Chlapci potrebujú chlapov

Matej Nagy

ICHTYS v týchto mesiacoch realizuje projekt zameraný na jednorodičovské rodiny. Väčšina týchto rodín je v zložení matka a deti. Otcovia chýbajú… A chýbajú veľmi.

píše: Matej Nagy

Ako vychovávať zrelých ľudí?

Dnes sa veľa hovorí o tom, že pre dieťa je dobré byť v akejkoľvek rodine ako v žiadnej. S týmto sa dá len súhlasiť. Málo sa však hovorí o ideáli rodiny. Možno sa o tom nehovorí, lebo tento ideál nikto nenapĺňa. Isteže, žiadna rodina nie je dokonalá. To je v poriadku. Lenže naša spoločnosť chce mať zrelých ľudí, ktorí ju budú dobre viesť a spravovať. Ako vychovávať zrelých ľudí?

Muž, žena a deti = rodina

Pre zdravý vývin dieťaťa je veľmi podstatná rodina, kde otec a matka žijú v láskyplnom vzťahu a spoločne vychovávajú deti. Na prvý pohľad jednoduché. Rozmeňme si to na drobné:

Všetci žijeme vo vzťahoch (rodina, práca, priatelia a aj spoločnosť). Kde sa naučiť ako žiť vo vzťahoch? V rodine. Ak sa rodičia majú radi, vedia sa obetovať, vedia byť k sebe láskaví, dôverujú si, potom dieťa, ktoré je vynikajúci pozorovateľ, bude tento vzorec opakovať.

Chlapci potrebujú chlapov

Prečo je dôležitý aj otec aj mama?

Toľko k manželstvu (alebo partnerstvu). Prečo však aj otec aj mama? Muž a žena majú každý svoju rolu a svoju výbavu, ktorou ten druhý nedisponuje. Takto tu na zemi žijeme už desaťtisíce rokov. Máme to v krvi. Muž stále „loví“, stále zabezpečuje prežitie rodiny, vie sa zorientovať, vie rozhodnúť. Zastáva sa svojho „kmeňa“. Má silu, ktorou žena nedisponuje. Mužská starostlivosť o rodinu je diametrálne iná od ženskej. Chlapec, ktorý toto nevidí, nevie, akú ma rolu, netuší ako používať svoju silu. Namiesto služby rodine, „kmeňu“ a spoločenstvu, je agresívny, sebecký, bezohľadný. Muž potvrdzuje hodnotu ženy (najmä tej svojej). A tak dáva hodnotu aj svojej dcére.

Žena je srdce. Ženská „sila“ spočíva v starostlivosti, nehe (ťažko sa mi píše o ženskom svete, lebo som muž). Ženy učia dievčatá ako byť ženami. Chlapec sa snaží byť voči matke vodcom a tu je dôležitý muž, aby stanovil hranice. A ešte jedna poznámka, chlapec sa vymedzuje aj voči otcovi a preto výchova chlapcov vždy prebiehala v kruhu mužov. Aby otec „kráľ“ nebol vytlačený „korunným princom“ zo svojho stolca.

Chlapci potrebujú chlapov

Potrebujeme mužov, ktorí môžu byť „duchovnými“ otcami.

Preto ICHTYS hľadá mužov, ktorí budú ochotní tráviť čas s deťmi, ktoré otcov nemajú. Chceme vytvoriť partiu, ktorá by aspoň raz mesačne zobrala deti na výlet, alebo si raz týždenne s nimi zahrali futbal. Potrebujeme mužov, ktorí budú otcami aj iným deťom ako len svojim. Nájde sa niekto taký? Ak áno, napíšte nám do mailu: ozichtys@gmail.com alebo na náš fb: Ichtys, o.z.

Chlapci potrebujú chlapov

Tento projekt bol podporený fondom Hodina deťom a dotáciou Magistrátu hl. mesta Bratislava.

Adresa: Štefana Králika 1 84108
E-mail: mato@ozichtys.sk
Tel. č.: +421903475014

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *