Devínskonovovešťania, vy ste to dali!

vy ste to dali
Ján Žatko

Devínskonovovešťania, vy ste to dali! Srdečná vďaka všetkým, ktorí hlasovali, zdieľali a lobovali za projekt mestskej časti „Parkourové a work-outové ihrisko Devínska Nová Ves“ v rámci rozdeľovania financií z participatívneho rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja. Už som neveril, že to dáme. Hlavne keď Karlovka počas posledného týždňa mohutne finišovala. Ale vy ste nesklamali. Devínskonovovešťania, vy ste to dali! Vďaka vám sme zvíťazili!

píše: Ján Žatko

O čo vlastne išlo

Bratislavský samosprávny kraj po prvý raz v histórii spustil projekt participatívneho rozpočtu. Kraj pre túto časť rozpočtu vyčlenil 250 000 €, pričom maximálna výška dotácie na jeden projekt bola stanovená na 5 000 €. O dotáciu prejavilo záujem celkom 150 žiadateľov. Komisia z predložených projektov odporučila 135 projektov, ktoré postúpili do záverečného hlasovania verejnosti. Hlasovalo sa samostatne v rámci jednotlivých okresov Bratislavského samosprávneho kraja. Pre okres Bratislava IV bola vyčlenená finančná čiastka vo výške 37 179 €.  O tento balík peňazí sa uchádzalo celkovo 15 subjektov. Medzi nimi aj mestská časť Devínska Nová Ves so svojim projektom „Parkourové a work-outové ihrisko Devínska Nová Ves„.

vy ste to dali

Parkourové a work-outové ihrisko Devínska Nová Ves

Mestská časť Devínska Nová Ves má záujem vybudovať parkourové a work-outové ihrisko pre dospievajúcu mládež a mladých ľudí, ktorí majú záujem cvičiť na hrazdách, stenách a prvkoch na posilňovanie a cvičenie vlastnou váhou tela.

Parkourová zostava s prvkami aj pre work-out vyžaduje aj kvalitnú dopadovú plochu, ktorá musí spĺňať všetky parametre bezpečnosti. Ihrisko s prvkami pre parkour a workout bude verejne dostupné s možnosťou ďalšieho dopĺňania cvičebných zostáv a prvkov podľa požiadaviek verejnosti. Konštrukcia ihriska a dopadová plocha bude certifikovaná s osadenými QR kódmi do aplikácie s video-ukážkami cvikov.

Celkový rozpočet projektu je 16 423 € a Devínska Nová Ves požaduje dotáciu vo výške  5 000 €.

vy ste to dali

Začiatok hlasovania

Hlasovať za jednotlivé projekty sa začalo 26. júla 2018. Hneď prvý deň hlasovania zachytili túto informáciu mamičky z Devínskej Novej Vsi a rozbehli na sociálnej sieti kampaň za workoutové ihrisko u nás. Hlavne ich zásluhou sa projekt Devínskej Novej Vsi už počas prvého dňa dostal na prvé miesto projektov z okresu Bratislava IV. V piatok 27. júla sa objavila výzva na podporu projektu aj na oficiálnom webe Devínskej Novej Vsi a nasledujúci deň som zverejnil prvú výzvu pod názvom Hlasujte za workoutové ihrisko v Devínskej na blogu Týždeň v Devínskej.  Po dvoch dňoch hlasovania bol náš projekt na prvom mieste v okrese s 249 hlasmi pred projektom „Prebuďme Šípkovú Ruženku!“ z Dúbravky so 106 hlasmi a projektom „Všetci za stôl – stolný tenis pre všetky deti“ zo Záhorskej Bystrice s 87 hlasmi.

vy ste to dali

Karlovka nám začala dýchať na chrbát

Po troch týždňoch hlasovania počet hlasujúcich za projekt Devínskej Novej Vsi stúpol na 633. Ešte stále sme síce viedli, ale už iba veľmi tesne. Na chrbát nám začal dýchať projekt „Trávička zelená na škôlkarskom dvore“ z Karlovej Vsi so 619 hlasmi.  A až ďaleko vzadu na tretie miesto klesol  projekt „Prebuďme Šípkovú Ruženku!“ z Dúbravky s 368 hlasmi. Vtedy som vás vyzval článkom Hlasujte, zdieľajte, lobujte za ihrisko v Devínskej aby ste zabojovali a odvrátili útok Karlovky.

vy ste to dali

Záverečný finiš

Táto výzva naozaj zabrala a počas nasledujúceho týždňa nám pribudlo ďalších viac ako dvesto hlasov. Karlovešťania však finišovali ešte mohutnejšie ako my a s 921 hlasmi sa dostali na prvé miesto. Náš projekt mal 856 hlasov a štyri dni pred koncom hlasovania sa zdalo všetko stratené. 23. augusta som sa pokúsil ešte zvrátiť situáciu článkom Bijem na poplach: Karlovka nás predbehla. A podarila sa vám priam neuveriteľná vec. Hlasovali ste, zdieľali ste, lobovali ste u priateľov. Za štyri dni získala Devínska Nová Ves viac ako 350 hlasov a posledný deň hlasovania sa opäť dostala na čelo s 1 225 hlasmi a predstihla Karlovku s 1 050 hlasmi. To bolo 27. augusta, keď som zverejnil poslednú výzvu na záverečný finiš pod názvom Dnes sa rozhodne, naposledy zabojujte.

vy ste to dali

Predbežné výsledky hlasovania

Celé to úžasné úsilie, do ktorého sa zapojila devínskonovoveská internetová komunita, nakoniec prinieslo svoje ovocie.  Devínskonovovešťania, vy ste to dali! Podľa predbežných výsledkov zverejnených na stránke rozhodni-bsk.sk zvíťazil v rámci okresu Bratislava IV projekt „Parkourové a work-outové ihrisko Devínska Nová Ves“ za ktorý nakoniec hlasovalo 1 291 osôb. Na druhom mieste sa umiestnil projekt z Karlovej Vsi „Trávička zelená na škôlkarskom dvore“ s 1 181 hlasmi a na tretie miesto sa nakoniec prepracoval projekt vysokoškolákov z Mlynskej doliny „Komunitné záhrady Mlyny“ s 876 hlasmi.

vy ste to dali

Devínskonovovešťania, vy ste to dali!

Priznám sa, že som celý priebeh tejto súťaže pozorne sledoval a snažil sa do neho aj aktívne zapájať. Veď to bolo napínavé ako nejaké športové preteky. Teší ma, že v Devínskej pribudne nové ihrisko pre staršiu mládež. Ešte viac ma však teší poznanie, že ľuďom v Devínskej záleží na tom ako vyzerá ich mestská časť. Ešte viac ma teší poznanie ako sa Devínska dokáže zomknúť v úsilí za dobrú vec. Veď v hlasovaní za svoj projekt ste dokázali poraziť oveľa väčšie mestské časti ako sú Karlova Ves a Dúbravka. Napĺňa ma to optimizmom do budúcnosti, že Devínska bude naozaj dobrým miestom na život. Len túto aktivitu a iniciatívu ľudí treba viac ako doteraz podporovať. Devínskonovovešťania, vy ste to dali! Som na vás hrdý!

vy ste to dali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *