Zomrel Daniel Bédi

zomrel Daniel BédiV pondelok 8. januára 2018 asi hodinu pred polnocou došlo na Donovaloch k tragickej dopravnej nehode, pri ktorej zomrel Daniel Bédi, správca farnosti Podlavice. Rímskokatolícky kňaz, ktorý pred 30 rokmi, ako bývalý bohoslovec vyhodený zo seminára, býval na Hradištnej ulici v Devínskej Novej Vsi.

Podľa medializovaných informácií Danielovo auto zišlo z cesty a čelne narazilo do stromu. V aute sedel  iba on. Práve sa vracal zo stretnutia duchovného spoločenstva Fatima v Dolnom Kubíne a bol na ceste domov do Podlavíc pri Banskej Bystrici. Príčiny dopravnej nehody vyšetruje polícia. Na mieste tragédie neboli objavené žiadne brzdné stopy, preto sa predpokladá, že príčinou nehody mohol byť mikrospánok alebo náhla zdravotná indispozícia vodiča.

zomrel Daniel Bédi
Daniel Bédi ako som ho poznal

Rozsiahlu spomienku na Daniela Bédiho uverejnil František Neupauer na portáli postoj.sk. Hovorí v nej o tom, ako na formovanie mladého Daniela vplývali kňazi a rehoľné sestričky v jeho rodnom Veľkom Záluží. Hovorí v nej o tom, ako na neho neskôr vplývali osobnosti tajnej cirkvi a laického apoštolátu – tajný kňaz Vladimír Jukl a lekár Silvester Krčméry. Spomína aj protestnú hladovku 120 bohoslovcov kňazského seminára v Bratislave, ktorí odmietli byť pionierskou organizáciou prorežimného Pacem in Teris. Daniel Bédi bol medzi nimi. Výsledok? Daniel bol vyhodený zo seminára a na povolanie kňaza mohol zabudnúť. Stal sa z neho robotník.  Pracoval v tabakovom priemysle, robil sanitára na onkológii, pracoval s trhavinami v Dimitrovke. Popritom však tajne študoval teológiu, ktorú prednášal páter Zvěřina. Vtedy sa stal členom Spoločenstva Fatima, ktoré zohralo veľkú úlohu pri sviečkovej manifestácii, najväčšej protikomunistickej manifestácii, ktorá sa uskutočnila 25. marca 1988 v Bratislave.

Hovorí o jeho práci po roku 1989, keď v spolupráci s ďalšími rozbehli Hnutie kresťanských spoločenstiev mládeže.  Hovorí o tom, ako bol opätovne prijatý do seminára a 19. júna 1999 bol otcom biskupom Rudolfom Balážom vysvätený za kňaza. Po 21 rokoch od prijatia do seminára sa stal kňazom. Pôsobil  10 rokov vo farnosti Úľanka, neskôr zo zdravotných dôvodov začal pôsobiť v menšej farnosti Banská Bystrica-Podlavice.

Jeho farníčka učiteľka Lenka o ňom povedala: „Daniel bol pre mňa človek, ktorý nikdy nehľadel na seba, na svoje záujmy, vždy organizoval  veľa aktivít pre svoje ovečky, kdekoľvek pôsobil. Vždy bol obetavý v službe Bohu a ľuďom, rád sa porozprával, nikdy sa nesťažoval.“

Zomrel Daniel Bédi. Náš bývalý sused z Hradištnej ulice. Kto ste ho poznali, venujte mu krátku modlitbu a spomienku.

Ak si chcete pripomenúť jeho myšlienky, pozrite si rozhovor s ním uverejnený v televízii Lux.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *