Kandidáti na starostu chcú férovú súťaž

kandidáti na starostu
Ján Žatko

31. októbra 2018 som informoval verejnosť v Devínskej Novej Vsi, že diskusia s kandidátmi na starostu predsa len bude. V článku zverejnenom na blogu Týždeň v Devínskej som informoval o tom, prečo som sa na zorganizovanie tejto diskusie podujal ja a aj o tom, že všetci piati kandidáti na starostu Devínskej Novej Vsi prisľúbili na diskusii účasť. Dnes pripájam podrobnosti k tejto netrpezlivo očakávanej akcii.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV  

V TV Bratislava sa diskutovať môže ale v DTV nie

Len veľmi stručne zopakujem dôvody, prečo práve ja organizujem diskusiu kandidátov na starostu. Hlavným dôvodom je neschopnosť súčasného vedenia mestskej časti, ktoré ani neuvažovalo o zorganizovaní takejto diskusie. Ďalším dôvodom je neochota súčasnej konateľky DTV, ktorá odmietla zorganizovať diskusiu kandidátov na starostu v televízii. A tak sme svedkami úplne trápnej situácie, že kandidáti na starostu Devínskej Novej Vsi diskutovali navzájom v TV Bratislava, ale doma, v Devínskonovoveskej televízii takúto možnosť nemali.

kandidáti na starostu
Diskusia v TV Bratislava.

Ľudia si diskusiu kandidátov na starostu vyžiadali sami

Keďže kandidujem za poslanca miestneho zastupiteľstva, tak chodím v tomto predvolebnom čase trochu viac po uliciach Devínskej Novej Vsi ako obyčajne. Vnímam náladu verejnosti a som rád, že ich komunálne voľby zaujímajú. Pretože vedia, že od toho ako voľby dopadnú bude závisieť, či budú mať kde parkovať, či budú okolo seba vidieť zeleň alebo iba betónové plochy, či sa nebudú báť pustiť svoje deti samé von. Jedna z úplne zásadných vecí, ktoré som sa pri týchto stretnutiach dozvedel bola tá, že prevažná väčšina ľudí s ktorými som sa rozprával nevie, koho budú voliť za budúceho starostu. Strašne radi by privítali, keby kandidáti na starostu boli všetci naraz konfrontovaní s ich otázkami a oni by si ich odpovede mohli porovnať a na základe toho sa rozhodnúť. A hrozne ich hnevalo, že vedenie mestskej časti im takúto možnosť neponúklo.

Kandidáti na poslancov za KDH, OĽaNO ponúkli riešenie

To bol dôvod, prečo som sa rozhodol, že takúto možnosť ponúknem obyvateľom Devínskej Novej Vsi ja. Mojou výhodou bolo, že som mal už dávnejšie objednanú veľkú sálu Istra Centra na predvolebné stretnutie kandidátov na poslancov za KDH, OĽaNO s občanmi. Keď o svojom návrhu hovoril so svojim tímom, s ktorým sa uchádzam o vašu priazeň vo voľbách, všetci jednohlasne súhlasili s mojim návrhom. Zhodli sme sa na tom, že naša osobná prezentácia pred vami musí ustúpiť tomu, aby všetci kandidáti na starostu dostali možnosť na otvorenú diskusiu s obyvateľmi Devínskej Novej Vsi.

kandidáti na starostu
Tím kandidátov na poslancov za koalíciu KDH, OĽaNO. Zľava dolu Lubomír Frolek, Viera Čeplíková, Ivan Jakovič. Zľava hore Alojz Moravec, Ján Žatko, Peter Rajkovič.

Kandidáti na starostu chcú navzájom diskutovať

Následne som oslovil kandidátov s ponukou na účasť na takejto diskusii.  Veľmi oceňujem to, že všetci piati kandidáti na starostu bez akéhokoľvek váhania moju ponuku prijali a prisľúbili účasť. Vo štvrtok sme sa osobne stretli, aby sme sa dohodli na tom, ako bude diskusia prebiehať. Na stretnutí sa zúčastnili Peter Hanulík, Dárius Krajčír, Denis Ružovič a Rastislav Tešovič. Martin Bavolár sa ospravedlnil, ale účasť na stredajšej diskusii prisľúbil. Na stretnutí sme si dohodli scenár diskusie. A všetci zúčastnení kandidáti jednomyseľne potvrdili, že sú za vzájomnú férovú súťaž. Ako teda diskusia bude prebiehať?

kandidáti na starostu
Stretnutie kandidátov na starostu kvôli plánovanej diskusii.

Dohodnutý scenár diskusie

Na diskusiu je rezervovaný čas od 19:00 do 21:00. Na úvod diskusie sa veľmi krátko predstavia zúčastneným kandidáti na poslancov za koalíciu KDH, OĽaNO, ktorí mali pôvodne priestor v Istra Centre rezervovaní na svoj predvolebný míting. Potom uvoľnia priestor a nastúpia kandidáti na starostu. Každý z nich bude mať na úvod k dispozícii 3 minúty, počas ktorých krátko predstavia seba a hlavné body svojho programu. Potom začne vlastná moderovaná diskusia. Diváci sa môžu kandidátov pýtať buď ústne alebo písomne. Na každú otázku bude odpovedať každý kandidát. Prípadne, že vo svojej odpovedi napadne niektorý z kandidátov svojho spolukandidáta, bude mať napadnutý právo reakcie faktickou poznámkou.

Kandidáti na starostu chcú férovú súťaž

Kandidáti na starostu sa dohodli na tom, že propagačné materiály sa budú rozdávať až po skončení diskusie, aby priebeh diskusie nebol narušený. Týka sa to aj kandidátov na poslancov, ktorí sa na diskusii zúčastnia. Tak isto sa zhodli na tom, že chcú aby diskusia prebehla férovo. Je jasné, že v hľadisku bude mať každý z kandidátov skupinu svojich fanúšikov. Treba si však uvedomiť, že diskusia nie je určená pre nich. Oni sú už predsa rozhodnutí, koho budú voliť. Diskusia je určená predovšetkým tým voličom, ktorí sa ešte nerozhodli, komu odovzdajú svoj hlas. Organizátori, ale aj kandidáti preto vyzývajú všetkých zúčastnených, aby sa nedali strhnúť k súboju fanklubov, ale aby dali možnosť nerozhodnutým voličom porovnať si odpovede jednotlivých kandidátov a rozhodnúť sa podľa nich.

Príďte aj vy v stredu 7. novembra 2018 o 19:00 do Istra Centra vypočuť si názory jednotlivých kandidátov na starostu Devínskej Novej Vsi. Možno aj na základe tejto diskusie sa budete vedieť vo voľbách jednoznačne rozhodnúť.

POZOR!!! DOLEŽITÉ UPOZORNENIE!!!

V týchto dňoch kandidáti na poslancov za koalíciu KDH, OĽaNO roznášajú do vašich poštových stránok svoje volebné noviny. V nich je uvedená pozvánka na stretnutie s kandidátmi v stredu 7. novembra v Istra Centre o 19:00, ale nie je tam uvedené, že to bude zároveň diskusia s kandidátmi na starostov. Je to preto, lebo uvedené noviny boli dané do tlače ešte predtým, ako som diskusiu s kandidátmi na starostov dohodol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *