Nedovoľme výrub stromov na Kobyle

výrub stromov
Ján Žatko

Keď sme sa pred tridsiatimi rokmi prisťahovali do Devínskej Novej Vsi, najviac som bol nadšený Devínskou Kobylou. Syn mal vtedy dva roky a veľmi radi sme spolu chodili do lesa. Bývali sme na Jána Smreka a do lesa to bol iba kúsok. Buď sme šli popri vodárni alebo pomedzi záhrady k Srdcu. Aj dnes tam chodím veľmi rád, hoci z Kolónie je to už trochu ďalej. Preto ma poriadne nahnevala informácia z januára tohto roku, že sa na Devínskej Kobyle plánuje masívny výrub stromov.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV

Plánovaný výrub stromov na Devínskej Kobyle

Možno nie všetci z vás vedia, že lesy na Devínskej Kobyle spravuje štátny podnik LESY SR. V januári tohto roka sa verejnosť dozvedela, že tento štátny podnik plánuje v tomto roku masívny výrub stromov na Devínskej Kobyle. Dokonca DTV natočila o tomto výrube aj reportáž a hovorilo sa tam o ťažbe dreva ako o hotovej veci.  Podľa vedúceho Lesnej správy Bratislava Martina Knurovského malo byť už v marci po všetkom.

Protesty starostov a verejnosti

Našťastie sa tento zámer stretol s veľkým odporom verejnosti ale aj dotknutých samospráv.  Starostky Devína a Karlovej Vsi a starosta Dúbravky sa dokonca obrátili otvorenými listami na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa a riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mariana Staníka. Požiadali ich, aby zastavili masívny výrub stromov v lesoch v okolí Bratislavy. Ak sa čudujete, prečo nie je medzi starostami aj meno starostu Devínskej Novej Vsi Milana Jambora, tak vás úplne chápem. Ja sa čudujem s vami.

výrub stromov
Ilustračné foto (zdroj: Naše Karpaty).

Pozastavený výrub stromov

Na základe protestov verejnosti aj spomínaných samospráv LESY SR výrub stromov na Devínskej Kobyle dočasne pozastavili do konca júla. Medzitým malo prísť k dohode o obmedzení ťažby dreva v rámci pracovnej skupiny tvorenej zástupcami ministerstva, štátneho podniku LESY SR, ako aj odbornej a občianskej verejnosti. Napriek tomu, že došlo k niekoľkým stretnutiam pracovnej skupiny, na ktorých sa o problematike ťažby dreva a rekreačnej funkcie lesa diskutovalo, k žiadnej konkrétnej dohode týkajúcej sa obmedzenia ťažby zatiaľ nedošlo.

výrub stromov
Ilustračné foto (zdroj: Naše Karpaty).

Ticho pred búrkou?

Momentálne je s výrubom lesa na Devínskej Kobyle ticho. Obávam sa však, že ide o ticho pred búrkou a že sa na jeseň zahryznú do zdravých stromov na Kobyle motorové píly. Ročný plán výrubu stále nik nezrušil. Vyzývam preto všetkých, ktorým záleží na osude Devínskej Kobyly. Podporme doterajšie aktivity samospráv Devína, Karlovej Vsi a Dúbravky a zároveň občianskych aktivistov, ktorí protestujú proti ťažbe dreva na Devínskej Kobyle.

výrub stromov
Ilustračné foto (zdroj: Naše Karpaty).

Podpíšte petíciu proti výrubu lesa na Devínskej Kobyle

Aj vy môžete prispieť, aby Devínska Kobyla zostala zachovaná aj pre naše deti a vnúčatá. Zabráňte výrubu lesa na Devínskej Kobyle podpisom nasledujúcej petície: Zabráňme výrubu lesa na Devínskej Kobyle.

výrub stromov
Ilustračné foto (zdroj: Pavol Demeš).

Súvisiaci článok

19 komentárov k “Nedovoľme výrub stromov na Kobyle”

  1. Pán Žatko, keď s tým chcete niečo spraviť, kandidujte na starostu. Akurát je na to čas.
    Písaním článkov na to iba upozorníte. Ako starosta by ste mal vážnejšiu pozíciu.

    1. Tu je dôležitá sila verejnej mienky. Rozhodnúť o zastavení ťažby môže ministerstvo pôdohospodárstva. Môže sa to podariť, ak sa pridá k tejto požiadavke veľa ľudí. Politici sú už takí. Boja sa verejnej mienky. V tom je naša sila.

  2. Namiesto rúbania nech sa viac recikluje!!! Prosím rozposlat všade kde sa dá!!! Je to pre nás a dalšie generácie prírodu si treba šetrit stromy sa spilia a nakoniec nám ostane iba bordel v lese videl som pár takých oblasti a nejsú až tak daleko od nás.

  3. Nesúhlasím s výrubom stromov na Devínskej Kobyle, ani kdekoľvek na Slovensku. Výrub stromov by mal byť regulovaný a kontrolovaný podľa prísnych pravidiel.

  4. Treba zastaviť a prešetriť prečo boli vyrúbané stromy na Devínskej Kobyle. Kto vydal povolenie a ci majú všetky vyjadrenia a povolenia podlá zákona a hlavne kto je za to zodpovedný .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *