K článku: Stálo tých 10 tisíc eur za to?

Stálo tých 10 tisíc eur za to
Ján Žatko

5. júna som zverejnil článok Stálo tých 10 tisíc eur za to? v ktorom som kritizoval podľa môjho názoru neúčelne minutých 10 tisíc eur na organizáciu Svetového dňa výziev v Devínskej Novej Vsi. Cieľom podujatia bolo pritiahnuť k pravidelnej fyzickej aktivite čo najviac ľudí a zároveň vyzbierať finančné prostriedky na boj proti rakovine. Podujatie sme organizovali spoločne s mestskou časťou Rača. V článku som uviedol dôvody, prečo považujem toto podujatie zo strany mestskej časti za nezvládnuté a vyčlenené peniaze za neúčelne minuté. K článku pripojil jeden z čitateľov blogu zaujímavý komentár a preto sa k nemu vraciam.

píše: Ján Žatko

Komentár čitateľa k článku „Stálo tých 10 tisíc eur za to?“

V spomínanom komentári k článku „Stálo tých 10 tisíc eur za to?“ čitateľ Miloš Encinger uvádza, že mu v článku chýbajú nasledujúce informácie:

  • Koľko vyčlenila na túto akciu Rača ?
  • Koľko sa z našich vyčlenených naozaj minulo a v akej štruktúre ?
  • Ako tých 10 000 odôvodňuje admin stránky na ktorej sa zobrazuje tento blog – teda poslanec čo hlasoval za tých 10 000 ?
  • Treba sa budúci rok zúčastniť tejto akcie ?
  • A postrádam aj malú násobilku v celej tej búrlivej diskusii. Že u nás sa na jedného účastníka vyzbieralo dvojnásobok toľko čo v Rači.
Stálo tých 10 tisíc eur za to
Svetový deň výziev v Devínskej Novej Vsi.

Odpoveď autora článku na komentár

Moja bezprostredná odpoveď pod článkom „Stálo tých 10 tisíc eur za to?“ bola takáto:

  • Cieľom môjho článku nebolo porovnávať DNV s Račou, ale podnietiť diskusiu na tému, či sa nedalo tých 10 tisíc eur použiť na podporu športových aktivít u nás účelnejšie. Preto som nepátral ani nebudem pátrať po tom, koľko vyčlenila na túto akciu Rača. O Raču, nech sa starajú Račania, mňa zaujíma Devínska Nová Ves. Preto ma netrápi ani tá malá násobilka. Preto je v mojom článku veta: „Nezvíťazili sme, ale to vôbec nie je podstatné.“
  • To, koľko sa z vyčlenených peňazí minulo a v akej štruktúre, to vie organizátor. Nepredpokladám, že túto informáciu zverejní a určite po nej nebudem pátrať, aby som náhodou nebol obvinený, že zahlcujem pracovníkov miestneho úradu žiadosťami o poskytnutie informácií a oni potom nemajú čas na prácu.
  • Admin stránky a zároveň poslanec sa v diskusii vyjadril, možno si to Miloš iba nepostrehol.
  • Ak som to správne pochopil, toto nie je akcia, ktorá by sa organizovala pravidelne každý rok. V každom prípade o tom či sa bude v budúcnosti organizovať rozhodne budúci starosta a budúci poslanci. Principiálne nie som proti, ale podľa mňa by sa v budúcnosti mala organizovať úplne inak, ako to prebehlo teraz.
Stálo tých 10 tisíc eur za to
Kultúrne vystúpenie na Svetovom dni výziev v Devínskej Novej Vsi.

Koľko minula na organizovanie akcie Rača

Nuž, ja som naozaj nepátral, koľko minula na organizovanie Svetového dňa výziev Rača. Urobil to však iný čitateľ a posunul mi odpoveď z miestneho úradu Rača. Tá odpoveď bola taká zaujímavá, že som sa ju rozhodol zverejniť. Tu je:

Mestská časť Bratislava-Rača sa v rámci Svetového dňa výziev – World Challenge Day zapojila do športového zápolenia Rača vs. Devínska Nová Ves. V amfiteátri Knižkova dolina prebiehal na podporu podujatia kultúrny a športový program, ktorý moderoval Richard Vrablec. Program v amfiteátri zahájila bubnová show skupiny Campana Batucada, vystúpil tanečný klub H & T, športové kluby MČ Bratislava-Rača a jednotlivci – Karate SEIWA/Thajský box – svetový šampión Jakub Benko, KINGS GYM – box, thajský box, CRAZY JUMP – švihadlá, Aerobic a Thae-bo s Romankou a Katkou – všetci bez nároku na honorár. Atraktívnu cyklotrialovú show predviedol majster sveta v cyklotriale Ján Kočiš.

Pre najmenších účastníkov bola pripravená jazda prekážkovou dráhou na odrážadlách Strider. Podujatie malo charitatívny rozmer, preto sa väčšina zúčastnených vzdala nároku na honorár. MČ Bratislava-Rača hradila na akcii World Challenge Day ozvučenie podujatia v amfiteátri – DJ Roman Miláček 200 € a odrážadlovú dráhu Strider 120  €.

Vystúpenie hudobnej skupiny Lojzo za honorár vo výške 2 000 € hradila z príjmov z podnikateľskej činnosti spoločnosť Media Rača, spol.  s r.o., ktorá je 100% dcérskou spoločnosťou mestskej časti.

Organizačne akciu zabezpečili pracovníci Miestneho úradu MČ Bratislava-Rača bez nároku na odmenu alebo náhradné voľno.

Stálo tých 10 tisíc eur za to
Svetový deň výziev v Rači.

Koľko minula na organizovanie akcie Devínska Nová Ves

Nuž, keď som dostal túto informáciu od čitateľa blogu, tak som prehodnotil svoj pôvodný postoj a požiadal som Miestny úrad Devínska Nová Ves o informáciu, koľko stála táto akcia našu mestskú časť. Tu je odpoveď:

Mestská časť Bratislava- Devínska Nová Ves v súvislosti s technickým a organizačným zabezpečením podujatia Svetového dňa výziev 2018 – World Challenge Day 2018 vynaložila z rozpočtovaných prostriedkov 10 000 €, určených na realizáciu podujatia, v celkovej výške 8 747 € a to nasledovné finančné prostriedky podľa objednaných služieb.

Zabezpečenie zdravotnej asistenčnej služby počas podujatia: 115 €. Moderovanie programu a činnosti spojené s podporou aktivít športujúcej verejnosti počas podujatia: 400 €. Zabezpečenie kultúrneho programu a účinkujúcich Hudobná kapela Sitra Archa + La Portella tanečná škola vrátane online propagácie programu: 1 700 €. Prenájom technického vybavenia na ozvučenie a hudobnú produkciu vrátane obsluhy: 1 140 €. Prenájom, dovoz a odvoz mobilných WC: 216 €. Koncert Zuzana Smatanová vrátane kapely: 4 000  €. Prenájom technického vybavenia a zastrešenia pódia: 1 176 €.

Stálo tých 10 tisíc eur za to
Sprava viceprimátorka Bratislavy Iveta Plšeková a starosta DNV Milan Jambor.

Keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté

Nuž, keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. Devínsku Novú Ves stálo organizovanie akcie 8 747 €, Raču organizovanie tej istej akcie 2 320 €. V odpovedi z Miestneho úradu Rača ma zaujala najmä táto veta:

Podujatie malo charitatívny rozmer, preto sa väčšina zúčastnených vzdala nároku na honorár.

V Devínskej Novej Vsi sa to žiaľ nepodarilo. No a na záver krátka poznámka. V pôvodnom článku „Stálo tých 10 tisíc eur za to?“ som ocenil postoj starostu Rače Petra Pilinského, ktorý sa bezprostredne po ukončení akcie poďakoval organizátorom a účastníkom akcie na webe mestskej časti. Starosta mestskej časti Devínska Nová Ves Milan Jambor to dodnes nepovažoval za potrebné. Tak isto by ste márne na webe mestskej časti hľadali informáciu o tom, ako Svetový deň výziev vlastne dopadol. Ako keby organizátori tejto akcie v Devínskej Novej Vsi chceli, aby sa na ňu čo najskôr zabudlo. Aj to o čomsi svedčí.

Stálo tých 10 tisíc eur za to
Kultúrny program na Svetovom dni výziev v Devínskej Novej Vsi.

Súvisiaci článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *