Týždeň mobility v Bratislave praxi

mobility
Ján Žatko

Možno ste zaregistrovali, možno nie, Bratislava sa aj v tomto roku pripojila k Európskemu týždňu mobility. Cieľom tohto pravidelného podujatia je motivovať vodičov, aby nechali svoje auto doma a cestovali do práce verejnou dopravou. Vyskúšal som si to aj ja. S akým výsledkom? Čítajte ďalej.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV 

Vlak – môj každodenný sprievodca do práce

Ja auto nechávam doma počas celého roka, nemusí byť práve Týždeň mobility. Cestujem totiž pravidelne do práce v centre mesta vlakom a neviem si to vynachváliť. Frekvencia vlakov dvakrát za hodinu a viac. Na hlavnej stanici som za 12 minút. Bez tlačenia, pohodlne, veľmi zriedka sa mi stane že nesedím. Aspoň túto malú výhodu majú obyvatelia Kolónie, na ktorých sa v inom obyčajne zabúda. Veľká škoda, že projekt vlakovej zastávky na sídlisku pri Tescu je stále iba na papieri. Obyvateľom sídliska by tá zastávka veľmi pomohla a aj autobusy by boli určite prázdnejšie.

mobility
Železničná stanica v Devínskej Novej Vsi.

Týždeň mobility v 21-ke

Ale vrátim sa späť k Týždňu mobility. V pondelok ráno som si vyskúšal cestovanie do centra 21-kou. Nastúpil som na zastávke Železničná stanica DNV ráno o 7:57 a za 25 minút som vystupoval na Námestí Franza Liszta pod hlavnou železničnou stanicou. Autobus nemeškal. Až po zastávku, kde som vystúpil, takmer všetci cestujúci sedeli. Vôbec tým nespochybňujem sťažnosti ľudí, ktorí sa tlačia v preplnených autobusoch. Možno som mal šťastie, ale v tomto konkrétnom spoji to bola skrátka pohodička. Horšie to bolo na ceste. Nezdalo sa mi, že by premávka počas Týždňa mobility nejako citeľne zredla. Na Pražskej bola kolóna smerom do centra už od Kramárov a na križovatke pod hlavnou železničnou stanicou autá tiež frčali jedno za druhým.

mobility
Križovatka pod hlavnou železničnou stanicou.

Nie všetci sú nadšení Týždňom mobility

Zdá sa však, že nie všetci zdieľajú moje nadšenie pre akcie typu Týždňa mobility. Za všetkých uvádzam komentár od Mary Black z dnešného dňa na sociálnej sieti:

Vzdali to. Všetci čo po tieto dva dni cestovali zdarma v MHD a nechali svoje auta doma, dnes to vzdali. Stačilo im dva dni sa tlačiť narvatí v horúcej smradľavej MHD. Len im to napomenulo prečo sa vlastne nevozia v MHD. Už sú všetci za volantom. 20-ka bola dnes normálne a nie katastrofálne napchatá na potešenie všetkých nás, ktorí máme zaplatenú električenku. Dnes som v 20-ke mohla stáť v kľude na dvoch nohách a nie jednej ako v minulých dňoch.

Takže tak. Týždeň mobility je síce dobrá vec, ale dopravu v Bratislave by bolo asi treba riešiť koncepčne a nie iba takýmito jednorázovými aktivitami.

mobility
Šancova ulica.

Zľavy počas Týždňa mobility

V každom prípade Týždeň mobility končí až v sobotu. Takže pre tých, ktorí nevedia aké výhody môžu počas tohto týždňa čerpať, citujem z vyjadrenia Dopravného podniku Bratislava:

  •  Týždeň mobility v Bratislave trvá od 16. do 22. septembra
  • v týchto dňoch môžu všetci vodiči cestovať v MHD zadarmo, stačí keď sa preukážu vodčským preukazom
  • na medzimestské linky 801, 901 a na nočné spoje MHD sa zľava nevzťahuje
  • na regionálnych linkách ZSSK a Slovak Lines platí 50% zľava na cestovanie bez nutnosti preukazovania sa platným vodičským preukazom
  • Regiojet, ponúka jednodňovú 100% zľavu v sobotu 22. septembra v regionálnych vlakoch Regiojet linky S70 na trase Komárne-Bratislava.
mobility
Ďalšia možnosť ako obmedziť počet áut v Bratislave – bicykle z projektu Slovnaft BAjk na Štefanovičovej ulici.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *