Víkend zatvorených hraníc

Ján Žatko

V nedeľu 17. 11. 2019 sa cez hranice na Cyklomoste slobody nedostane nikto bez výjazdnej doložky. Bratislavský samosprávny kraj spolu s Ústavom pamäti národa si podujatím Víkend zatvorených hraníc pripomínajú časy neslobody, keď bola hranica medzi slobodným svetom a socialistickým Československom prísne strážená a zabezpečená tzv. železnou oponou. Našťastie v nedeľu, na rozdiel od socialistickej minulosti, dostanete výjazdnú doložku na počkanie priamo na mieste.

píše: Ján Žatko

 Víkend zatvorených hraníc už po štvrtýkrát

Podujatie Víkend zatvorených hraníc sa uskutoční už po štvrtý raz na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Hranice sa symbolicky uzatvoria ráno o 10:00 hodine a opäť sa otvoria o 18:00 hodine. Cez hranice sa bude možné dostať len s “cestovnou doložkou”, ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť. Vyvrcholením spomienkového podujatia bude sviečkový pochod k Pamätníku “Obetí železnej opony“, ktorý sa začne o 17:00 hodine čítaním mien obetí železnej opony.

Víkend zatvorených hraníc
Pietna spomienka na obete železnej opony v roku 2018.

Bratislavský župan Juraj Droba o slobode

Každoročne si pripomíname tento dôležitý medzník našich dejín. Tento rok je to zároveň 30. výročie od Nežnej revolúcie. Je to spomienka na všetkých, ktorí nám umožnili slobodnejší a demokratickejší život. Zároveň je to pre nás všetkých aj možnosť zamyslieť sa nad tým, čo znamená sloboda, uvedomiť si, aké šťastie, že ju máme a že by sme si ju mali viac vážiť a nebrať ju ako samozrejmosť. Je však našou povinnosťou si dobu neslobody pripomínať a ukazovať aj tým, ktorí ju nezažili, ako vyzerala taká triviálnosť, ako prechod cez hranice,“ zdôraznil bratislavský župan Juraj Droba na oficiálnom webe Bratislavského samosprávneho kraja.

Víkend zatvorených hraníc
Uzatvorený Cyklomost slobody počas Víkendu zatvorených hraníc 2018.

Maketa signálnej steny

Pristaviť sa môžete aj pri makete signálnej steny pod Cyklomostom slobody, ktorú vybudoval Bratislavský samosprávny kraj na základe nákresov a fotografií v rámci odbornej spolupráce s Ústavom pamäti národa. Predstavuje ukážku ostro stráženej hranice rozdeľujúcej Európu a prekážok, ktoré museli prekonať ľudia túžiaci po živote na Západe. Nájdete tam typické valce ostnatého drôtu či protitankové prekážky, ktoré pohraničiari používali na zabránenie útekom.

Víkend zatvorených hraníc
Maketa signálnej steny.

Sprievodné prednášky

Víkend zatvorených hraníc vám prinesie aj zaujímavé sprievodné prednášky v priestoroch bufetu Bar Grill Tenis pri Cyklomoste slobody. Budú sa konať 17. 11. 2019 v časoch: 13:00, 14:30 a 16:00:

  • Úteky cez Železnú oponu  (Peter Mikle, Ústav pamäti národa)
  • Sen o slobode, ktorý roztrhala svorka útočných psov (Rastislav Šenkirik)
  • Ako sa vybavovala cesta do zahraničia za socializmu (Peter Mikle, Ústav pamäti národa). 

Víkend zatvorených hraníc

Navštívte aj Šrot park

Keď už budete počas Víkendu zatvorených hraníc pri Cyklomoste slobody, môžete to využiť aj na návštevu Šrot parku. Je to galéria na Slovensku divo žijúcich zvierat vyrobených zo železného šrotu, ktorú iba pár sto metrov od Cyklomosta slobody vytvoril Branislav Pokorný. Dostanete sa k nej po lesnej ceste od cyklomosta smerom k rybníku popod záhrady. Otvorená je počas víkendu od 10:00 do zotmenia a vstupné je dobrovoľné.

Červený špendlík na mape označuje umiestnenie Šrot parku.

Pozvánka DTV na Víkend zatvorených hraníc

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *