Tento víkend patril deťom

Tento víkend patril deťom
Miroslav Antal

Uplynulý víkend sa po celom Slovensku konali rôzne podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Devínska Nová Ves nebola výnimkou a aj tu sobotňajšie popoludnie patrilo devínskonovoveským deťom, ktoré už tradične „Deň detí“ oslávili na Istrijskej ulici, v priestore areálu za Základnou umeleckou školou. Jednoducho tento víkend patril deťom.

píše: Miroslav Antal

Deň detí otvoril starosta Mestskej časti Devínska Nová Ves pán Milan Jambor. Organizátormi podujatia boli (spoločne) miestne občianske združenia Bublinka, Devínska Inak, Good Sports a Ichtis, ďalej Mestská časť Bratislava – Devínska Nová Ves, Istracentrum – pre voľný čas, Dobrovoľný hasičský zbor Devínska Nová Ves, Základná škola na Ul. Pavla Horova, Základná umelecká škola Devínska Nová Ves a Múzeum colníctva a finančnej správy.

Tento víkend patril deťom

Začiatok podujatia bol o 14.00 hodine, kedy už bolo všetko pripravené tak, aby si všetky deťúrence prišli na svoje. Na jednom mieste sa zrazu sústredilo veľké množstvo radosti, smiechu a pozitívnej energie, ktoré postupne prilákali ďalšie a ďalšie deti, ich rodičov a aj starých rodičov. A v tomto slnečnom a teplom počasí ich prišlo skutočne veľmi veľa. Na deti tu čakali rôzne atrakcie a program plný zábavy, hudby, tanca a športových a pohybových aktivít.

Deti si napríklad mohli zaskákať na skákacom hrade, zastrieľať si z luku, hádzať loptou do basketbalového koša a vyskúšať si ďalšie športové aktivity pod vedením dobrovoľníkov z Good Sports a Ichtis. V rámci kultúrneho programu mali deti a ich rodičia možnosť vidieť vystúpenia detí zo Základnej umeleckej školy pod vedením pani Ľubice Hasbachovej, detí zo ZŠ na Ul. Pavla Horova a tiež nielen vidieť ale aj aktívne sa zúčastniť na vystúpení detí z Bublinky, pod vedením pani Marcely Kramplovej. Deti prišli zabaviť aj manželia Strinkovci z Divadla Dunajka. Záštitu nad kultúrnym programom, tak ako vždy, malo miestne Istra Centrum pod taktovkou Rastislava Šimkoviča.

Tento víkend patril deťom
Kynológovia z finančnej správy. V strede Dana Hlaváčová Vanková.

Na oslave Dňa detí nechýbali ani ukážky práce kynológov z Finančnej správy, výstava histórie colníctva a tvorivé dielničky pod záštitou Múzea colníctva a finančnej správy, kde si deti mohli vyrobiť svoj služobný preukaz, opečiatkovať dokumenty a následne, za svoju tvorivosť prevziať aj odmenu od pani Danky Hlaváčovej Vankovej z Finančného riaditeľstva SR.

Tento víkend patril deťom

Pripravený bol aj stánok s občerstvením a cukrová vata, ktorá sa deťom rozdávala v stánku občianskeho združenia Devínska Inak.

Tento víkend patril deťom

Nakoniec sa deti mohli vyšantiť v atraktívnej pene, ktorú pre ne pripravili miestni hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru. Z detí sa razom stali malí snehuliaci z peny a ich rodičia mali chvíľami problém zistiť, ktoré dieťa je to ich. Pena v podaní miestnych hasičov sa už stala pravidelnou atrakciou každej oslavy Dňa detí v Devínskej a nielen to, počas tohto horúceho dňa ich ešte trošku zmáčali vodou z hasičského auta. Prekvapením pre deti bola tento rok aj lanová dráha, ktorá v poslednom období pribudla v areáli za ZUŠ-kou a vyzerá to tak, že už bude stálou atrakciou tohto areálu.

Tento víkend patril deťom

Bolo to naozaj milé a mimoriadne vydarené podujatie ktoré, ak sa nemýlim, sa konalo už po ôsmykrát. Už po ôsmykrát sa organizátori tohto podujatia rozhodli pripraviť Deň detí v duchu hesla „Spojili sme sa pre deti“.

Tento víkend patril deťom

Keď som sa na tomto podujatí rozprával s pani Marcelou Kramplovou, zakladateľkou Bublinky, tak som si uvedomil, že vlastne tradíciu oslavy Dňa detí v Devínskej založila práve pani Marcela Kramplová, ktorá bola nielen prvou iniciátorkou ale zároveň aj organizátorkou prvého ročníka Dňa detí, ktorý sa konal 4. júna 2011 v areáli ZŠ na Ul. Pavla Horova (na ihrisku ako je bežecká dráha).

Tento víkend patril deťom
Deň detí v roku 2011.

V tom čase sa z občianskych združení, ktoré spoluorganizovali aj terajšie oslavy Dňa detí, okrem Bublinky na organizácii spolupodieľali ešte OZ Devínska Inak, Good Sports a Ichtis, pričom  na tomto podujatí vystúpili aj žiačky základných škôl pod vedením pani učiteľky Terezky Balážovej a záštitou Istra Centra (tými ďalšími spolupracujúcim OZ v tom čase boli aj Škola šeliem, VOTUM a Hlaváčik). Druhý ročník Dňa detí (2012) sa už konal na lúke za ZUŠ-kou a koná sa tu až doteraz. Je skutočne skvelé, že myšlienka „Spojiť sa pre deti“ sa tu už udomácnila a že dokázala pre skvelú vec spojiť viacero miestnych občianskych združení a organizácií miestnej samosprávy, ktoré spoločne dokazujú, že zorganizovať pre deti oslavu „Dňa detí“, naozaj stojí za to detské nadšenie, ich smiech a úprimnú detskú radosť. Všetkým organizátorom patrí za to jedno veľké „POĎAKOVANIE“.

Tento víkend patril deťom
Deň detí v roku 2011.

Za všetky naše deti a aj za nás rodičov verím, že táto tradícia zostane v Devínskej zachovaná aj v nasledujúcich rokoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *