Duel na stránkach Devexu

Ján Žatko

V najnovšom čísle Devexu sa môžete zoznámiť s víziami oboch kandidátov na starostu Devínskej Novej Vsi. Obaja dostali osem rovnakých otázok, obaja dostali rovnaký priestor na odpovede. Ako ukážku uvádzam ich odpoveď na nasledujúcu otázku: „Ktoré tri projekty vášho volebného programu sú kľúčové a v horizonte štyroch rokov splniteľné?

píše: Ján Žatko
autor kandiduje na starostu DNV

Dárius Krajčír

Po prvé doprava. Pripravili sme všetko pre začiatok výstavby turbookružnej križovatky Eisnerova na hlavnom vstupe do Devínskej. Po vydaní stavebného povolenia predpokladám realizáciu v roku 2023. V Kolónii budeme pokračovať v spolupráci na magistrátnom projekte okružnej križovatky Jána Jonáša a ďalej sa zaujímať o štátny projekt obchvatu priemyselnej zóny, pre ktorý sme pripravili kompletnú projektovú dokumentáciu, ale jeho napredovanie priamo ovplyvniť nedokážeme. Verím v realizáciu železničnej zastávky Glavica, ktorú sme neustálym upozorňovaním Železníc SR na rozvoj výstavby na našom území dokázali vrátiť do hry. Dopravný podnik Bratislava pamätal na Devínsku pri rozvoji MHD – dostali sme nové dlhé autobusy a medzi prvými aj zastrešenie autobusových zastávok. Nepoľavíme v komunikovaní s partnermi, aby tento trend pokračoval a podporíme ho aj našimi projektami, napríklad rekonštrukciou zastávky Panské. Druhou prioritou sú školy a predškolské zariadenia. Každé dieťa z Devínskej má miesto v škole a v škôlke, a tak to aj zostane. Dokončíme nadstavbu a prístavbu ZŠ I. Bukovčana, kde vznikne 8 nových tried, a potom sa pustíme do podkrovných priestorov na ZŠ P. Horova. Treťou prioritou je kvalitné životné prostredie, zeleň, čistota a bezpečnosť. Do Devínskej prichádza nová stanica mestskej polície a bezpečnosť bude naďalej významne posilňovať dohľadové centrum zriadené v tomto volebnom období. Rád by som zareagoval aj na výzvy tejto doby a ešte intenzívnejšie sa venoval projektom na znižovanie energetickej náročnosti budov.

Ján Žatko

  1. Kľúčovým pre Devínsku je vyriešenie problému dopravy. To znamená prepracovať parkovaciu politiku primátora Valla. Za parkovanie prvého auta v rodine sa nesmie platiť. Tak isto Devínskonovovešťania nesmú platiť za parkovanie v iných mestských častiach. V Devínskej Novej Vsi treba vybudovať nové parkovacie miesta. Ale nie na zeleni, ale v parkovacích domoch. Je potrebné vybudovať vlakovú zastávku pri OC Glavica, aby aj ľudia zo sídliska mohli chodiť do práce pohodlne vlakom, tak ako ja v súčasnosti. Na hlavnej stanici som za úžasných 12 minút. Je potrebné zlepšiť kultúru cestovania v MHD, aby ľudia v lete netrávili takmer hodinu v autobusovej saune, ale v kultúrnom prostredí. Treba zrušiť obratisko dvadsaťjednotky Na hriadkach a opäť presmerovať každú dvadsaťjednotku k Volkswagenu tak, aby aj obyvatelia Kolónie mali v MHD zodpovedajúce časové intervaly. Je potrebné konečne začať práce na novom cestnom prepojení z Devínskej Novej Vsi na diaľnicu.
  2. Zlepším komunikáciu volených zástupcov s občanmi. Pravidelné stretnutia starostu a poslancov s občanmi aj viackrát ročne sú nevyhnutnosťou. Ale nesmú to byť stretnutia pre stretnutia. Z týchto stretnutí musia vyplynúť reálne kroky na zlepšenie života v Devínskej.
  3. Presadím vyššiu finančnú podporu občianskych združení, ktoré sa starajú o šport a kultúru našich detí. Vždy je lepšia prevencia ako liečba. Je lepšie, keď deti športujú alebo tancujú, ako keby sa „poflakovali“ po uliciach. Tak isto si vyššiu podporu zaslúžia aj občianske združenia, ktoré u nás pôsobia v sociálnej oblasti. Vyššiu podporu budem presadzovať nielen z rozpočtu, ale aj ja osobne pôjdem príkladom. Desatina z môjho starostovského platu pôjde každý mesiac na účet niektorého občianskeho združenia z Devínskej. Samozrejme, verejne.

Celý duel, teda odpovede kandidátov na starostu na všetkých osem otázok, si môžete prečítať v najnovšom Devexe.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *