Ako ste spokojní s vrecovým zberom?

Ján Žatko

Tento týždeň, konkrétne v stredu a štvrtok, sa budú v Devínskej Novej Vsi opäť zberať vrecia  so separovaným odpadom. Po šiestich týždňoch!!! Magistrát si vrecový zber pochvaľuje a rozširuje ho do ďalších mestských častí. Ako ste spokojní s vrecovým zberom vy, Devínskonovovešťania?

píše: Ján Žatko

Reči sa hovoria, chlieb sa je

Frekvencia triedeného vrecového zberu z rodinných domov sa od 1. januára 2021 zvýši na 2x mesačne. Na zasadnutí mestskej rady dňa 9.9.2020 to v rozprave oznámil primátor Bratislavy Matúš Vallo. Kratší interval umožnil schválený pozmeňovací návrh mestského poslanca Rastislava Tešoviča (Devínska Inak) k VZN o odpadoch, ktorý podal so skupinou kolegov ešte v júni.

Takúto informáciu sme sa dozvedeli ešte 9.9.2020 na facebookovej stránke Devínska Inak. Aká je však realita? Dvojtýždňový interval plánuje zaviesť magistrát iba počas júna, júla a augusta. Aj to iba v prípade plastov, ale nie papiera. Devínskonovovešťania tak musia skladovať vrecia s odpadom vo svojich garážach a pivniciach už šiesty týždeň. A to boli medzitým Vianoce, spojené s darčekmi a množstvom škatúľ, ktoré bolo treba rozbaliť a potom uskladniť. Ešte stále ich skladujete, alebo ste už rezignovali a radšej ste ich sami odviezli do zberného dvora?

spokojní s vrecovým zberom
Vrecia pripravené na odvoz v novembri.

Harmonogram zvozu triedeného odpadu

Platný harmonogram zvozu vriec s plastami a papierom v Devínskej Novej Vsi až do augusta nájdete po kliknutí na nasledujúci obrázok:

Na magistráte sú spokojní s vrecovým zberom

Takto to vyzeralo napríklad v garáži Roberta Ollariho 11. januára 2021. Fotografiu zverejnenú na facebooku skomentoval textom:

Paráda??? sem tam zakopnem a možno to odnesiem do zberného dvora kým bude zvoz vriec ☹️☹️☹️

spokojní s vrecovým zberom

Dnes po ďalších dvoch týždňoch to v jeho garáži vyzerá určite oveľa horšie. Ak medzitým nerezignoval a neodviezol vrecia sám do zberného dvora. Hlavne, že magistrát je spokojný.

Aj ľudia sú spokojní. Ale naozaj?

Bratislavský magistrát si zadal telefonický prieskum spokojnosti obyvateľov so zavedeným vrecovým zberom. Prieskum sa uskutočnil v novembri 2020 a oslovených bolo celkom 501 respondentov. Z toho 75 bolo obyvateľov Devínskej Novej Vsi. Výsledky prieskumu sú zverejnené tu. Z prieskumu jednoznačne vyplýva, že ľudia sú vrecovým zberom nadšení, pretože viac ako 3/4 opýtaných si myslí, že vrecový zber je pre nich pohodlnejší, ako predchádzajúci systém zberu v spoločných zberných hniezdach.  Ale je to naozaj tak? Naozaj ste Devínskonovovešťania takí spokojní s vrecovým zberom?

spokojní s vrecovým zberom

A čo Devínskonovovešťania?

Aj mestská časť Devínska Nová Ves usporiadala anketu pre svojich občanov týkajúcu sa vrecového zberu. V ankete sú položené tri otázky:

  • súhlasím so zvýšením frekvencie zberu plastov počas letných mesiacov na 2 x za mesiac,
  • nesúhlasím, požadujem zvýšiť frekvenciu zberu plastov na 2 x za mesiac celoročne,
  • nesúhlasím, požadujem zvýšiť celoročne zber plastu aj papiera na 2 x za mesiac.

Doteraz odpovedalo 238 respondentov. Aktuálny stav hlasovania na webe DNV nie je zverejnený. Priebežné výsledky ankety zo dňa 15. 1. 2021 sú zverejnené tu:

Ako ste spokojní s vrecovým zberom vy, Devínskonovovešťania?

Uvedenej ankety na webe DNV som sa nezúčastnil. Z jednoduchého dôvodu. Chýba tam základná otázka, ktorá by mala znieť:

Je vrecový zber pre vás pohodlnejší v porovnaní s predchádzajúcim systémom zberu do spoločných zberných miest?

Naša mestská časť si túto zásadnú otázku v ankete netrúfla položiť. Magistrát áno. A tak sa z ankety na webe DNV nemáme šancu dozvedieť, či aj v Devínskej Novej Vsi platí to, čo tvrdí magistrát Bratislavy. Že viac ako 3/4 obyvateľov rodinných domov považujú vrecový zber za pohodlnejší ako bola dovtedajšia prax zberu do zberných hniezd. Ja o tom dosť pochybujem. Pohodlnejší je možno pre magistrát. Pohodlnejší je možno pre súkromnú firmu, ktorá separovaný odpad ďalej spracováva. Ale je pohodlnejší aj pre občanov?

spokojní s vrecovým zberom

P. S. Nezabudnite!

Nezabudnite si tento týždeň vyprázdniť pivnice a garáže. Vrecia so separovaným odpadom bude OLO zberať už tento týždeň v stredu a vo štvrtok! Po šiestich týždňoch!

Súvisiace články

 

Jeden komentár k “Ako ste spokojní s vrecovým zberom?”

  1. Nie je to len problém Devínskej Novej Vsi. Aj Podunajské Biskupice majú tento problém. Zberné miesta zobrali bez opýtania alebo akého kolvek prieskumu. Ľudia majú malé štvorčeky plné odpadu. Frekvencia je úplne nedostačujúca. Mnoho ľudí radšej odpad prestalo triediť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *