Trans Danube Swim 2020 sa predsa len konal

Ján Žatko

Poslednú augustovú nedeľu sa množstvo plavcov vo fialových čiapkach vrhlo na nábreží pri bývalom PKO do dunajských vĺn, aby vlastnými silami prekonali jeho prudký tok. Ľuboš Fellner a jeho firma Bubo zorganizovali už siedmy ročník akcie Trans Danube Swim 2020. Tentoraz bola táto akcia poznačená súčasnou koronakrízou. Počet plavcov bol obmedzený na 999, k dispozícii bola dezinfekcia a všetci účastníci povinne nosili rúška.

píše: Ján Žatko

História Trans Danube Swim

Ľuboš Fellner, majiteľ cestovnej kancelárie Bubo, zorganizoval v nedeľu 30. augusta 2020, spolu so svojimi kolegami, už siedmy ročník akcie Trans Danube Swim, alebo po slovensky, Plávanie cez Dunaj. Akcia sa doteraz konala vždy prvú septembrovú nedeľu. Tento rok sa termín posunul na poslednú augustovú nedeľu. Podľa organizátorov je voda v Dunaji vtedy najteplejšia, hladina má ideálnu výšku a slniečko  obyčajne stále intenzívne svieti. Prvé plávanie nadšenci zorganizovali v roku 2014 a zúčastnilo sa ho 100 účastníkov. V roku 2017 bolo už prihlásených vyše 670 plavcov odhodlaných pokoriť Dunaj, o rok neskôr to už bolo 850 plavcov a minulý rok počet účastníkov prvýkrát prekročil tisícku.

Trans Danube Swim 2019.

Trans Danube Swim 2020

Nástup odvážlivcov pripravených pokoriť Dunaj bol aj tento rok na Dvořákovom nábreží pri bývalom PKO. Cieľom bol pontón pri reštaurácií Aušpic na Viedenskej ceste 24. Dunaj je v týchto miestach široký asi 300 metrov ale vzhľadom k prúdeniu rieky je celková trasa dlhá 1 300 metrov. Výnimočnosť tohto ročníka bola v tom, že sa uskutočnil počas koronakrízy a účastníci museli dodržiavať predpísané hygienické opatrenia. Prvým opatrením bol limitovaný počet účastníkov na 999 a tak sa veľa záujemcov tohtoročného plávania nemohlo zúčastniť. Na mieste štartu aj cieľa bola k dispozícii dezinfekcia a všetci účastníci boli povinní nosiť rúška.

Nevyhnutná dezinfekcia bola k dispozícii na každom kroku.

Zhromažďovanie pred štartom

Štart bol pripravený na 14.00, ale účastníci sa začali na nábreží zhromažďovať už viac ako hodinu pred štartom. Bolo príjemné letné popoludnie, čiastočne pod mrakom. Teplota vody  20,4 °C bola tak isto veľmi príjemná. Najviac som sa obával predpovedaných búrok. Našťastie prišli až podvečer. Po príchode na nábrežie nasledovalo prezlečenie do plaviek a čakanie na štart. Osobné veci účastníkov organizátori previezli do cieľa dodávkou. Stále bolo potrebné nosiť rúška. Aj v plavkách.

Posledná selfie pred štartom ešte v „civile“. V pozadí Most SNP pod ktorým bol cieľ.
Po prezlečení do plaviek sme odovzdali osobné veci organizátorom, ktorí ich previezli dodávkou do cieľa.

Bubnová šou

Pripravených plavcov rozohrievala na prevádzkovú teplotu tak ako každý rok bubnová šou Bubo tímu.

Posledné poučenie pred štartom

Posledné poučenie pred štartom odznelo tak ako obyčajne z úst Ľuboša Fellnera. Tentoraz sa zvlášť dôkladne venoval hygienickým opatreniam. Všetci sme mali stále nasadené rúška. Až pred vstupom do vody sme ich mohli odhodiť do pripravených smetných košov. V cieli bolo potrebné nasadiť si ďalšie rúška. Ľuboš prišiel s nápadom, že rúško sa dá zachrániť, keď si ho schováme pod plávaciu čiapku. Vyskúšal som, fungovalo to.

 

trans danube swim 2020
Posledné pokyny pred štartom od Ľuboša Fellnera.

Ide sa na to

Tesne pred 14.00 sa prvá vlna plavcov vybrala k vode. Vzhľadom k množstvu plavcov sme sa poberali k vode v niekoľkých vlnách. Jedna z členiek Bubo tímu nás poctivo počítala. V cieli sa počítalo tiež. Dúfam, že čísla sedeli.

trans danube swim 2020
Masa plavcov tesne pred štartom.
trans danube swim 2020
Ide sa na to.

Ostrý štart

Presne o 14.00 zaznel signál, zadymila dymovnica a prvá vlna plavcov sa vrhla do vody. Ja som sa medzi nich pretlačil tiež. Od 14.00 bola na Dunaji zastavená lodná doprava a tak sme sa nemuseli obávať zrážky s loďami.

trans danube swim 2020

Dráma vo vode hneď vedľa mňa

Na vode boli spolu s nami aj tri záchranné člny. Pre každý prípad. Ľuboš Fellner nás pri svojom poučení upozorňoval na to, aby sme pri fotografovaní vo vode nemávali rukami. To je totiž signál pre záchranárov, že je problém a že by mali zasiahnuť. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som si všimol iba pár desiatok metrov od brehu hneď vedľa mňa vo vode mávajúcu osobu. Pomyslel som si, čo nepočúvali poučenie? Veď tým privolajú záchranárov. Keď som sa však prizrel bližšie, zistil som, že záchranárov treba volať naozaj. Jeden z plavcov dostal kŕč a naozaj nevyzeral dobre. Našťastie ľudia okolo neho boli duchaprítomní a pomáhali ho udržať sa vo vode, kým príde záchrana. Tá naozaj onedlho prišla. Nešťastníka vytiahli z vody devínskonovoveskí dobrovoľní hasiči. Super práca! Vďaka, naši hasiči!

Ilustračná snímka z minulých ročníkov.

Plavci na petržalskej strane

Ďalej už plavba prebiehala bez problémov. Pri prekonávaní Dunaja je najdôležitejšie, dostať sa čo najskôr cez silný prúd na druhú stranu a potom je to už pohodička. Treba sa len nechať unášať prúdom tesne vedľa brehu a v pravom okamihu vystúpiť z vody. Zážitok z plavby v Dunaji si môžete vychutnať v nasledujúcom videu.

 

Výstup z vody pri reštaurácii Aušpic.

Záver tentoraz bez guláša

Cieľ plavby bol aj tentoraz ako obyčajne pri reštaurácii Aušpic tesne pred Mostom SNP.  Keďže pri výstupe z vody bola tlačenica, prišla nám vhod pomocná ruka hasičov, ktorí sa starali, aby niekto náhodou neodplával až do Gabčíkova. Na brehu bolo treba opäť si nasadiť rúško, prezliecť sa pod holým nebom a rýchlo sa rozptýliť, keďže pravidlá proti epidémii nepustia. Guláš sa tentoraz kvôli COVIDu nepodával. Ľuboš Fellner nás informoval, že vyzbierané peniaze sa použijú na zaplatenie jedla deťom v Kambodži a s tým bol určite každý účastník spokojný. Aj tak sme nešli plávať cez Dunaj kvôli gulášu ale kvôli zážitku. A ten bol určite skvelý. Určite prídem aj nabudúce.

Po vystúpení na breh mám síce smrť v očiach, ale naozaj to nebolo až také hrozné.
Pohoda na záver a záchranári bez práce.

 

 

Jeden komentár k “Trans Danube Swim 2020 sa predsa len konal”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *