Zeleň okolo nás trpí, pritom nás môže zachrániť

zeleňBlížia sa voľby a počujeme od kandidátov rôzne sľuby. Otvárajú sa rôzne problémy. Týmto článkom by som chcela upozorniť na problém, ktorý možno nie je tak očividný ako napríklad doprava alebo bezpečnosť. Napriek tomu sa ešte podstatnejšie dotýka doslova nášho prežitia tu v Devínskej Novej Vsi a udržania si zdravia a aj toho, aby sme mali časom čo piť. Lebo povedzme si, v histórii sveta skončilo už viacero civilizácii na tom, že prišli o vodu. Všetko závisí od kvality Denovy a od toho ako bude v budúcnosti fungovať. Už dávno mala byť kapacitne rozšírená, navýšený rozpočet na stroje a zariadenia súvisiace so starostlivosťou o zeleň.

píše: Jana Kočvarová

Vysychajúca rieka Morava

Na fotografii je meander rieky Moravy smerom na Devínske Jazero. Za celý čas, čo moja rodina žije v Devínskej Novej Vsi, t. j. 37 rokov, som nič také doteraz nezažila. Rieka má polovicu koryta, jej dno sa premenilo na lúku.

zeleň

Vysychajúce tuje

Takto vyzerajú tuje po celej Devínskej Novej Vsi, niekde horšie, niekde lepšie. Vyzerá to, že nádoby na zbieranie dažďovej vody sme už v našej mestskej časti mali dávno mať a aj ich aktívne využívať. Vzhľadom na to, čo sa deje, sme to už nestihli.

V novootvorenom parku Charkovská stojí krhla pre návštevníkov určená na polievanie novonasadených drevín. Pravdepodobne nie je toho, kto by ich polial. Evidentne niečo nepostačuje, chýba. Aj v tomto parku mohla byť nádrž na zber dažďovej vody. Škoda, že nebol využitý odborný potenciál ľudí z Devínskej Novej Vsi.

zeleň

Zeleň v Devínskej živorí

Dlhotrvajúce sucho a teplo tohto roku trvajúce od apríla do neskorého októbra ma znovu donútilo polievať stromy a tuje pri Lidli ešte aj v takýchto neskorých jesenných mesiacoch. Tak isto aj bojovať so škodcami, ktorí sa v tomto období na stromoch premnožili v dôsledku počasia a ešte viac komplikujú prežitie zelene. Tá už u nás v Devínskej Novej Vsi iba živorí, najmä tá novozasadená. Akákoľvek zeleň to má ťažké a nástrah je priveľa. Pritom je to práve zeleň, ktorá jediná spôsobí ochladenie, zatienenie a prinavráti aj rovnováhu, čo sa týka vodného cyklu. Všade trochu zelene a dokopy, keď sa to všetko naráta, je zdravšie prostredie. Za tie roky čo bývam v Devínskej Novej Vsi sa veľmi zhoršil vzduch. Okná a parapety sú zatiaľ najšpinavšie aké kedy boli, vzduch najmä v zime smrdí.

Prognózy klimatológov sú alarmujúce. Jediné, čo nám pomôže prežívať zvyšujúci sa počet horúcich mesiacov a výkyvy počasia, je navýšiť množstvo zelene.

zeleň

Pár nadšencov a fungujúca samospráva

Tieto problémy pomôže vyriešiť jedine navýšený rozpočet pre Denovu. Zvýšenie počtu pracovníkov, lepšie platy, stroje, podmienky a záujem budúceho starostu a poslancov zelené plochy rozširovať. Ak by Denova fungovala, mohli by sme sa tak dočkať aj naozajstného parku, nielen betónového, alebo ďalších malých parčíkov. Nič sa však nepohne ani bez nás ostatných občanov bez funkcií. Keď sa človek prejde po Devínskej Novej Vsi, tak najkrajšie sú práve plochy, kde bývajú nadšenci, ktorí sa o zeleň v predzahrádkach panelákov pravidelne starajú po všetkých stránkach. Dúfam, že rady týchto ľudí sa rozšíria a že aj samospráva nájde spôsoby ako ich v budúcnosti motivovať, pomáhať im sadiť a starať sa o zeleň v blízkosti ich vchodov. Začínajú byť populárne projekty komunitných záhrad. Tu si povedzme, že komunitnú záhradu si môžeme vytvoriť aj z ulice, na ktorej bývame aj keď ide o bytovú výstavbu. Niekedy na to stačí pár nadšencov a k tomu podporujúca samospráva, najmä čo sa týka polievania. Máme tu aj Volkswagen, škoda že nepodporuje zeleň v Devínskej Novej Vsi ako kompenzáciu za všetko, čo si z našej mestskej časti berie…..

zeleň

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *