Prečo čúram do polievky pánovi starostovi?

Ján Žatko

Minulý týždeň som informoval obyvateľov Devínskej Novej Vsi o tom, že pán starosta pri zvolaní mimoriadneho zastupiteľstva porušil zákon.  Vyslúžil som si za to od jedného svojho čitateľa komentár, že „každému čúram do polievky„. Neviem prečo napísal každému, keď jediný koho som kritizoval, bol pán starosta, ale to je vedľajšie. Otázka je, ako sa má zachovať volený zástupca občanov, keď vidí, že sa dejú veci proti záujmu tých, ktorých zastupuje. Má sklopiť uši a tváriť sa, že nič nevidí, aby bol za pekného? Alebo má otvorene povedať, že sa deje niečo, čo nie je s kostolným poriadkom a riskovať takú reakciu, aká sa dostala mne? Čo si myslíte vy?

píše: Ján Žatko

Rozširujeme Základnú školu Ivana Bukovčana

Po mojom konflikte s pánom starostom, keď som mu na zastupiteľstve vytkol, že porušuje zákon a požiadal som ho, aby sa to už nepakovalo, mi pán starosta zavolal. Ospravedlnil sa mi za svoju emotívnu reakciu na zastupiteľstve. Navrhol mi, aby sme sa stretli a vyjasnili sme si navzájom svoje pozície. Naozaj sme sa aj stretli a ja som mal z toho stretnutia veľmi dobrý dojem. Pán starosta mi potvrdil, že má záujem o vzájomnú spoluprácu a ja som mu potvrdil to isté. Zdá sa však, že naša predstava o vzájomnej spolupráci je úplne odlišná. Presvedčil ma o tom už veľmi skoro status pána starostu z 3. 6. 2021 na sociálnej sieti, kde s veľkou slávou oznámil obyvateľom Devínskej Novej Vsi, že:

rozširujeme Základnú školu Ivana Bukovčana pre dostupné vzdelávanie našich najmladších Devínskonovovešťanov.

čúram do polievky
Dárius Krajčír

Nevydalo

Je to naozaj super správa, pretože naše základné školy praskajú vo švíkoch. Je naozaj najvyšší čas, aby sa ich kapacita navýšila. Preto miestne zastupiteľstvo schválilo už v decembri 2019 v rozpočte na rok 2020 pol milióna eur na vybudovanie nových tried na Základnej škole Ivana Bukovčana s nasledujúcim odôvodnením (doslovná citácia):

Z dôvodu nedostatku učební je potrebné rozšíriť kapacitu základnej školy na ulici Ivana Bukovčana 3 formou prístavby školy. Uvedený projekt je v súvislosti so zabezpečením povinnej školskej dochádzky realizovať v najbližšom rozpočtovom roku náklady na investíciu sa odhadujú vo výške 500 000 €.

Čítate dobre, peniaze mal pán starosta k dispozícii už v roku 2020. Nové triedy však na škole nepribudli. Nevydalo. Ušetrili sme.

čúram do polievky
Základná škola Ivana Bukovčana 3.

Architektonické súťaže – neznámy pojem v DNV

Minulý rok sa síce nové triedy nepostavili, ale aspoň sme dostali informáciu o štúdii o plánovanej prístavbe a nadstavbe základnej školy na Komisii výstavby a životného prostredia dňa 20. 5. 2020. Na komisii odznela kritika (nie z mojich úst), že na nadstavbu a prístavbu školy neboli vypracované alternatívne architektonické štúdie. Jeden z členov komisie to charakterizoval veľmi trefne:

Keď máme iba jeden návrh, tak nie je z čoho vyberať. Kvalita sa získava výberom.

Keďže nešlo iba o ojedinelý prípad, ale rovnaká situácia sa zopakovala aj pri predložení architektonickej štúdie na rekonštrukciu budovy Klubu dôchodcov, komisia prijala ďalšie uznesenie nasledujúceho znenia:

Komisia trvá na tom, aby každá väčšia rekonštrukcia alebo novostavba objektov mestskej časti bola riešená architektonickou súťažou, na základe ktorej sa vyberie najlepší návrh. Architektonické návrhy budú predkladané komisii na vyjadrenie.

Mimochodom, toto uznesenie pánovi starostovi žily netrhá. Dovtedajšia prax sa až dodnes vôbec nezmenila.

Výstavba nových tried v priebehu prázdnin

Ale vráťme sa k plánovanej prístavbe a nadstavbe. Komisia s predloženou štúdiou súhlasila, pretože nám bolo povedané, že pre realizáciu rozšírenia školy zvolil miestny úrad formu drevostavby montovaným sendvičovým systémom hlavne preto, že bude možné zrealizovať prístavbu aj nadstavbu počas nasledujúcich prázdnin a neovplyvní to negatívne vyučovací proces. Inými slovami, výstavba sa mala zrealizovať v priebehu júla a augusta  a v septembri mali žiaci nastúpiť už do nových tried. Aj preto komisia odobrila predložený projekt. Aj preto zažmúrila oči nad tým, že nebola urobená architektonická súťaž.

čúram do polievky
Vnútroblok ZŠ Ivana Bukovčana.

Výučba na stavenisku. Prečo?

O to viac ma šokovalo vyjadrenie pána starostu na sociálnej sieti, citujem:

Dostavba by mala podľa stanovených podmienok trvať 5 mesiacov od odovzdania staveniska úspešnému uchádzačovi verejného výberového konania. So začiatkom stavebných prác sa počíta počas letných prázdnin a vynovenú základnú školu by sme mali dokončiť v priebehu budúceho školského roka.

Takže naše deti nenastúpia v septembri do novopostavených tried, ale budú sa takmer celý polrok motať po stavenisku.

Komisia je opäť piatym kolesom na voze

Vrchol všetkého je skutočnosť, že na zasadnutí Komisie výstavby a životného prostredia 2. 6. 2021 (teda iba deň pred zverejnením jeho statusu na Facebooku) pán starosta informoval členov komisie o tom, že bola  zverejnená výzva na predkladanie ponúk pre dostavbu Základnej školy Ivana Bukovčana 3. Akosi ale pozabudol spomenúť, že práce budú namiesto dvoch mesiacov trvať minimálne päť.

Nuž, takto si pán starosta predstavuje spoluprácu s komisiami a poslancami. Čúram do polievky pánovi starostovi, keď poviem, že mi to vadí?

Radujme sa, veseľme sa

Radujme sa, veseľme sa. Naše deti na ZŠ Ivana Bukovčana strávia prvý polrok budúceho školského roka na stavenisku. Poďakujme sa za to pánovi starostovi. Radujme sa, veseľme sa.

Súvisiaci článok

7 komentárov k “Prečo čúram do polievky pánovi starostovi?”

  1. Je velmi chvalyhodne, ze nas takto informujete. Je velmi smutne, ze niektore prospesne a zdrave procesy pan starosta ignoruje. A vyber zo sutazi je jednym z nich. Uz len montovana pristavba… Deti sa v lete uvaria… To je tak, ked sa veci zbuchavaju narychlo 🙁

    1. Pani Katarina, montovana pristavba je zaizolovana, taktiez obsahuje tepelnu izolaciu ci uz na obvodovych stenach alebo stresnej krytine cize nie je dovod obavat sa, ze sa tam deti “uvaria”. Montovane systemy sa bezne pouzivaju v praxi a nie je s nimi problem.

  2. Stary paprda sadoma nudi a musi kazit luft mladym. Keby sa nepostavilo nic tak su ponosy ze sa nestavia. Skuste i vy mudrlanti pracovat v statnej sfere viac ako par rokov a zistite ze procesy su skor pojmom znamym v sukromnej sfere. Budte radi ze nebudu musiet ratolesti trpiet plne mhd rano a poobede a ze zo skoly budu za par minut doma!!!!!

    1. Prepáč ale takéto hlúpe reči si nechaj pre seba. Peniaze na stavbu boli už minulý rok. Odvtedy mohla byť vypisana riadna súťaž a vyhrať mohlo lepšie riešenie a stavať sa v lete. Takto sa to potiahne ktovie dokedy s otaznou kvalitou.

  3. Pán Žatko, je to vnímam tiež pozitívne, keď niekto vystúpi proti tomu čo je s kostolným poriadkom, ALE ak sa na to pozrieme pragmaticky čo z toho majú voliči, ktorý vás volili nie preto, aby ste na to poukazovali, ale aby ste s tým niečo spravili. Neberte to nijako zle, ale inými slovami – týmto asi čúram teraz do polievky ja Vám. Chcem tým povedať, že poukazovať na tieto “nesprávnosti” vieme aj my z radu občania. Od vás sú predsa vyššie očakávanía. Ak chce povedať, že inštitút komisia V a ŽP ako poradný organ nemá žiadne kompetencie ani práva nie je na čaša zaujať iný postoj, inú stratégiu na riešenie toho čo nás občanov naozaj tlači v topánke? Apropo téma terasy už je na teraz asi niekde v backlogu či?

    1. Tomáš, vôbec neberiem Vaše slová zle. Máte pravdu, nestačí iba poukazovať na nesprávnosti, treba zabezpečiť nápravu. Niečo sa mi podarilo už iba tým, že som poukázal na nezákonnosť zvolania predposledného mimoriadneho zastupiteľstva. To nasledujúce (a verím že aj všetky ďalšie) už bolo zvolané v poriadku, dokonca aj materiály prešli cez finančnú komisiu. S výstavbou školy sa však už teraz nedá nič robiť. Naozaj som ani vo sne nepredpokladal, že z dvoch mesiacov výstavby (o čom sme boli presvedčovaní na komisii) sa z ničoho nič stane päť bez toho, aby vedenie mestskej časti informovalo prečo. Čo sa týka terasy, viete veľmi dobre, že ja som takmer jediný z poslancov, ktorý túto tému na miestnom zastupiteľstve pripomína. Princíp demokracie však hovorí, že rozhoduje väčšina. Kým bude 9 poslancov v miestnom zastupiteľstve tak ako doteraz poctivo držať chrbát pánovi starostovi bez ohľadu na to čo urobí, tak si ten môže robiť čo chce. Taká je realita v Devínskej. Takže ak Vy viete o nejakej stratégii, ktorá by mohla tento problém prekonať, veľmi rád by som sa ju dozvedel. Najradšej osobne.

  4. Mali už dávno postaviť novú školu na kolónií aj tam sa to rozrastá ale nie stále iba sídlisko je Devínska nič iné tam už nepatrí.Stake iba nadstavby a prístavby už ľutujem že chodím na voľby za 40 rokov som sa tu ničoho rozumného nedočkala tak mám smolu že bývam v časti ktorá je každému ukradnutá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *