Stálo tých 10 tisíc eur za to?

Stálo tých 10 tisíc eur za to
Ján Žatko

V stredu 30. mája celá Devínska Nová Ves cvičila a športovala. V rámci Svetového dňa výziev (World Challenge Day) sme súťažili s Račou, ktorá mestská časť pritiahne čo najviac ľudí k fyzickej aktivite a zároveň finančne prispeje na výskum boja proti rakovine. Ako tento súboj dopadol? Stálo tých 10 tisíc eur za to?

píše: Ján Žatko

Dopoludnie patrilo deťom

Dopoludnia začali s fyzickými aktivitami najmä žiaci materských aj základných škôl. Proti rakovine  cvičili a krútili kolesá desiatky žiačok a žiakov, učiteliek a učiteľov. To všetko pod „prísnym“ dohľadom trojčlenných komisií, ktoré tvorili zástupcovia obidvoch mestských častí a Nadácie Výskum Rakoviny. Cvičiacich označili oranžovým a „kolieskárov“ zeleným náramkom. K deťom sa pridali aj členovia klubu dôchodcov.

Stálo tých 10 tisíc eur za to

Popoludňajší program

Popoludní sa program obohatil na priestranstve pred starou poštou na Istrijskej ulici aj o zaujímavé športové vystúpenia a kultúrny program. Otvoril ho starosta mestskej časti Milan Jambor spolu s bratislavskou viceprimátorkou Ivetou Plšekovou.

Stálo tých 10 tisíc eur za to
Starosta Milan Jambor a námestníčka primátora Iveta Plšeková otvárajú popoludňajší program.

Zjednocovacím prvkom programov v oboch mestských častiach bolo vystúpenie skvelého bubeníckeho súboru Campana batucada a adrenalínová šou majstra sveta v cyklotriale Jána Kočiša.  To všetko pod moderátorskou taktovkou dua David Schun a Dorothy Sabová. Záver dňa v Devínskej Novej Vsi patril vystúpeniu Zuzany Smatanovej.

Stálo tých 10 tisíc eur za to

Poďakovanie starostu Rače účastníkom

Ak si myslíte, že sa výsledok tohto symbolického súboja dozviete na oficiálnom webovom sídle mestskej časti Devínska Nová Ves, tak sa veľmi mýlite. Mestská časť Rača na svojom webe podrobne informuje o priebehu aj výsledku tejto dobročinnej akcie. Mestská časť Devínska Nová Ves tak ako obyčajne zaťato mlčí. Starosta Rače Peter Pilinský sa poďakoval organizátorom a účastníkom akcie na webe mestskej časti týmito slovami:

Chcem vyjadriť poďakovanie tiež všetkým riaditeľkám materských škôl za bohatý športový program pre deti, riaditeľkám a riaditeľovi základných škôl v Rači, všetkým stredným školám a spolkom a samozrejme našim aktívnym seniorom, že uplynulý World Challenge Day v Rači sa aj podľa vedenia Nadácie Výskum Rakoviny zapísal vôbec k najúspešnejším podujatiam v celej histórii akcie.

Vyhlásenie starostu Devínskej Novej Vsi Milana Jambora na webe Devínskej Novej Vsi chýba.

Stálo tých 10 tisíc eur za to

Aké sú oficiálne výsledky

Kto chce vedieť, ako celý súboj dopadol, je preto odkázaný na spomínanú webovú stránku Rače alebo na článok na portáli teraz.sk Svetový deň výziev v Rači a Devínskej Novej Vsi úspešný. Oficiálne výsledky sú nasledovné:

Mestská časť Bratislava-Rača 
Počet registrovaných účastníkov: 4 495
Z toho na kolesách: 324
Počet obyvateľov k 31. 12. 2017: 23 881
% zapojenia účastníkov k počtu obyvateľov: 18,8%
Výnos zbierky pre nadáciu Výskum rakoviny: 1 168,40 €

Mestská časť Bratislava-Devínska Nová Ves
Počet registrovaných účastníkov: 1 615
Z toho na kolesách: 187
Počet obyvateľov k 31. 12. 2017: 17 087
% zapojenia účastníkov k počtu obyvateľov: 9,45%
Výnos zbierky pre nadáciu Výskum rakoviny: 809,42 €

Stálo tých 10 tisíc eur za to

Stálo tých 10 tisíc eur za to?

Súboj Devínskej Novej Vsi s Račou skončil. Nezvíťazili sme, ale to vôbec nie je podstatné. Veď išlo hlavne o to, pritiahnuť čo najviac ľudí k športovej aktivite. A v tejto súvislosti mám naozaj veľmi vážnu pochybnosť, či stálo tých 10 tisíc eur za to. Že akých 10 tisíc eur? Na rokovanie miestneho zastupiteľstva 14. 3. 2018 predložil starosta Milan Jambor materiál, v ktorom navrhol vyčleniť na organizáciu Svetového dňa výziev v Devínskej Novej Vsi sumu 10 tisíc eur. V dôvodovej správe k materiálu je uvedené, že cieľom podujatia je podporiť motiváciu čo najväčšieho množstva ľudí k spoločnému cieľu, ktorým je byť fyzicky aktívny aspoň 15 minút každý jeden deň. V materiáli sa uvádza:

Toto podujatie je predovšetkým deň plný zábavy, ktorý dotvára povedomie a podporuje entuziazmus a nadšenie pre fitness a aktívny spôsob života v participujúcich komunitách.

Poslanci starostov návrh na vyčlenenie 10 tisíc eur na organizáciu toho podujatia jednohlasne schválili.

Stálo tých 10 tisíc eur za to
Rokovanie miestneho zastupiteľstva.

Nedalo sa podporiť šport účelnejšie?

Priznám sa, že ja mám s týmto rozhodnutím starostu a poslancov problém. Myšlienka je naozaj skvelá. Mestská časť by skutočne mala podporovať pohybové aktivity svojich občanov a zvlášť mládeže. Ale vyhodiť 10 tisíc eur na jednu jedinú akciu ? Okrem toho akciu s takým výsledkom, že sa k nemu vedenie mestskej časti na svojej webovej stránke vôbec nepriznáva? To sa mi zdá bohapustým vyhadzovaním peňazí von oknom. Nemyslím si, že stálo tých 10 tisíc eur za to.

Dotácie z rozpočtu mestskej časti na šport

Zhodou okolností miestne zastupiteľstvo na tom istom rokovaní 14. 3. 2018 schvaľovalo dotácie z rozpočtu mestskej časti pre subjekty pôsobiace v Devínskej Novej Vsi v sociálnej, kultúrnej a športovej oblasti. Pre 15 športových klubov v Devínskej Novej Vsi bolo spolu vyčlenených na celý rok  30 tisíc eur. Tretinu z tejto sumy vedenie tejto mestskej časti minulo na jedno jediné podujatie. Podujatie s veľmi otáznym efektom. Podľa mňa úplne zbytočne. Nebolo by oveľa užitočnejšie, keby o tých 10 tisíc eur radšej navýšili podporu pre športové kluby v Devínskej Novej Vsi? Mali by viac financií na športovú výstroj, na sústredenia, jednoducho na pravidelné športovanie. Veď v tých kluboch športujú stovky našich devínskonovoveských detí. A športujú tam celý rok, nielen iba 15 minút počas jedného dňa pre efekt pred televíznymi kamerami.

Stálo tých 10 tisíc eur za to

 

2 komentáre k “Stálo tých 10 tisíc eur za to?”

 1. Postrádam informácie :
  – Koľko vyčlenila na túto akciu Rača ?
  – Koľko sa z našich vyčlenených naozaj minulo a v akej štruktúre ?
  – Ako tých 10 000 odôvodňuje admin stránky na ktorej sa zobrazuje tento blog – teda poslanec čo hlasoval za tých 10 000 ?
  – Treba sa budúci rok zúčastniť tejto akcie ?
  – A postrádam aj malú násobilku v celej tej búrlivej diskusii. Že u nás sa na jedného účastníka vyzbieralo dvojnásobok toľko čo v Rači.

 2. – Cieľom môjho článku nebolo porovnávať DNV s Račou, ale podnietiť diskusiu na tému, či sa nedalo tých 10 tisíc eur použiť na podporu športových aktivít u nás účelnejšie. Preto som nepátral ani nebudem pátrať po tom, koľko vyčlenila na túto akciu Rača. O Raču, nech sa starajú Račania, mňa zaujíma Devínska Nová Ves. Preto ma netrápi ani tá malá násobilka. Preto je v mojom článku veta: „Nezvíťazili sme, ale to vôbec nie je podstatné.“
  – To, koľko sa z vyčlenených peňazí minulo a v akej štruktúre, to vie organizátor. Nepredpokladám, že túto informáciu zverejní a určite po nej nebudem pátrať, aby som náhodou nebol obvinený, že zahlcujem pracovníkov miestneho úradu žiadosťami o poskytnutie informácií a oni potom nemajú čas na prácu.
  – Admin stránky a zároveň poslanec sa v diskusii vyjadril, možno si to Miloš iba nepostrehol.
  – Ak som to správne pochopil, toto nie je akcia, ktorá by sa organizovala pravidelne každý rok. V každom prípade o tom či sa bude v budúcnosti organizovať rozhodne budúci starosta a budúci poslanci. Principiálne nie som proti, ale podľa mňa by sa v budúcnosti mala organizovať úplne inak, ako to prebehlo teraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *