Ani v tomto roku Žihadielko v Devínskej nebude

žihadielko
Ján Žatko

Minulý rok sme spoločne kritizovali vedenie Devínskej Novej Vsi, že neprihlásilo našu mestskú časť do súťaže o nové ihrisko Žihadielko. Ľudia chceli súťažiť, ale nedostali možnosť. V tomto roku tú možnosť dostali. Žiaľ, záujem zo strany verejnosti o súťaž nebol a tak ani v tomto roku Žihadielko v Devínskej nebude.

píše: Ján Žatko

Súťaž o ihriská Žihadielka

„Moderných a bezpečných detských ihrísk v slovenských mestách nie je dosť.“ Pod týmto heslom odštartoval v januári obchodný reťazec Lidl už štvrtý ročník  kampane zameranej na výstavbu detských ihrísk s názvom Žihadielko. Aj v tomto roku postaví Lidl ihriská Žihadielka v 10 slovenských mestách a dedinách. Každé z nich v hodnote 87 tisíc €. Vďaka novému vetru na radnici v Devínskej Novej Vsi sa v tomto roku o nové Žihadielko uchádzala aj naša mestská časť.

žihadielko

Päť súťažných kategórií

Súťažilo sa v piatich kategóriách. Štyri kategórie, do ktorých boli mestá zaradené podľa počtu obyvateľov, a piata samostatná kategória miest, ktoré boli víťazmi z rokov 2016 – 2018. V každej kategórií získali dve mestá s najväčším počtom hlasov ihrisko Žihadielko. Devínska Nová Ves súťažila v kategórii miest od 12 000 do 19 999 obyvateľov. Do hlasovania o ihrisko Žihadielko sa ľudia mohli zapojiť od 14. januára až do 28. februára 2019.

žihadielko

Výsledky súťaže

Ako to nakoniec dopadlo? V kategórii miest nad 33 tisíc obyvateľov zvíťazili Nové Zámky so 106 973 hlasmi pred Prievidzou, ktorá získala 101 562 hlasov. Zaujímavosťou bola určite skutočnosť, že na víťazstvo v kategórii najväčších miest, stačilo najmenej hlasov. V kategórii miest od 20 tisíc do 32 999 obyvateľov zvíťazila mestská časť Košíc Sídlisko KVP so 409 071 hlasmi pred Partizánskym so 402 141 hlasmi. V kategórii do 11 999 obyvateľov zvíťazilo Hurbanovo s 261 066 hlasmi pred Svitom s 231 113 hlasmi. V kategórii víťazov predchádzajúcich ročníkov zvíťazilo Komárno so 157 542 hlasmi pred Rimavskou Sobotou so 146 348 hlasmi. V týchto dvoch mestách teda bude vybudované už druhé ihrisko Žihadielko.

žihadielko
Otvorenie ihriska Žihadielka v Komárne v roku 2018.

Ako dopadla Devínska Nová Ves

Ako to dopadlo v našej kategórii miest od 12 tisíc do 19 999 obyvateľov? Mali sme smolu. Práve toto bola kategória, kde prebiehal najneúprosnejší boj. Už po troch dňoch sa s výrazným náskokom dostali dopredu tri mestá: Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou a Revúca. Po týždni bol už náskok týchto troch miest od ostatných súťažiacich priam priepastný. Možno aj to bol dôvod, že súťažiaci v iných mestách, medzi nimi aj v Devínskej Novej Vsi, postupne strácali motiváciu do ďalšieho súperenia. Nakoniec v úplnom finiši stratil dych Žiar nad Hronom a tak zvíťazila Revúca s 545 390 hlasmi pred Bánovcami nad Bebravou s 512 374 hlasmi. Obe tieto mestá získali absolútne najviac hlasov medzi všetkými kategóriami. Devínska Nová Ves skončila hlboko v poli porazených s 8 725 hlasmi. Tento rok to teda nebola z našej strany žiadna sláva. Nabudúce to možno bude lepšie.

Súvisiaci článok

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *