Pani Lipková, nevracajte ocenenie

Ján Žatko

V poslednom čase sa v Devínskej Novej Vsi pretriasa problém odovzdávania ocenení Devínskonovoveská holubica. Diskusiu na túto tému som otvoril ja kritikou okázalého galavečera usporiadaného pánom starostom, na ktorom odovzdával ocenenia jednotlivým laureátom. Táto diskusia však mala aj jeden neželaný efekt. Jedna z laureátov, pani Daniela Lipková, zvažuje vrátenie ocenenia. Prosil som ju už súkromne a prosím ju teraz aj verejne. Pani Lipková, nevracajte ocenenie.

píše: Ján Žatko

Stanovisko Daniely Lipkovej

Pani Lipková na jeden z mojich článkov reagovala nasledujúcim komentárom:

Myslela som si, že tak ako poslanci miestneho zastupiteľstva schvaľovali návrhy na oceňovaných občanov, schválili aj organizáciu podujatia. Cítila som sa poctená pri preberaní Deninskonovoveskej holubice za celoživotnú prácu v oblasti vzdelávania a sociálnej oblasti. Teraz som v rozpakoch pri čítaní kritiky, ktorá znižuje význam podujatia a uvažujem, či cenu nevrátiť. Toto všetko ste mali riešiť pred galavečerom, lebo kritika od poslancov vyvoláva nepríjemné komentáre verejnosti, ktoré mňa osobne veľmi bolia.

pani lipková
Daniela Lipková preberá ocenenie z rúk starostu Dáriusa Krajčíra.

Ako sa schvaľovali laureáti

  • Dňa 27. septembra 2021 sa uskutočnilo online pracovné stretnutie k nomináciám na ocenenie Devínskonovoveská holubica, na ktoré pozval starosta Dárius Krajčír všetkých poslancov miestneho zastupiteľstva.
  • Ja som sa ospravedlnil. Nemohol som sa stretnutia zúčastniť, pretože som bol v tom čase v zahraničí a nemal som možnosť pripojiť sa na internet. Okrem mňa sa ospravedlnili aj kolegovia Miroslav Antal a Bronislava Kraváriková.
  • Zo spomínaného pracovného stretnutia vzišlo päť nominácií, o ktorých mali poslanci emailom hlasovať do 28. septembra 2021 uvedením štyroch mien z nasledujúcich piatich nominantov: Dagmar Dudeková, Jozefína Daničová, Daniela Lipková, Karol Moravčík a Rastislav Šimkovič. Na tomto hlasovaní som sa už zúčastnil.
  • V priebehu hlasovania pán starosta navrhol, aby sme ocenili všetkých 5 nominantov.
  • Dvaja z poslancov, vrátane mňa, so zmenou pravidiel uprostred hlasovania nesúhlasili. Považoval som a stále považujem za absurdné meniť pravidlá hry uprostred hlasovania. Väčšina poslancov však so starostovým návrhom súhlasila a preto boli ocenení všetci piati nominanti. Ja to rešpektujem.

Kto schvaľoval organizáciu podujatia

Pani Lipková sa mýli. Poslanci miestneho zastupiteľstva neschvaľovali organizáciu galavečera. Ani oficiálne na miestnom zastupiteľstve, ani neoficiálne v rámci spomínaného online pracovného stretnutia k nomináciám. Odovzdávanie ocenení mal pod palcom pán starosta. Iba on je zodpovedný za to, že namiesto slávnostného miestneho zastupiteľstva sa ocenenia odovzdávali na galavečere. Iba on rozhodoval o tom, akí hostia budú na ten galavečer pozvaní. Iba on rozhodoval o tom, koľko bude celá šou Devínskonovovešťanov stáť.

pani lipková

Kritika od poslancov

Musím sa priznať, že som zatiaľ od ostatných kolegýň a kolegov poslancov nezachytil žiadnu kritiku organizácie galavečera na odovzdávanie ocenení. Zdá sa, že jediným kritizujúcim poslancom som ja. Mrzí ma, že na základe tejto kritiky pani Lipková zvažuje ocenenie vrátiť. Pretože tá kritika naozaj ani v najmenšom nesmerovala proti oceneným. Všetci piati laureáti si získané ocenenie za celoživotnú prácu v plnej miere zaslúžia a ja som hrdý na to, že moja mestská časť si aj takýmto spôsobom dokáže oceniť svojich občanov. Ale… Mňa zvolili Devínskonovovešťania do miestneho zastupiteľstva kvôli tomu, aby som hájil ich záujmy. A keď vidím, že ich záujmy sú pre pána starostu vedľajšie, tak cítim povinnosť sa ozvať. Keby som bol ticho, tak by som sa musel pred svojimi voličmi hanbiť.

pani lipková

V čom je vlastne problém

Ešte raz preto zopakujem, prečo si myslím, že pri organizácii galavečera zostali Devínskonovovešťania na vedľajšej koľaji.

  1. Pán starosta porušil rokovací poriadok miestneho zastupiteľstva tým, že svojvoľne rozhodol o tom, že ocenenia nebude odovzdávať na slávnostnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva, ale na galavečere.
  2. Preto mohol pán starosta zorganizovať galavečer iba pre ním vybratých pozvaných hostí. Nemohli tam prísť napríklad členovia Klubu dôchodcov, pretože pán starosta si namiesto nich pozval svojich kolegov starostov z iných bratislavských mestských častí, alebo dokonca zo Stupavy.
  3. Pán starosta vyhodil na okázalé oslavy takmer 30 tisíc eur. Som presvedčený, že žiaden z ocenených nepotreboval, aby na tejto jeho šou vystupoval  Adam ĎuricaPeter Bič Project, raper Majself alebo Kuly. Celá akcia sa dala zorganizovať dôstojne za zlomok skutočne minutých peňazí. My nemáme v Devínskej vlastných umelcov alebo súbory, ktoré tam mohli vystúpiť? A za ušetrené eurá mohli ísť napríklad členovia Klubu dôchodcov na výlet, alebo desiatky detí zo športových klubov ísť na sústredenie, alebo desiatky detí z folklórnych súborov mohli dostať nové kroje. Priority pána starostu sú však zjavne niekde inde.

Pani Lipková, nevracajte ocenenie

Vraciam sa na začiatok svojho článku. Ešte raz vás prosím pani Lipková, nevracajte ocenenie. Naozaj si ho v plnej miere zaslúžite za to, čo ste doteraz pre Devínskonovovešťanov vykonali a verím, že toho ešte veľa vykonáte. Myslím si, že veľmi dobre vašu prácu vystihuje názor Noriky Belošovičovej, jednej z členiek vášho klubu:

Chcem sa poďakovať  Danke Lipkovej za jej obetavosť, trpezlivosť a super nápady ktorými nám dôchodcom spríjemňuje život. Sú to zájazdy do destinácií v ktorých som ešte nikdy nebola, program je tak dômyselný, že to  nemá chybu. Podujatia ručné práce, zdravotné prednášky, oslava jubilantov sú na výbornej úrovni. Výborná je atmosféra v Klube hlavne na našich zábavách (Anna bál, maškarný bál) s dobrou hudbou, kde vo víre tanca je naše telo prinútené pohybom strácať zvyšné kilogramy. Keby ste sa prišli pozrieť na tancujúcich dôchodcov, žasli by ste s akou radosťou a energiou sa vedia odviazať a zabávať. Danka veľká vďaka, prajeme Ti do ďalších rokov veľa zdravia, síl aj Božieho požehnania.

Pani Lipková, nevracajte ocenenie.  Za to, že sa pán starosta na úkor vás aj ostatných ocenených potreboval vytiahnuť pred svojimi kolegami bratislavskými starostami vy naozaj nemôžete.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *