Devínska Nová Ves od 11. 11. 2019 do 17. 11. 2019

Ján Žatko

Minulý týždeň sa niesol na Slovensku ale aj v Devínskej Novej Vsi v znamení 30. výročia Nežnej revolúcie. Spomínali sme na historické udalosti ale aj na železnú oponu, ktorá prebiehala územím našej mestskej časti.  Nová atrakcia Devínskej Novej Vsi, Šrot park, sa stretla s nečakaným záujmom. Aj o tom sa viac dozviete v nasledujúcich riadkoch. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Pozvánka na zasadnutie miestneho zastupiteľstva

V stredu 13. 11. 2019 sa uskutočnilo od 15.00 v sobášnej sieni Vily Košťálová na Novoveskej 17 zasadnutie miestneho zastupiteľstva Devínskej Novej Vsi. Zasadnutie je verejné, môžu sa ho zúčastniť aj občania. Podľa rokovacieho poriadku môžu o 16.00 vystúpiť občania aj s témami, ktoré nie sú na programe miestneho zastupiteľstva.

Ochrana štátnych hraníc v období budovania socializmu v ČSSR

Od roku 1948 do roku 1989 bolo na všetkých úsekoch štátnych hraníc ČSSR so Spolkovou republikou Nemecko a Rakúskom usmrtených streľbou, drôtenými zátarasami pod vysokým napätím, mínami a inými zákrokmi príslušníkov pohraničnej stráže najmenej 350 utečencov. Bilancia obetí na slovensko-rakúskom úseku stráženia je viac ako 62 obetí. Určiť presný počet obetí je veľmi náročné vzhľadom na teror, ktorý rozpútala Komunistická strana Slovenska prostredníctvom svojich mocenských zložiek v  50. rokoch 20. storočia.

Z histórie Devínskej Novej Vsi: Nežná revolúcia

Obecné kroniky sú dobrá vec. Ľudská pamäť je nedokonalá a tak si s odstupom času na niektoré udalosti v minulosti nespomíname, alebo si ich upravujeme podľa svojho gusta. Práve preto sú obecné kroniky veľmi zaujímavé. Odrážajú historické udalosti tak, ako ich v konkrétnom čase vnímali ich súčasníci. Predtým obec a dnes mestská časť Bratislavy Devínska Nová Ves si tiež vedie svoju kroniku. Nežná revolúcia a jej dôsledky v Devínskej Novej Vsi je opísaná vtedajším kronikárom Viliamom Pokorným nasledovne.

Keď ma to chytilo, tak to išlo

Keď ma to chytilo, tak to išlo, hovorí Branislav Pokorný o svojej práci so železom. Uplynulú sobotu jeho zásluhou pribudla v Devínskej Novej Vsi veľmi zaujímavá atrakcia.  Na lesnej ceste pod záhradami smerom od Tarzanie k rybníku, tesne vedľa prečerpávacej stanice na potoku Mláka, vyrástla galéria na Slovensku divo žijúcich zvierat vyrobených zo železného šrotu. Autor vystavených exponátov Branislav Pokorný ju nazval „Šrot park“. V zimnom období bude otvorená počas víkendov od 10.00 do zotmenia. Vstupné je dobrovoľné.

Víkend zatvorených hraníc

V nedeľu 17. 11. 2019 sa cez hranice na Cyklomoste slobody nedostal nikto bez výjazdnej doložky. Bratislavský samosprávny kraj spolu s Ústavom pamäti národa si podujatím Víkend zatvorených hraníc pripomínajú časy neslobody, keď bola hranica medzi slobodným svetom a socialistickým Československom prísne strážená a zabezpečená tzv. železnou oponou. Našťastie v nedeľu, na rozdiel od socialistickej minulosti, ste dostali výjazdnú doložku na počkanie priamo na mieste.

