Podarí sa odkliať zakliatu terasu? Čo sa stalo za dva roky (časť 1)

Ján Žatko

Minulý týždeň uplynuli presne dva roky odvtedy, ako sa na druhom pracovnom zasadnutí súčasného miestneho zastupiteľstva dňa 12. 2. 2019 hovorilo aj o už takmer večnej téme v Devínskej Novej Vsi. Nevyhovujúcom stave terasy na ulici Milana Marečka. Terasu už v minulosti mestská časť viackrát opravovala, ale v posledných rokoch je jej stav alarmujúci. Čo sa za tie posledné dva roky v súvislosti s terasou udialo? Dozviete sa v nasledujúcej sérii článkov.

píše: Ján Žatko

Vystúpenie občianky Zdenky Brutovskej pred dvomi rokmi

Už na druhom pracovnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva v súčasnom volebnom období sa 12. 2. 2019 diskutovalo o havarijnom stave terasy na ulici Milana Marečka. Diskusiu otvorila občianka Zdenka Brutovská, ktorá je domovou dôverníčkou obyvateľov na ulici Milana Marečka 8 – 12. Bola vyslaná obyvateľmi, ktorých zastupuje, aby sa poslancov opýtala, kedy a ako sa bude riešiť ich terasa. Vo svojom vystúpení okrem iného skonštatovala:

 Prihlásila som sa do tejto diskusie, aby sa to zase nerobilo o nás bez nás. Bolo tam teraz niečo robené, ale je o len také dočasné zaflekovanie. Nemyslím si, že to bolo úplné dokončenie terasy. Už by sme si mali zaslúžiť po ôsmich alebo dvanástich rokoch, čo sa to stále prejednáva. Pýtam sa, kedy sa bude riešiť naša terasa a ako sa bude riešiť naša terasa.

dva roky
Zdenka Brutovská

Reakcia starostu Dáriusa Krajčíra (SaS, Sme rodina, Nova)

Na vystúpenie Zdenky Brutovskej  reagoval starosta Dárius Krajčír slovami:

K terase Milana Marečka. Tam je projekt hotový. Bude predložený na prerokovanie do komisie. S tým, že občania aj poslanci budú mať k dispozícii ešte pred rekonštrukciou vizualizáciu, ktorú sme dali vypracovať. Aby to nebolo o vás bez vás. Aby ste vedeli, ako tá rekonštrukcia terasy bude vyzerať.

Záznam DTV z diskusie k tomuto problému

Návrat do minulosti: blog Veroniky Veslárovej

Zdenka Brutovská sa vo svojom vystúpení sťažovala, že problém terasy na ulici Milana Marečka sa prejednáva už dlhé roky, ale nerieši sa. Je to naozaj tak. V tejto súvislosti je zaujímavý blog Veroniky Veslárovej z novembra 2014. Bolo to práve v čase, keď bola prvýkrát zvolená za poslankyňu miestneho zastupiteľstva ako kandidátka občianskeho združenia Devínska Inak. Veronikin text zverejňujem v plnom znení:

Jednou z oblastí na ktoré sa dosiaľ nemyslelo, je oprava rozbitých chodníkov, tieto chodníky priamo vytvárajú bariéry aj tam, kde predtým neboli. Rozbité chodníky sú, bohužiaľ, stále aktuálnou témou.

Terasa na Milana Marečka nie je v tejto otázke výnimkou, je podľa môjho názoru v kritickom stave. Jamy, praskliny a nerovnosti nie sú v tomto úseku ničím zvláštnym. Chodník, ktorý vedie k rampe tejto terasy je značne rozbitý, nebezpečenstvo hrozí, ak sa dostane do tejto škáry malé koliesko či už od kočíka alebo invalidného vozíka.

dva roky
Jamy, praskliny a nerovnosti nie sú v tomto úseku ničím zvláštnym.

Na terasu vedú dve rampy. Problém vidím v sklone tejto rampy. Obe rampy sú veľmi strmé, vozičkár sám po nich nevyjde hore, ani nezíde dolu, hrozí mu prevrátenie. Samotná terasa je v takom dezolátnom stave, že treba medzi výmoľmi klučkovať ako na prekážkovej dráhe, taktiež hrozí  riziko poškodenia kočíka alebo invalidného vozíka. Navyše je na paneláku postavené lešenie a okolo samé popadané betónové časti, ktoré nielenže rozbíjajú tento chodník ešte viac, ale je to aj nebezpečné, ak by niekomu takéto prekvapenie pristálo na hlave. Moderné chodníky sú dnes urobené z takých materiálov, aby boli odolné voči snehu, mrazu, posypovej soli alebo nadmerným horúčavám.

dva roky
Obe rampy sú veľmi strmé, navyše v dezolátnom stave.

Ak chceme zabezpečiť, aby sa po tejto terase bezpečne pohybovali ľudia, je naozaj načase opraviť chodník na terase a pod ňou nielen z estetického ale predovšetkým z bezpečnostného hľadiska.

Premárnená príležitosť

O tom, že poslanci miestneho zastupiteľstva v minulom volebnom období premárnili svoju príležitosť urobiť niečo s nešťastnou terasou, som písal na blogu Týždeň v Devínskej v článku Hlas ľudu, hlas Boží – ale nie v Devínskej na sklonku minulého volebného obdobia v júni 2018. Vyčítal som im vtedy:

Je mi ľúto, ale musím to povedať. Poslanci miestneho zastupiteľstva premárnili možnosť zmeniť túto mestskú časť k lepšiemu. Možno nepočúvajú hlas ľudu. Ja viem, oni povedia, to Jambor… Ale nech sa ma nesnažia presvedčiť, že keby im na mestskej časti naozaj záležalo, tak im tu Jambor môže skákať beztrestne po hlave tak, ako to robí dnes. Nech sa ma nesnažia presvedčiť o tom, že sú pred jeho svojvôľou úplne bezradní. Ak je to tak, tak naozaj premárnili dôveru, ktorú im ich voliči dali.

dva roky
Terasa na ulici Milana Marečka je hanbou Devínskej Novej Vsi.

Zakliata terasa na ulici Milana Marečka

O mesiac neskôr som sa na blogu Týždeň v Devínskej k problematike terasy vrátil v článku Zakliata terasa na ulici Milana Marečka. Spomínal som v ňom vyjadrenia viacerých Devínskonovovešťanov na sociálnej sieti, ktorí sú zo stavu terasy a z nečinnosti kompetentných nešťastní. Skonštatoval som v ňom, že vedenie mestskej časti má zrejme iné priority ako riešiť havarijný stav tejto terasy. Inak by nemohla stať situácia, ktorú opísal poslanec miestneho zastupiteľstva Rastislav Tešovič (Devínska Inak) na sociálnej sieti:

Je to absurdné, ale starosta sa o svojich stavebných mokrých snoch s nikým neradí a naopak, zastupiteľstvom a komisiami schválené investičné akcie – napr. opravu terasy M. Marečka, na ktorú sme štyri roky po sebe uvoľnili peniaze z rozpočtu, tie nerealizuje.

Aké boli úmysly starostu Jambora s terasou

Keďže oficiálne informácie mestskej časti o tom ako si vtedajšia samospráva predstavuje riešenie zakliatej terasy, tak ako obyčajne neboli nikde zverejnené, pripojil som v článku zaujímavú informáciu Michala Čurdu, ktorú uviedol 20. júla 2018 na sociálnej sieti:

Priatelia … včera som stretol starostu keď som sa prechádzal po dedine. Spýtal som sa ho či vie o mojom podnete ohľadom terasy na ulici Milana Marečka z decembra minulého roka. Odpovedal, že vie ale citujem: „Tento rok to už „nestihneme“, nákresy trvajú dlho … „ a podobné hlúposti. Ďalej citujem: „Budúci rok ju „strhneme“ a zrekonštruujeme…“ (ja som na neho neveriacky pozeral, že ako to myslí že strhneme, veď ako budem na vozíku chodiť von, pod terasou je samozrejme tiež vchod ale schody.) Bolo mi povedané, že sa nemám báť, vraj to vyriešia.

Zámery starostu Dáriusa Krajčíra a súčasných poslancov s terasou

O tom, že havarijný stav terasy na ulici Milana Marečka považujú za veľký problém Devínskej Novej Vsi aj súčasný starosta Dárius Krajčír a súčasné miestne zastupiteľstvo svedčilo aj to, že už na prvom pracovnom rokovaní miestneho zastupiteľstva 13. decembra 2018 schválili rozpočet na rok 2019, v ktorom rezervovali na rekonštrukciu terasy na Ulici Milana Marečka 300 tisíc eur. Ako sa im podarilo tieto peniaze vyčerpať? Ako sa im darí tento svoj cieľ napĺňať? O tom sa dočítate v nasledujúcom článku.

Miestne zastupiteľstvo 13. decembra 2018.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *