Vynovený cyklochodník pozýva cyklistov

cyklochodník
Ján Žatko

Dnes chválim. Ak ste práve na dovolenke a po návrate sa pôjdete prejsť k Morave, budete príjemne prekvapení. Mestská časť Devínska Nová Ves konečne opravuje cyklochodník popri Morave, ktorý bol už dlho v dezolátnom stave. Práce idú rýchlo, tak vytiahnite bicykle a choďte vyskúšať kvalitu nového povrchu. Chodník sa opravuje od Cyklomosta slobody smerom k Devínu až po zastávku MHD „Morava“. Či sa bude opravovať cyklochodník aj smerom k Devínskemu Jazeru mestská časť neoznámila.

píše: Ján Žatko

Opravuje sa cyklochodník pri Morave

Mestská časť ako obyčajne nepovažovala za potrebné informovať vopred svojich občanov o tom, že sa na cyklochodníku ide niečo diať. Ale na to sme si už zvykli. A tak sme sa najnovšie informácie o tom čo sa v Devínskej deje opäť museli dozvedieť prostredníctvom sociálnej siete. V piatok 27. júla sa Marek Sajan na sociálnej sieti pozastavoval nad tým, že sa cyklotrasa opravuje uprostred sezóny. Ako obyčajne sa pod jeho statusom rozprúdila búrlivá diskusia medzi zástancami opravy chodníka a medzi tými, ktorým vadil podľa nich nevhodný termín opravy. Uvádzam tu niekoľko z vašich názorov.

cyklochodník
Začiatok opravy chodníka.

Martin Maverick: A na oficiálnom webe MČ DNV zase žiadna informácia. Ak ide o skutočné stavenisko, tak táto stavba by mala byť riadne označená, aj s názvom stavebníka a dátumom ukončenia. Pokiaľ je riadne povolenou stavbou…

Miroslav Preisinger: Keď sa nerobí hubujete, keď sa robí tiež hubujete. A kedy by to mali vôbec robiť? Na jar, na jeseň? To by zase mal ten bobrista asi problém.

Petra Stančíková Bobríková: Ale veď nech robia, ale nie počas rozbehnutej cyklosezóny. Manažment zasa raz na jednotku s hviezdičkou…

Jitka Švarcová: Problém je trošku v načasovaní – opravovať cyklochodník, ktorý využíva kazdodenne kopec rodín s deťmi, cez prázdniny nie je úplne najšťastnejšie. Ak to ale spravia rýchlo, tak to nebude až taký problém. Bohužiaľ o tom nikde nie sú žiadne informácie (alebo sa mi ich aspoň nepodarilo nájsť).

Zuzana A Gabriel Juhoš: Ľuďom fakt nevyhovieš. Neopravuje sa 100 rokov tak nadávate. Konečne ho začali opravovať, zrejme majú nejaký dôvod prečo práve teraz. Hlavne nech ho už konečne dajú do poriadku. Všetko ofrflať, to je také moderné. Inak hlavná sezóna cyklistov je skôr na jar a nie v horúcom lete, máme odskúšané a odpozorované.

cyklochodník
Odpočívajúce stroje pri bývalej lanovke.

Martin Maverick: Dokedy bude ten cyklochodník uzavretý? 2 dni? 2 týždne? 2 mesiace? O to tu ide, občan na poslednom mieste.

Miloš Encinger: Cyklista som už 55 rokov a traktorista som keď kosím záhradu. Medzitým ako kosím záhradu a bicyklujem som stavebný inžinier. Možno preto chápem prečo chodník opravujú vo vhodných klimatických podmienkach. Tak ako keď kombajnisti žnú obilie v júli a niekde v krajine, občas spomalia dopravu, pri presune z poľa na pole. Na to pochopenie netreba však ani výučný list. Som si istý že chodník bude opravený skôr ako skončí táto diskusia o jeho oprave. Rekonštrukcia úseku Opletalova – Istrijská prebehla rýchlejšie ako sa fejskúkoví dopravní mágovia spamätali. No nejaká presnejšia informácia na tom plote mohla byť. Ešte tak odhaliť kto chodník opravuje. Mestská časť, mesto, župa ? Aby sa dalo adresne zaujímať postoje k opravárom čo to robia pre nás.

Jitka Švarcová: V Rakúsku sa opravujú hrádze – to je veľký projekt na niekoľko rokov. Majú pekne vyznačené obchádzky, k dispozícii je množstvo informácií, mapiek. A ako tu už niekoľkokrát odznelo, hlavným problémom je v našom prípade nedostatok informácií. No a po tom všetkom, čo sa tu v poslednom čase „napáchalo“ bez vedomia ľudí, sa niet čomu čudovať, že sú teraz pri akýchkoľvek stavebných prácach nedôverčiví a skeptickí.

cyklochodník
Začína sa opravovať.

Robíme to pre vás

Až v pondelok 30. augusta sa konečne na webe mestskej časti zjavila informácia o rekonštrukcii cyklochodníka pod bombastickým názvom „Robíme to pre vás„.  Som zvedavý na plagátoch ktorého kandidáta na starostu sa toto heslo objaví. Text oznamu uvádzam v plnom znení:

Rekonštrukcia  cyklotrasy v katastrálnom území Devínskej Novej Vsi

Mestskej časti sa po viacročnom úsilí podarilo odkúpiť a následne  majetkovo vysporiadať časť cyklotrasy nachádzajúcej sa v našom katastrálnom území. Následne sme pristúpili k jej rekonštrukcii, nakoľko na mnohých miestach bol povrch značne poškodený a stával sa nebezpečný.

Etapy rekonštrukcie:

  1. sa začala realizovať v sobotu 7.2018 – od Cyklomosta Slobody po zastávku autobusu Na hriadkach.
  2. pokračuje po pilóty bývalej lanovky vedúcej zo Sandbergu – táto by mala byť dokončená vo štvrtok  8.2018
  3. bude cca  po MHD zastávku „Morava“ – mala by byť ukončená v stredu 8.8.2018

Týmto Vám ďakujeme za pochopenie a žiadame Vás o zvýšenú opatrnosť počas doby trvania rekonštrukcie.

cyklochodník
Opravený úsek chodníka pod Sandbergom.

Čo sme sa z oficiálneho zdroja dozvedeli a čo nie

Z oznamu sme sa dodatočne dozvedeli, že cyklochodník opravuje pre nás mestská časť. Zároveň sme sa dozvedeli, že sa bude opravovať časť chodníka od Cyklomosta slobody po zastávku MHD „Morava“.  Či sa bude opravovať cyklochodník aj smerom k Devínskemu Jazeru mestská časť neoznámila. Dozvedeli sme sa aj termín dokončenia prác, aj keď dátumy uvedené v ozname sú dosť domotané. Pripomínam, že som text uviedol doslovne vrátane dátumov. Takže ak ste tým dátumom neporozumeli, chyba nie je v tomto blogu ale niekde inde.

cyklochodník
Orezané vetvy v tráve vedľa chodníka.

Ako sa stavbárom darí

Včera som sa po novom cyklochodníku prešiel a musím s radosťou konštatovať, že nový povrch je naozaj výrazným zlepšením oproti pôvodnému stavu. Na korčule sa mi síce nový asfalt zdá príliš drsný, ale pre bicykle je určite super. Aj keď sa ozvali aj kritické hlasy. Andrej Hamlík nie je s kvalitou prác spokojný a tvrdí:

Dnes som sa tade prešiel a na veľa miestach to vyzerá strašne. Po bokoch diery, opadáva to, zase fušerina. Všade plastové fľaše od Budiš minerálok pohádzané. Mal som to pofotiť, takáto práca na dve veci.

Strýco Mange mu oponuje:

Je to spravené super a hlavne, že to bude. Keď je to zatopené alebo zamrznuté, tak sa to robiť nedá.  

Ja sa tiež prikláňam k druhému názoru. mne sa zdá povrch kvalitne urobený. A verím že v rámci kolaudačného konania sa zlikvidujú aj tie fľaše od minerálok spomínané vyššie alebo orezané konáre stromov pohádzané vedľa chodníka a vysypané kopy asfaltu. Mimochodom, včera bol chodník ukončený po  pilóty bývalej lanovky, takže verím že počas budúceho týždňa sa práce ukončia. A ako to bude s opravou chodníka smerom na Devínske Jazero? Kto vie?

cyklochodník
Zabudnuté kopy asfaltu.

Už iba maličkosť

Na záver už iba maličkosť. K vynovenému cyklochodníku by bolo vhodné opraviť aj tento prístrešok Na hriadkach, ktorý už pamätá aj lepšie časy. Ale inak, tentoraz palec hore!

cyklochodník
Polorozbitý prístrešok Na hriadkach.

2 komentáre k “Vynovený cyklochodník pozýva cyklistov”

  1. Je to skvela sprava a chodnik je skvely.Vzdy sa najdu frflosi, robit v tychto horucavach s asfaltom nie je ziadna sranda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *