Devínska Nová Ves od 15. 2. 2021

Ján Žatko

Morava v ľadovom obkľúčení. Zakliata terasa na Ulici Milana Marečka. Ktorým smerom sa bude rozvíjať priemyselná zóna v DNV? Ďalší slovenský rekord Terezky Čorejovej. Je Matovič Chorvát? Zomrel Peter Krug. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Druhá hlavná téma

Jedna téma je súčasťou nášho života od minulého roku. Radi by sme na ňu už spomínali v minulom čase. Nová téma je sčítanie obyvateľstva. 15. 2. 2021 začalo sčítanie obyvateľstva po 10 rokoch. To nie je až tak dlhá doba. Píše Peter Rajkovič.

Bude sa priemyselná zóna rozvíjať východne od Volkswagenu?

Obyvatelia Kolónie sú veľmi citliví na ďalšiu výstavbu priemyselných hál vo svojom okolí. Je s tým spojená zvýšená kamiónová doprava, hlučnosť a emisie. Zahustená doprava v dopravnej špičke je v Devínskej cítiť najmä v čase striedania pracovných zmien Volkswagenu. Dodávateľský park v lokalite bývalej tehelne, vysoké protihlukové steny, ktorá miestami dosahujú až 6 metrov a preloženie vjazdu do dodávateľského parku mimo obytnej zóny sú príkladmi nezvládnutého urbanizmu pri súbežnom rozvoji obytnej a priemyselnej funkcie v tomto území. Píše Vladimír Kočvara.

Podarí sa odkliať zakliatu terasu? Čo sa stalo za dva roky (časť 1)

Minulý týždeň uplynuli presne dva roky odvtedy, ako sa na druhom pracovnom zasadnutí súčasného miestneho zastupiteľstva dňa 12. 2. 2019 hovorilo aj o už takmer večnej téme v Devínskej Novej Vsi. Nevyhovujúcom stave terasy na ulici Milana Marečka. Terasu už v minulosti mestská časť viackrát opravovala, ale v posledných rokoch je jej stav alarmujúci. Čo sa za tie posledné dva roky v súvislosti s terasou udialo? Dozviete sa v nasledujúcej sérii článkov.

Podarí sa odkliať zakliatu terasu? Čo sa stalo za dva roky (časť 2/rok 2019)

V článku „Podarí sa odkliať zakliatu terasu? Čo sa stalo za dva roky (časť 1)“ som sa vrátil o dva roky späť na začiatok roku 2019. Na miestnom zastupiteľstve sa vtedy diskutovalo aj o stave terasy na Ulici Milana Marečka. Článok som skončil konštatovaním, že v rozpočte na rok 2019 miestne zastupiteľstvo schválilo na rekonštrukciu terasy 300 tisíc eur. Ako sa im podarilo tieto peniaze vyčerpať?

Fotografia týždňa

Morava v ľadovom obkľúčení. V dnešnom jarnom počasí nám to pripadá ako veľmi vzdialená minulosť. A pritom odvtedy uplynulo iba pár dní. Foto: Ilona Hulíková.

Video týždňa

Vo vložených pretekoch dorasteniek na 60 m prekážok na halových M-SR dospelých v bratislavskom Eláne utvorila Tereza Čorejová (Naša atletika Bratislava) slovenský dorastenecký rekord 8,72 sekundy. Doterajšie maximum Emmy Zapletalovej z 8. februára 2017 v Ostrave zlepšila zverenka Igora Gavenčiaka o 6 stotín. Informoval Martin Čorej.

Magazín DTV nás informoval o

Kreslo pre hosťa

V Kresle pre hosťa DTV sa zhovárala moderátorka Barbora Chlebcová so vzťahovou numerologičkou Líviou Danningerovou o časti numerológie, ktorá sa venuje vzájomným vzťahom a sebapoznaniu.

Vyšiel februárový Devex

Vo februárovom Devexe sa dozviete podrobnosti o sčítaní obyvateľstva, o tom ako hodnotia rok 2020 prednostka a poslanci, humanitárnej pomoci Chorvátsku, hľadaní pokladu v DNV a mnoho ďalších zaujímavostí. Ak ste Devex nedostali do schránky, môžete si prečítať jeho elektronickú verziu po kliknutí na nasledujúci obrázok.

Napísali  o nás

Niektoré bratislavské mestské časti v pondelok školy neotvoria

Školy v bratislavskom IV. okrese, čiže v mestských častiach Dúbravka, Karlova Ves, Devín, Devínska Nová Ves, Lamač, Záhorská Bystrica, sa v pondelok 22. februára neotvoria. Žiaci budú pokračovať v dištančnej výučbe. Dohodli sa na tom starostovia mestských častí. Informuje portál teraz.sk.

V Devínskej Novej Vsi sú o krok dopredu. Už teraz tam funguje automat na plechovky a PET fľaše

Zavedenie zálohovania jednorazových obalov sa malo spustiť podľa pôvodného plánu v roku 2022. Pre pandémiu koronavírusu sa však spomínané zálohovanie odložilo na rok 2023. V Devínskej Novej Vsi však predbehli dobu a už teraz v jednom z obchodných reťazcov nainštalovali automat, ktorý „zhltne“ denne stovky plechoviek a PET fliaš. Informoval portál bratislava.dnes24.sk.

Odvrátená strana Slovenska. Začína to byť vážne

V Slovenskom národnom múzeu je od polovice decembra výstava fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka. Diváci síce nemajú možnosť výstavu navštíviť fyzicky, možno ju však vidieť online, dostupná bude do mája tohto roku. Autor chce byť zdvihnutým varovným prstom. Informuje denník Štandard.

Mária Čorejová: Slovenskí Chorváti sa nebijú do pŕs, sú hrdí, ale vtipní (rozhovor)

Slovenského Chorváta nevníma výtvarníčka Mária Čorejová ako niekoho, kto sa bije do pŕs. Naopak, musí to byť osvietený človek, čo dokáže odľahčiť vášne, myslieť do hĺbky a južanskú horkokrvnosť pretaviť do vtipu. Vďaka knihám Ruda Slobodu sa dostala bližšie k svojmu pôvodu a pripojila sa k mame, aby spolu vydávali knihy o Chorvátoch v Devínskej Novej Vsi. Rozhovor s Máriou Čorejovou zverejnil denník SME (platený prístup).

V škôlke jej povedali, aby s chorvátčinou aspoň na chvíľu prestala

Stále je ťažké pochopiť, že dvojjazyčné prostredie môže byť prirodzené, hovorí šéfka folklórneho súboru Črip. Hudobníčku a učiteľku Teréziu Mardiakovú netrápi, ak jej deti pri rozprávaní používajú zlú gramatiku. Viac jej ide o to, aby poznali chorvátčinu – jazyk svojich starých rodičov a vedeli do nej zo slovenčiny plynule prechádzať. Preto s nimi hovorí po chorvátsky. Píše denník SME (platený prístup).

Nový Volkswagen Passat 9. generácie príde výhradne ako kombi, bude toto konečná verzia?

Podľa aktuálnych informácií sa Volkswagen Passat 9. generácie bude spoliehať výhradne na kombi verziu. Svoje o tomto kroku hovorí aj investícia vo výške až jednej miliardy eur, ktorú nemecký výrobca pretaví do rozšírenia kapacít slovenského závodu v Bratislave.Práve v Devínskej Novej Vsi sa o dva roka objaví nová generácia Volkswagenu Passat a Škody Superb. Pre automobilku bola rozhodujúca aj kvalita vyrábaných modelov, ktorou sa môže bratislavský závod pochváliť. Z montážnej linky tu totiž schádzajú okrem vlajkovej lode VW Touareg aj Audi Q7 a Porsche Cayenne. Informuje časopis AutoBild.

Je Matovič Chorvát? Možno aj vy máte chorvátskeho predka (podcast Múzeum)

Na Slovensku sú stále obce, kde sa hovorí aj po chorvátsky. Kde sa tu vzali Chorváti, kedy sem prišli, ako sa podpísali na slovenskej kultúre a môžete mať aj vy chorvátskych predkov? V podcaste Múzeum portálu aktuality.sk sa môžete prejsť do Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v DNV.

Zomrel muž, ktorý dal Devínskej Novej Vsi DEVEX a Festival slovenskej národnej piesne

V nedeľu 14. februára 2021 po vyčerpávajúcej chorobe zomrel Mgr. Peter Krug, zakladateľ a dlhoročný vydavateľ DEVEXu, riaditeľ Festivalu slovenskej národnej piesne, poslanec miestneho zastupiteľstva v rokoch 2010 až 2018. Informoval web devinskanovaves.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

Stále platí prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek! Tomu zodpovedá aj ponuka podujatí v DNV. Zatvorený je kostol, miestny úrad, aj základné školy. Navštíviť môžete Šrot park, keďže ide o prírodnú galériu. Nedeľnú svätú omšu môžete sledovať v priamom prenose na internete. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 156 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *