Všetko najlepšie milé čitateľky k MDŽ

Ján Žatko

Milé čitateľky tohto blogu. S prvými jarnými dňami a s prvými kvetmi vykúkajúcimi z trávy prichádza aj váš sviatok – MDŽ. Ja viem, muži by k vám mali byť milí a pozorní počas celého roka a nielen tento jeden jediný deň. Ale verte mi, my sa snažíme, len niekedy na to trochu pozabudneme. Dovoľte mi teda, aby som vám všetkým poprial veľa šťastia, zdravia, lásky, pohody v osobnom živote, v rodine, ale aj úspechov v práci.

blahoželá: Ján Žatko

História MDŽ

Medzinárodný deň žien pripadajúci každoročne na 8. marec je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

V Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku sa prvý MDŽ konal už v roku 1911. V roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade bol roku 1917 pevne ustanovený 8. marec ako Medzinárodný deň žien.

milé čitateľky
8. marec 1917 v Petrohrade.

Ciele a požiadavky

Pred prvou svetovou vojnou vytýčili ženy predovšetkým tieto požiadavky:

  • volebné právo
  • osemhodinový pracovný čas
  • zlepšenie špeciálneho zákonodarstva

Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.

Prvý sviatok MDŽ v Česko-Slovensku sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.

všetko najlepšie milé čitateľky
Oslava MDŽ v Bratislave 9. marca 1954. Veľtržný palác v Bratislave zaplavili tisícky žien, mnohé z nich prišli na manifestáciu priamo od svojich strojov v závodoch, z obchodov a úradov.

Oslavy MDŽ v nedávnej minulosti

Ja patrím ku generácii, ktorá si spájala MDŽ s oslavami v pracovných kolektívoch s neodmysliteľnými červenými klinčekmi a drobnými darčekmi do domácnosti. Častokrát sa stávalo, že oslavovali viac muži ako ženy a prichádzali domov z osláv riadne „spoločensky unavení“. Dnes sú už masové oslavy skô

všetko najlepšie milé čitateľky
Oslava MDŽ v Závodoch MDŽ v Bratislave 8. marca 1978.

Všetko najlepšie milé čitateľky

Oslavy MDŽ sú spájané s prvými jarnými kvetmi a s nadchádzajúcou jarou. A majú stále svoj význam. Nielen preto, aby boli muži k ženám milí aspoň počas tohto jediného dňa v roku. Ale aby tak bolo aj počas každého nasledujúceho dňa. A aby počas každého nasledujúceho dňa vedeli oceniť, čo pre nich a pre spoločnosť vy ženy prinášate. A nie je toho málo. Takže ešte raz milé čitateľky blogu Týždeň v Devínskej, všetko najlepšie vám prajem k vášmu sviatku.

milé čitateľky

zdroj: wikipédia

Súvisiaci článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *