Devínska Nová Ves od 7. 6. 2021

Ján Žatko

Výhľad z jaskyne pod Skalou. Nekorektný blog o tragédii. V Devínskej bude jedna parkovacia zóna. Cyklomost slobody je otvorený. Zlodeji v Šrot Parku. Komáre začali útočiť. Aká bude budúcnosť Devínskej Kobyly. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

 Nekorektný blog o tragickej udalosti zo dňa detí v Devínskej

Začnem osobne. Keďže s deťmi a mládežou som v Devínskej strávil nejeden rok, každé úmrtie blízke deťom, s ktorými pracujem, sa ma dotkne. Ani tento raz tomu nebolo inak. Prechádzam smútením rovnako, ako ostatní, ktorých sa smrť dotkne. Podobne na mňa prišla aj fáza hľadania vinníka. A ako pracovník, ktorý už má za sebou skúsenosti a je verejnou osobou, svoj hnev a obvinenie prejavím verejne. Lebo aj to občas treba. Píše Matej Nagy.

V Devínskej bude jedna parkovacia zóna

V utorok 25. mája 2021 sa uskutočnilo opakované online zasadnutie miestneho zastupiteľstva s rovnakým programom, ako bolo spackané mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré sa uskutočnilo 20. mája 2021. Na online zastupiteľstve bolo prítomných 11 poslancov, ospravedlnil sa poslanec Zoroslav Smolinský (nezávislý). Okrem iného miestne zastupiteľstvo rozhodlo, že u nás bude v rámci pripravovanej parkovacej politiky jedna parkovacia zóna.

Pripravuje sa rekonštrukcia športového areálu na ZŠ Ivana Bukovčana

V utorok 25. mája 2021 sa uskutočnilo opakované online mimoriadne zasadnutie miestneho zastupiteľstva. Okrem parkovacej politiky sa miestne zastupiteľstvo zaoberalo aj návrhom na zverenie budovy ZŠ Ivana Bukovčana do správy rozpočtovej organizácii Základná škola na ul. I. Bukovčana 3 a výpožičke areálu ZŠ Ivana Bukovčana pre DNV ŠPORT.

Fotografia týždňa

Neskoré popoludnie v jaskyni pod Skalou. Foto: Aaron Humboldt.

Magazín DTV nás informoval o

Kreslo

Moderátorka Barbora Chlebcová sa v Kresle DTV zhovárala so vzťahovou numerologičkou Líviou Danningerovou o tom, ako čísla vplývajú na naše deti.

Napísali o nás

 V Bratislave jazdil opitý cyklista s dieťaťom

V nedeľu večer si ľudia v Devínskej Novej Vsi všimli podnapitého cyklistu s dieťaťom. Zavolali na neho políciu. Po príchode na miesto bol cyklista podrobený dychovej skúške na alkohol, ktorá skončila pozitívnym výsledkom. V dychu mu namerali skoro 2 promile. Bolo šťastím, že k žiadnym zraneniam v tomto prípade nedošlo a maloleté dieťa policajti odovzdali jeho matke. Informoval portál aktuality.sk.

Posledný júnový víkend bude v Bratislave patriť mestským dňom

Posledný júnový víkend (25. – 27. 6.) bude v hlavnom meste patriť Bratislavským mestským dňom. Obľúbené podujatie sa podarí zorganizovať vďaka zlepšujúcej sa pandemickej situácii, aj keď s časovým posunom. Do mestských dní sa svojimi akciami zapoja aj bratislavské mestské časti Staré Mesto, Záhorská Bystrica, Dúbravka, Vajnory, Rača, Petržalka a Devínska Nová Ves. Informoval portál teraz.sk.

Bratislava spustí parkovaciu politiku v prvých zónach od októbra

Mesto Bratislava plánuje spustiť parkovaciu politiku v prvých zónach od 1. októbra. Bude to v Petržalke, v Novom Meste v časti Tehelné pole či v Krasňanoch v Rači. Postupne sa budú pridávať ďalšie zóny. Na júnové rokovanie mestských poslancov sa predkladá novela VZN o dočasnom parkovaní z roku 2019, ktorým mestskí poslanci odsúhlasili zavedenie parkovacej politiky. V prílohe novely sú určené aj zóny dočasného parkovania v mestských častiach Devínska Nová Ves, Dúbravka, Karlova Ves, Lamač, Nové Mesto, Petržalka, Rača, Ružinov či Vrakuňa. Informuje denník Sme.

Sprísnené kontroly na hraniciach s Rakúskom sa rušia

Na slovensko-rakúskych hraničných priechodoch sa rušia sprísnené kontroly. Zároveň sa otvárajú malé hraničné priechody, cyklomost Devínska Nová Ves – Schlosshof a priechod Devín – Hainburg pre riečnu dopravu. V Rakúsku sa uznávajú jednotné certifikáty o očkovaní proti covidu-19 najnovšie vydávané na Slovensku. Informuje Denník N.

FOTO: Galéria Šrot Park sa rozrastá, zlodeji tu však ukradli jeden z exponátov

Medzi obľúbené miesta Bratislavčanov, ktoré sa najmä s deťmi určite oplatí navštíviť, patrí originálna prírodná galéria Šrot Park v Devínskej Novej Vsi. O to smutnejšie je, že už i tu sa našli ľudia, ktorí nemajú zábrany a ukradli jeden z exponátov. Informujú Bratislavské noviny.

Napriek zásahom sa komáre stále objavujú, oproti vlaňajšku je situácia lepšia

Napriek správne načasovaným zásahom proti larvám komárov sa v niektorých častiach Bratislavy v poslednom čase stále vyskytujú komáre. Dôvodom je, že larvicídom BTI je možné zasahovať v treťom a vo štvrtom stupni ochrany, teda tam, kde by sa nemohlo zasiahnuť chemickým postrekom, nie však v piatom, čiže v najvyššom stupni ochrany, kde sa tiež liahniská nachádzajú. Podobne je to aj v prípade komárov liahnucich sa na rozsiahlych lesných plochách priamo v dutinách stromov. Zasahovalo sa v Devíne, Devínskej Novej Vsi, Jarovciach, Petržalke, Rusovciach a Dúbravke. Informuje denník Sme.

Aká bude budúcnosť Devínskej Kobyly?

Vrchol Devínskej Kobyly okrem prírodných krás skrýva aj ďalšiu vojenskú štruktúru – z dôb železnej opony. V osemdesiatych rokoch tu socialistická armáda vybudovala raketovú základňu ako súčasť obrany štátov Varšavskej zmluvy proti letectvu a raketám NATO. Je dôležité, aby si mesto Bratislava premyslelo a vypracovalo pre celú oblasť plán rozvoja a regulácie, ktorý umožní zmysluplne a udržateľne využiť potenciál územia v súlade so spoločenskými, ekologickými i súkromnými záujmami. Zámeru by mala napomôcť aj pripravovaná študentská ideová súťaž, ktorú organizujú autori novej rozhľadne, architekti z ateliéru Šebo Lichý. Prebiehať bude v termíne od 1.6. – 29.10 2021 a úlohou študentov bude navrhnúť program využitia areálu. Informuje Denník N.

Trestné oznámenie na bratislavských poslancov odstúpili na krajskú prokuratúru

Trestné oznámenie podané v prípade bratislavských komunálnych poslancov Rastislava Tešoviča, Sone Svoreňovej, Tomáša Korčeka, Radoslava Olekšáka, ktorých spája kauza podozrivých koronadotácií, bolo odstúpené z Generálnej prokuratúry SR na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Informuje portál aktuality.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

Denova naposledy na jar rozmiestňuje veľkokapacitné kontajnery na verejných priestranstvách. Šachisti budú súťažiť o Pohár starostu. Priamy prenos svätej omše z Kostola Ducha Svätého. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 211 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *