Veľká tragédia v Devínskej Novej Vsi

Ján Žatko

Mimoriadne smutný bol u nás tohtoročný Medzinárodný deň detí. Odohrala sa veľká tragédia v Devínskej Novej Vsi. V utorok popoludní zrazil vlak na trati nad obchodným centrom Glavica dve 13-ročné dievčatá. Jedno z nich, Laura, bolo na mieste mŕtve, Linda zomrela nasledujúci deň v nemocnici.

píše: Ján Žatko

Veľká tragédia v Devínskej Novej Vsi

Rušňovodič už tragickej nehode nedokázal zabrániť. Ako informuje bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, rušňovodič spozoroval pred železničnou stanicou v oblúku dve osoby ženského pohlavia, ktoré sa nachádzali v priechodovom priereze. „Okamžite použil zvukové výstražné znamenie, ako aj rýchlobrzdu. Napriek tomu zrážke s týmito osobami už nedokázal zabrániť,“ uviedla polícia.„Rušňovodič bol na mieste podrobený dychovej skúške, ktorá požitie alkoholických nápojov vylúčila,“ konštatuje polícia.

Štyri dievčatá sa na tom mieste fotili, pričom spozorovali prichádzajúci vlak. Dve z nich stihli pre vlakom uskočiť. Ďalšie dve sa rozhodli vyhnúť vlaku do druhého koľajiska, nevšimli si, že v tej chvíli prichádza zozadu v opačnom smere druhý vlak, ktorý ich následne zachytil.

tragédia v devínskej

Slovo psychológa

K tragédii sa na sociálnej sieti vyjadril aj známy psychológ z poradne IPčko Marcus Madro. Podľa neho išlo ten typ tragédie, keď nešťastie postihlo dievčatá pri spoločných tínedžerských dobrodružstvách.

„Ako psychológ, ktorý je denne v kontakte s mladými ľuďmi, sa na to v tejto chvíli pozerám optikou toho, čo tínedžeri v tomto citlivom veku zväčša potrebujú. Práve v tomto najdynamickejšom období do 15 rokov sa mladý človek kompletne mení. Dochádza k premene všetkých stránok osobnosti, je to obdobie citovej explózie, silnej vzťahovačnosti, impluzivity, nedostatku sebaovládania, snahy o emancipáciu, neskutočne veľkej túžby niekam patriť, zažiť absolútne prijatie, uznanie a záujem. Mladí ľudia v tomto veku objavujú svet a zrazu ho objavujú inak ako dovtedy. V prvých rokoch života ich sprevádzali rodičia a iní dospelí, ktorí im ponúkali „svoje oči“, teraz ho prirodzene potrebujú skúmať, objavovať a experimentovať sami, s rovesníkmi a bez rodičov. Často spolu absolvujú rôzne výzvy, ktorých riziká a priame následky je pre takto mladých ľudí náročné, ba až vývinovo nemožné uvedomiť si vo všetkých podobách a dôsledkoch. V partii tak robia jednotlivci malé ústupky zo svojich zásad, ktoré v snahe o prirodzené udržanie záujmu, kamarátstva, sociálnych vzťahov, môžu skončiť tragédiou. Mohlo by to nás, dospelých, “lákať“ k hľadaniu vinníka v partii rovesníkov, ktorý riskantný počin priniesol, hecoval do jeho ralizácie ďalších. Nejde to. Vinník neexistuje. Je to tragédia. Tínedžerský vek, ktorý má svoje úplne prirodzené špecifiká a všetci dospelí sme si ich skúsili na vlastnej koži, nemôžeme viniť. Prirodzené, z vývinového hľadiska zdravé správanie mladých, ktorí skúšajú a objavujú, nemôže byť na vine,“ uviedol psychológ.

tragédia v devínskej

Mestská časť bude pri vyšetrovaní spolupracovať

Úprimnú sústrasť rodine nebohého dievčaťa a súčinnosť obom rodinám vyjadril aj starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír.

„Dnešok je pre nás mimoriadne tragický a smutný. Jeden mladý život bojuje v nemocnici a, žiaľ, druhý vyhasol. Nič nevynahradí zmarený ľudský život a ťažko sa hľadajú slová pri takejto tragédii. Vyslovujem úprimnú sústrasť všetkým, ktorých táto nešťastná udalosť zasiahla. Naša mestská časť bude súčinná pri vyšetrení všetkých okolností tohto nešťastia a sme pripravení akokoľvek pomôcť rodinám obetí,“ uviedol v utorok večer na sociálnej sieti.

zdroj: webnoviny.sk, Bratislavské noviny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *