Poslednú augustovú nedeľu sa množstvo plavcov vo fialových čiapkach vrhlo na nábreží pri bývalom PKO do dunajských vĺn, aby vlastnými silami prekonali jeho prudký tok. Ľuboš Fellner a jeho firma Bubo zorganizovali už siedmy ročník akcie Trans Danube Swim 2020. Tentoraz bola táto akcia poznačená súčasnou koronakrízou. Počet plavcov bol obmedzený na 999, k dispozícii bola dezinfekcia a všetci účastníci povinne nosili rúška.
píše: Ján Žatko
História Trans Danube Swim
Ľuboš Fellner, majiteľ cestovnej kancelárie Bubo, zorganizoval v nedeľu 30. augusta 2020, spolu so svojimi kolegami, už siedmy ročník akcie Trans Danube Swim, alebo po slovensky, Plávanie cez Dunaj. Akcia sa doteraz konala vždy prvú septembrovú nedeľu. Tento rok sa termín posunul na poslednú augustovú nedeľu. Podľa organizátorov je voda v Dunaji vtedy najteplejšia, hladina má ideálnu výšku a slniečko obyčajne stále intenzívne svieti. Prvé plávanie nadšenci zorganizovali v roku 2014 a zúčastnilo sa ho 100 účastníkov. V roku 2017 bolo už prihlásených vyše 670 plavcov odhodlaných pokoriť Dunaj, o rok neskôr to už bolo 850 plavcov a minulý rok počet účastníkov prvýkrát prekročil tisícku.
Trans Danube Swim 2020
Nástup odvážlivcov pripravených pokoriť Dunaj bol aj tento rok na Dvořákovom nábreží pri bývalom PKO. Cieľom bol pontón pri reštaurácií Aušpic na Viedenskej ceste 24. Dunaj je v týchto miestach široký asi 300 metrov ale vzhľadom k prúdeniu rieky je celková trasa dlhá 1 300 metrov. Výnimočnosť tohto ročníka bola v tom, že sa uskutočnil počas koronakrízy a účastníci museli dodržiavať predpísané hygienické opatrenia. Prvým opatrením bol limitovaný počet účastníkov na 999 a tak sa veľa záujemcov tohtoročného plávania nemohlo zúčastniť. Na mieste štartu aj cieľa bola k dispozícii dezinfekcia a všetci účastníci boli povinní nosiť rúška.
Zhromažďovanie pred štartom
Štart bol pripravený na 14.00, ale účastníci sa začali na nábreží zhromažďovať už viac ako hodinu pred štartom. Bolo príjemné letné popoludnie, čiastočne pod mrakom. Teplota vody 20,4 °C bola tak isto veľmi príjemná. Najviac som sa obával predpovedaných búrok. Našťastie prišli až podvečer. Po príchode na nábrežie nasledovalo prezlečenie do plaviek a čakanie na štart. Osobné veci účastníkov organizátori previezli do cieľa dodávkou. Stále bolo potrebné nosiť rúška. Aj v plavkách.
Bubnová šou
Pripravených plavcov rozohrievala na prevádzkovú teplotu tak ako každý rok bubnová šou Bubo tímu.
Posledné poučenie pred štartom
Posledné poučenie pred štartom odznelo tak ako obyčajne z úst Ľuboša Fellnera. Tentoraz sa zvlášť dôkladne venoval hygienickým opatreniam. Všetci sme mali stále nasadené rúška. Až pred vstupom do vody sme ich mohli odhodiť do pripravených smetných košov. V cieli bolo potrebné nasadiť si ďalšie rúška. Ľuboš prišiel s nápadom, že rúško sa dá zachrániť, keď si ho schováme pod plávaciu čiapku. Vyskúšal som, fungovalo to.
Ide sa na to
Tesne pred 14.00 sa prvá vlna plavcov vybrala k vode. Vzhľadom k množstvu plavcov sme sa poberali k vode v niekoľkých vlnách. Jedna z členiek Bubo tímu nás poctivo počítala. V cieli sa počítalo tiež. Dúfam, že čísla sedeli.
Ostrý štart
Presne o 14.00 zaznel signál, zadymila dymovnica a prvá vlna plavcov sa vrhla do vody. Ja som sa medzi nich pretlačil tiež. Od 14.00 bola na Dunaji zastavená lodná doprava a tak sme sa nemuseli obávať zrážky s loďami.
Dráma vo vode hneď vedľa mňa
Na vode boli spolu s nami aj tri záchranné člny. Pre každý prípad. Ľuboš Fellner nás pri svojom poučení upozorňoval na to, aby sme pri fotografovaní vo vode nemávali rukami. To je totiž signál pre záchranárov, že je problém a že by mali zasiahnuť. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som si všimol iba pár desiatok metrov od brehu hneď vedľa mňa vo vode mávajúcu osobu. Pomyslel som si, čo nepočúvali poučenie? Veď tým privolajú záchranárov. Keď som sa však prizrel bližšie, zistil som, že záchranárov treba volať naozaj. Jeden z plavcov dostal kŕč a naozaj nevyzeral dobre. Našťastie ľudia okolo neho boli duchaprítomní a pomáhali ho udržať sa vo vode, kým príde záchrana. Tá naozaj onedlho prišla. Nešťastníka vytiahli z vody devínskonovoveskí dobrovoľní hasiči. Super práca! Vďaka, naši hasiči!
Plavci na petržalskej strane
Ďalej už plavba prebiehala bez problémov. Pri prekonávaní Dunaja je najdôležitejšie, dostať sa čo najskôr cez silný prúd na druhú stranu a potom je to už pohodička. Treba sa len nechať unášať prúdom tesne vedľa brehu a v pravom okamihu vystúpiť z vody. Zážitok z plavby v Dunaji si môžete vychutnať v nasledujúcom videu.
Záver tentoraz bez guláša
Cieľ plavby bol aj tentoraz ako obyčajne pri reštaurácii Aušpic tesne pred Mostom SNP. Keďže pri výstupe z vody bola tlačenica, prišla nám vhod pomocná ruka hasičov, ktorí sa starali, aby niekto náhodou neodplával až do Gabčíkova. Na brehu bolo treba opäť si nasadiť rúško, prezliecť sa pod holým nebom a rýchlo sa rozptýliť, keďže pravidlá proti epidémii nepustia. Guláš sa tentoraz kvôli COVIDu nepodával. Ľuboš Fellner nás informoval, že vyzbierané peniaze sa použijú na zaplatenie jedla deťom v Kambodži a s tým bol určite každý účastník spokojný. Aj tak sme nešli plávať cez Dunaj kvôli gulášu ale kvôli zážitku. A ten bol určite skvelý. Určite prídem aj nabudúce.
Úžasná akcia. Na budúcu určite idem. Budem rád ak ma upozorníte.