Magazín DTV nás informoval o

Čo píšu o nás iní

Na Cyklomoste slobody sa opäť symbolicky uzatvoria hranice

Na Cyklomoste slobody v bratislavskej Devínskej Novej Vsi sa budú cez víkend opäť symbolicky zatvárať hranice. Stane sa tak v nedeľu 17. 11. 2019 v rámci sprievodného podujatia Festivalu slobody. Po štvrtý raz ho organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa. Informoval portál teraz.sk.

Víkend zatvorených hraníc

V nedeľu 17. 11. 2019 sa na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi nedostane cez hranice do Rakúska nik bez výjazdnej doložky.  Víkend zatvorených hraníc pripomína časy neslobody, keď nás delila od slobodného sveta železná opona. Na podujatie pozýval v blogu SME Ján Žatko.

Na slovensko-rakúskych hraniciach osadili hraničné závory pripomínajúce železnú oponu

Na slovensko-rakúskej hranici v Devínskej Novej Vsi dnes osadili hraničné závory. Recesistickú akciu zorganizoval Bratislavský samosprávny kraj spolu s Ústavom pamäti národa pri príležitosti osláv 30. výročia 17. novembra. Týmto spôsobom chceli ľuďom pripomenúť, aké ťažké bolo dostať sa cez slovensko-rakúsku hranicu ešte pred tromi desaťročiami. Informuje portál aktuality.sk.

Koalícia PS/SPOLU usporiadala beh slobody: FOTO Prekvapenie na hraniciach! ŠtB, doložky a ostatný drôt

Aj koalícia PS/SPOLU si uctila obete komunistického režimu pri Bráne slobody v Devíne. Michal Truban a Miroslav Beblavý dnes poobede na miesto položili vence. Potom Michal Truban spoločne s desiatkami sympatizantov a sympatizantiek oslávili slobodu spoločným Behom slobody. O druhej vybehli z Devína a bežali na Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi. Informoval portál topky.sk.

Výrobná hala v Devínskej Novej Vsi získala cenu ARCH za architektúru

Tohtoročným laureátom Ceny ARCH sa stal autorský tím výrobnej haly s kanceláriami (sídlo firmy GA Drilling) v Bratislave-Devínskej Novej Vsi. Ocenenie v 22. ročníku ankety zameranej na diela slovenskej architektonickej scény udelili organizátori súťaže vo štvrtok večer v bratislavskej Moyzesovej sieni. Informoval portál Bratislava.dnes24.sk.

Nová atrakcia v Devínskej Novej Vsi

Devínsku Novú Ves ľudia navštevujú najmä kvôli Devínskej Kobyle, kvôli Sandbergu a kvôli Cyklomostu slobody. A práve neďaleko tohto cyklomosta vznikla pred týždňom nová atrakcia, ktorá určite priláka mnohých návštevníkov. Miestny kutil Branislav Pokorný sa rozhodol, že tu vytvorí galériu na Slovensku divo žijúcich zvierat vyrobených zo železného šrotu. Na blogu SME informuje Ján Žatko.

Šrot park v Devínskej Novej Vsi

V parku je umiestnených množstvo zvierat vyrobených zo šrotu v životnej veľkosti, ktoré žijú v slovenských lesoch. Pozvárané kusy odpadu tak dostali konkrétny tvar a nový život. Nájdeš tu orla pristávajúceho do hniezda vytvoreného z odpadového dreva, vlka naháňajúceho zajaca, či jazveca aj s nenápadnou vyhĺbenou norou. Vidieť, že autor sa nesnažil vytvoriť verné modely zvierat, ale snažil sa ich zasadiť aj do ich prirodzeného prostredia. Šrot park zaujal cestovateľský blog ckknirsch.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

Vo štvrtok si spoločne s Jurajom Gelenekym môžete vybrať na hrebeňovku bulharskými pohoriami. V sobotu môžete v F-centre ochutnať medzinárodné mladé vína a večer sa môžete v Istra Centre zabaviť na Katarínskej zábave. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 998 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *