V Tarzanii to včera vrelo. Doslovne

V Tarzanii to včera vrelo
Ján Žatko

Prvý septembrový deň sa v Tarzanii spojili dve akcie. Prvou bol Matičný guláš, ktorý už desať rokov pripravujú tradične na Deň ústavy devínskonovoveskí matičiari. Druhou Devínskonovoveská kotlina, ktorá bola v predchádzajúcich dvoch rokoch organizovaná v auguste. Tento rok sa prvýkrát tieto dve akcie spojili na jeden deň a toto spojenie sa naozaj vydarilo. V Tarzanii to včera vrelo. Doslovne.

píše: Ján Žatko

Prvý matičný guláš v roku 2008

Presne pre desiatimi rokmi devínskonovoveskí matičiari prvýkrát pripravili pri príležitosti Dňa ústavy pre svojich spoluobčanov Matičný guláš. Vtedy sa guláš varil v Srdci nad sídliskom Podhorské. Podujatie bolo organizované v spolupráci so samosprávou mestskej časti. Okrem guláša bolo pre prítomných pripravených množstvo súťaží, zaujímavé ukážky z aktivít mestskej polície a nechýbal ani kultúrny program. Podujatie sa veľmi vydarilo a bolo jasné, že prvý ročník bude mať aj opakovania.

V Tarzanii to včera vrelo
Matičný guláš 2008 – devínskonovoveské matičiarky s Miroslavom Encingerom.

V Tarzanii to včera vrelo

Po niekoľkých ďalších vydarených ročníkoch sa matičiari presťahovali pri organizovaní Matičného guláša k Cyklomostu slobody, kde bolo pre usporiadanie takejto akcie lepšie zázemie. No a tento rok sa po prvýkrát spojili dve nezávislé akcie. Matičný guláš a Devínskonovoveská kotlina. Toto spojenie sa naozaj vydarilo. V Tarzanii to včera vrelo. Doslovne. Napriek nepriaznivému počasiu sa už od rána začali v Tarzanii schádzať jednotlivé kulinárske tímy s kotlíkmi alebo kotlami. V jednom sa chystal guláš, v druhom fazuľovica, v treťom perkelt, v štvrtom halászlé, v piatom držková, ale objavili sa tu aj halušky. Každý kuchársky tím sa snažil odušu, aby práve tá jeho špecialita zaujala fajnšmekrov čo najviac. Iba počasie jednotlivým tímom neprialo a robilo im napriek.

V Tarzanii to včera vrelo
Matičný guláš 2018 – práve sa podáva.

Za málo peňazí veľa muziky

Včera sa v Tarzanii nezjavil oficiálne žiadny predstaviteľ mestskej časti. Asi mali všetci iné povinnosti. Zaregistroval som tam iba predsedu Komisie kultúry, mládeže a vzdelávania Miroslava Encingera. Ten tam však bol súkromne, nie ako zástupca mestskej časti. Pokiaľ viem, mestská časť túto akciu nepodporila ani finančne. Napriek tomu v Tarzanii to včera vrelo. Devínskonovovešťania v praxi ukázali, že sa vedia aj sami dobre zabávať, len im k tomu treba vytvoriť vhodné podmienky. Aj preto to bolo veľmi vydarené podujatie.  Praktický príklad toho, že netreba míňať tisícky eur na to, aby sa Devínskonovovešťania dobre zabavili. Jedinou tmavou škvrnou bolo zlé počasie. Verím, že na budúci rok sa nad nami aj nebesá zmilujú. Preto vás už dnes pozývam na Matičný guláš a Devínskonovoveskú kotlinu 2019.

V Tarzanii to včera vrelo
Encinger starší a mladší nesmeli na akcii chýbať.

Fotografie z podujatia

Na záver uvádzam niekoľko fotografií z tohto vydareného podujatia. Ďalšie fotografie nájdete na facebookovej stránke Miestneho odboru Matice slovenskej Devínska Nová Ves.

V Tarzanii to včera vrelo
Devínskonovoveskí dobrovoľní hasiči tiež nezaháľali.
V Tarzanii to včera vrelo
Tieto skvelé kuchárky ma podplatili vynikajúcimi bryndzovými haluškami, aby ich fotka bola na titulke.
V Tarzanii to včera vrelo
Tu sa práve pripravuje Palócka poléefka.
V Tarzanii to včera vrelo
Ďalšia konkurenčná partia.
V Tarzanii to včera vrelo
Návšteva so štipľavou prísadou do Matičného guláša.
V Tarzanii to včera vrelo
Na záver sa o dobrú zábavu postaral skupina Electric Flash.
V Tarzanii to včera vrelo
O to aby účastníci akcie nezostali smädní sa postaralo osadenstvo Tarzanie.

Kliknite tu na galériu ďalších fotografií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *