Snehová kalamita pred 31 rokmi

snehová kalamitaÚvod roku 2018 v Devínskej Novej Vsi nám vôbec nepripomína, že by mala u nás vládnuť pani Zima. Teploty nad nulou, po snehu ani pamiatky, sánky a lyže ležia zaprášené v pivnici. O takomto čase pred 31 rokmi to však vyzeralo úplne inak. Na Bratislavu a okolie udrela snehová kalamita.

Teplý začiatok roku 1987

Začiatok januára 1987 bol v Devínskej Novej Vsi podobný ako dnes.  Teploty sa pohybovali okolo +12°C a ľudia tuhé mrazy a výdatné sneženie vôbec neočakávali. A potom to zrazu prišlo. 3. januára začal do našej oblasti prúdiť arktický vzduch, ktorý znížil teploty až o 20°C.  8. januára sa nad Balkánom začala prehlbovať tlaková níž, okolo ktorej začal do našej oblasti zatekať studený a vlhký vzduch. Ten k nám priniesol intenzívne sneženie a fujavicu.

Snehová nádielka

Snehová nádielka vyvrcholila 12. januára 1987, kedy napadlo od 30 do 70 cm snehu, pričom najviac nasnežilo na juhozápade Slovenska. Snehová kalamita bola tu. V Bratislave na letisku namerali 65 cm snehu, čo bolo najviac od roku 1951 a ešte na konci januára tu zostávala výška snehovej pokrývky nad 40 cm. Na Kolibe dosiahla vrstva snehu dokonca až 71 cm.

Paralyzovaná doprava

Silný vietor vytváral až 2 metre vysoké záveje, ktoré paralyzovali všetku dopravu. Nečudo, veď aj 5 centimetrová vrstva snehu v Bratislave obyčajne spôsobí dopravný kolaps, preto dvojmetrové záveje Bratislavu totálne ochromili. Električky zafúkalo a zostali uväznené na uliciach. V mnohých prípadoch sa prerušilo aj dodávanie potravín do obchodov. Život v Bratislave sa zastavil.

Ukrutné mrazy

Spolu so snehom trápili Bratislavu aj nízke teploty. Najvyššia teplota tu dosiahla počas 12. januára 1987 iba mínus 15,2 °C, čo bola vôbec najnižšia maximálna teplota vzduchu na letisku v Bratislave od  roku 1951. Po slovensky povedané, v  tento deň v Bratislave nevystúpila teplota vzduchu nad túto hranicu.

Nadšenie školákov

Snehová kalamita, ktorá poriadne potrápila Bratislavčanov, na druhej strane výrazne potešila školákov. Na západnom a strednom Slovensku boli vyhlásené mimoriadne školské prázdniny. Zimné radovánky mohli začať. V Devínskej Novej Vsi boli ešte dlho skvelé podmienky na sánkovačku aj na bežecké lyžovanie.

Dobové fotky a videá

Krutá zima vtedy vtrhla takmer do celej Európy. Zima 1987 tak začala teplotne výrazne nadpriemerná, ale tuhé mrazy a kalamity trápili Európu až do marca. Pozrite si na dobových fotografiách uverejnených v denníku SME pred dvomi rokmi, ako snehová kalamita v roku 1987 na bratislavských uliciach vyzerala. Môžete si ju pripomenúť aj nasledujúcimi ukážkami z vtedajšieho vysielania Slovenskej televízie.

 

zdroj: SHMÚ, teraz.sk

 

Jeden komentár k “Snehová kalamita pred 31 rokmi”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *