Čo je potrebné v Devínskej Novej Vsi zmeniť

zmeniť
Ján Žatko

Sme tím ľudí, ktorí kandidujú na poslancov miestneho zastupiteľstva, pretože si myslíme, že samospráva Devínskej Novej Vsi sa potrebuje zmeniť. Potrebuje nielen zmenu v osobách, ale hlavne zmenu v prístupe ku vám, k občanom. Súčasný starosta a poslanci v zastupovaní občanov zlyhali. V nasledujúcom texte chceme na konkrétnych prípadoch ukázať v čom. Zároveň uvádzame, čo urobíme inak. Tak, aby ste po voľbách pocítili pozitívnu zmenu.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV  

Nedostatok parkovacích miest

Súčasné vedenie mestskej časti rieši tento problém extenzívne na úkor zelene. Buduje nové a nové betónové plochy na zeleni. Bez konzultácie s komisiami miestneho zastupiteľstva, bez informovanosti občanov. Viac sa o tom dozviete napríklad v článku Danajský dar budúcemu starostovi.

Čo chceme zmeniť: Kritickú situáciu s parkovaním zlepšia iba tieto tri opatrenia: výstavba parkovacieho domu, regulácia parkovania nákladných áut a autobusov a rezidenčné parkovanie.

zmeniť

Výstavba centrálneho námestia

Súčasný starosta mestskej časti presadil ešte v roku 2014 kúpu pozemku na Námestí Jána Kostru o výmere 5 737 m² za 648 281 € so zámerom vybudovania centrálneho námestia Devínskej Novej Vsi. Prešli štyri roky a namiesto námestia v strede Devínskej Novej Vsi rastie burina. Prečo? Súčasné vedenie mestskej časti sa nezmyselne rozhodlo prenechať toto cenné územie developerovi, ktorý na ňom chcel vybudovať okrem námestia aj nový bytový dom. Našťastie developer musel od tohto zámeru kvôli cintorínu v susedstve odstúpiť a tak sa na uvedenej ploche nič nedeje.

Čo chceme zmeniť: Žiadny developer, žiadny nový bytový dom v jestvujúcej zástavbe. Centrálne námestie musí byť financované z rozpočtu mestskej časti. Treba tam vybudovať lavičky, fontány, drobnú zeleň, malú kaviarničku, detské ihrisko. Jednoducho priestor, na ktorom sa budú Devínskonovovešťania radi stretávať.

zmeniť

Rekonštrukcia terasy na ulici Milana Marečka

Na nešťastnej terase na ulici Milana Marečka sa buď sa robia iba kozmetické úpravy, ktoré vydržia iba pár mesiacov, alebo sa nerobí nič. Táto terasa je výkričníkom neschopnosti súčasnej samosprávy. Viac sa o tom dozviete napríklad v článku Zakliata terasa na ulici Milana Marečka.

Čo chceme zmeniť: Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť lacné veci. Terasa na ulici Milana Marečka potrebuje radikálnu rekonštrukciu. Odbornú. Takú, ktorá vydrží desiatky rokov.

zmeniť

Bezpečnosť

Žiaľ, súčasné vedenie mestskej časti nerobí v tejto dôležitej otázke v podstate nič. Devínskej hrozí, že sa z nej stane druhý Pentagon a vedenie mestskej časti sa tvári, že sa nič nedeje. Ani na jednom miestnom zastupiteľstve v roku 2018 sa nediskutovalo o problematike bezpečnosti a drog v DNV. Pritom ľudí tento problém veľmi trápi. Viac sa o tom dozviete napríklad v článku Stane sa z Devínskej nový Pentagon?

Čo chceme zmeniť: Ako okamžité riešenie treba nevyhnutne zvýšiť počet mestských policajtov v DNV. V dlhodobom horizonte sa budeme snažiť o to, aby sa do DNV opäť vrátila stanica mestskej polície a aby tu boli mestskí policajti 24 hodín denne. Vieme, že je to kompetencia mesta, ale my tú stanicu mestskej polície nevyhnutne potrebujeme.

zmeniť

Výsadba stromov a obnova zelene

V tomto roku bolo z rôznych príčin na verejných priestranstvách v DNV vypílených viac ako 100 dospelých stromov bez adekvátnej náhrady. Množstvo zelených plôch padlo za obeť betónu. Viac sa o tom dozviete napríklad v článku To už naozaj strácame zdravý rozum?

Čo chceme zmeniť: Namiesto pílenia stromov budeme stromy sadiť. O trávnaté plochy sa budeme starať tak, aby si ľudia nebáli na ne sadnúť a urobiť si piknik. Tak ako to funguje vo všetkých vyspelých veľkomestách sveta.

zmeniť

Revitalizácia rybníka

Rybník na Mlynskej ulici bol roky miestom, kde sa Devínskonovovešťania mohli realizovať a zabávať. Dali sa tu chytať ryby, robili sa zaujímavé súťaže, v zime sa na ňom korčuľovalo. To všetko vďaka nájomnej zmluve na rybník medzi mestskou časťou a Družstvom podielnikov Devín. Prišlo však súčasné vedenie. Nájomná zmluva padla a z rybníka sa stala bahnitá stoka. Chválime, že súčasné vedenie sa aspoň na poslednú chvíľu snaží situáciu zachrániť. Na ostatnom rokovaní miestneho zastupiteľstva bola schválená kúpa pozemku pod rybníkom o výmere 25 208 m2 za 404 00 €. Viac sa o tom dozviete napríklad v článku Kto vrátil rybník Devínskonovovešťanom?

Čo chceme zmeniť: Myslíme si, že schválená kúpna cena je príliš vysoká, ale budeme ju rešpektovať. Rybník treba ale v každom prípade revitalizovať a budeme presadzovať, aby práve tu vzniklo dlhodobo sľubované a nikdy nevybudované kúpalisko. Trebárs na spôsob biobazénu ako na Kamennom Mlyne.

zmeniť

Transparentná samospráva

Súčasný starosta a poslanci s ľuďmi vôbec nekomunikujú. O tom, že sa pod vašimi oknami začne niečo stavať sa dozviete až vtedy, keď sa tam objavia bagre. Dospelé stromy v DNV masovo padajú pod zubami motorových píl a vy neviete prečo. Na to, kam by sa mohli použiť peniaze z obecného rozpočtu sa vás nikto nepýta. Dokonca aj názor odborníkov v komisiách miestneho zastupiteľstva vedenie mestskej časti ignoruje. DTV vás informuje hlavne o budovateľských úspechoch súčasného starostu a z každého Devexu na vás neustále vyskakuje jeden a ten istý kandidát na budúceho starostu. Nečudo, že v hodnotení transparentnosti padá samospráva Devínskej Novej Vsi stále viac a viac ku dnu. Viac sa o tom dozviete napríklad v článku Transparentnosť a Devínska Nová Ves.

Čo chceme zmeniť: Budeme s vami diskutovať o riešení vašich problémov. Nielen teraz pred voľbami, ale neustále. Budeme vás informovať o našich zámeroch a budeme sa vás pýtať na váš názor na ich realizáciu. Sme si vedomí, že nie je možné vyhovieť vždy všetkým. Ale budeme robiť všetko pre to, aby sme s vami všetky alternatívne riešenia prediskutovali. Presadíme, aby Devínskonovoveská televízia odrážala skutočné názory obyvateľov DNV a aby prestala byť hlásnou trúbou starostu. Zasadíme sa o to, aby v DNV začali vychádzať noviny, ktoré budú reflektovať názory všetkých obyvateľov a nielen úzkej skupiny ľudí tak, ako je to v súčasnosti.

zmeniť

Podpora športu

Nesúhlasíme so zbytočným míňaním peňazí na neužitočné PR akcie ako napríklad World Challenge Day, keď DNV minula 8 747 € na podporu pohybových aktivít a výsledkom bola veľká nula. Pritom na podporu 15 športových klubov v DNV so stovkami športujúcich detí bolo na celý rok vyčlenených iba 30 tisíc €. Viac sa o tom dozviete napríklad v článku Stálo tých 10 tisíc eur za to?

Čo chceme zmeniť: Nebudeme vyhadzovať peniaze z rozpočtu mestskej časti na nezmyselné PR akcie ale radšej ich nasmerujeme priamo na podporu športových organizácií v našej mestskej časti s dôrazom na športové aktivity mládeže.

zmeniť

Prinesieme Devínskej pozitívnu zmenu

Sme tím ľudí, ktorí kandidujú na poslancov miestneho zastupiteľstva, pretože si myslíme, že samospráva Devínskej Novej Vsi sa potrebuje zmeniť. Potrebuje nielen zmenu v osobách, ale hlavne zmenu v prístupe ku vám, k občanom. Súčasný starosta a poslanci v zastupovaní občanov zlyhali. My to chceme zmeniť. Kandidujeme do miestneho zastupiteľstva za koalíciu KDH, OĽaNO.

zmeniť
Zľava dolu: Lubomir Frolek, Viera Čeplíková, Ivan Jankovič. Zľava hore: Alojz Moravec, Ján Žatko, Peter Rajkovič.

2 komentáre k “Čo je potrebné v Devínskej Novej Vsi zmeniť”

  1. Dobry den,

    celkom dobry program, ale volebny vysledok zalostny. Nemam ako hodnotit celu vasu reklamnu kampan, ale ten vas plagat s programom bol hlboky omyl. Program vyborny ale graficke a textové spracovanie uplne nevhodne. Tak sa pisu brozury a nie plagaty. Take dlhe texty dnes uz nikto necita. A este drobna poznamka k vekovemu zlozeniu vasho kandidatneho zboru. Chybaju vam tam mladsi. (Poznamenavam ze ja som tiez senior.) Je dost pravdepodobne ze v dosledku toho ste podcenili e-media pri marketingu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *