako je to možné.

Miestny úrad DNV informuje magistrát, že miestne zastupiteľstvo nemá námietky k návrhu VZN.

Vraciame sa do doby kamennej

Čo sa stalo, už sa neodstane. Dnes už kontajnery na separovaný odpad z našej ulice zmizli. Predpokladám, že sa tak stalo aj na ostatných uliciach v rodinnej zástavbe. Obyvateľom rodinných domov nezostáva nič iné, ako skladovať odpadky celý mesiac vo vreciach kade-tade. Po pivniciach, po dvoroch. Alebo neseparovať. V iných častiach Bratislavy sa budujú moderné zberné hniezda s polozapustenými kontajnermi. Niektoré majú dokonca senzor, ktorý indikuje, do akej miery je nádoba zaplnená. U nás sa však vraciame do doby kamennej a zberáme odpad do vriec. O čo sme my horší ako obyvatelia iných častí Bratislavy? O čo nižšie dane platíme, ako obyvatelia iných častí Bratislavy?

zberné hniezda
Petržalčania separujú odpad do takýchto kontajnerov. My do vriec.

Dajú sa ešte vrátiť zberné hniezda?

Dá sa to ešte zvrátiť? Ja si myslím že áno. Keď už občania neboli oslovení predtým, ako mestské zastupiteľstvo rozhodlo o nich bez nich, mali by byť oslovení aspoň teraz. Samospráva by sa ich mala spýtať, ako sú spokojní s novým systémom zberu separovaného odpadu. A definitívne sa rozhodnúť až na základe ich názoru. Urobím všetko preto, aby sa tak naozaj stalo.

zberné hniezda
Opustené zberné hniezdo dnes ráno na Janšákovej ulici.

Súvisiace články

 

 

 

 

 

 

Jeden komentár k “Zberné hniezda nám už zobrali. Pán starosta, vám to nevadí?”

  1. Vyrobiť ďalšie plastové vrecia na plastový odpad – ekoriešenie? Či akožeriešenie? Ľudia čo myslia na budúcnosť svojich potomkov nemali problém nájsť žltý kontajner.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *