Juraj Geleneky: Turistické magistrály

turistické magistrály
Juraj Geleneky

Vedeli ste o tom, že cez Slovensko prechádzajú dve turistické magistrály celoeurópskeho významu? O tom, ale aj o putovaní krížom-krážom slovenskou prírodou, hovoril vo štvrtok 11. januára 2018 v Devínskej Novej Vsi cestovateľ Juraj Geleneky.

Podujatie zorganizovala Turistická informačná kancelária Devínska Nová Ves.  V priestoroch Múzea chorvátskej kultúry na Istrijskej 68 sa zišlo asi 50 záujemcov o krásy slovenskej prírody. Cestovateľ Juraj Geleneky rozprával, ale hlavne premietal fotografie z putovania po diaľkových turistických trasách, inak povedané magistrálach, na Slovensku.

Najdlhšia turistická magistrála na Slovensku sa volá Cesta hrdinov SNP. Je dlhá presne 764,6 km a pri jej absolvovaní treba nastúpať celkom 31 232 výškových metrov.  Začína sa kúsok od Devínskej Novej Vsi na hrade Devín, pokračuje cez masív Devínskej Kobyly  a Kamzík po hrebeni Malých Karpát. Vinie sa celým Slovenskom a končí až na Dukle. Práve táto trasa je skoro úplne totožná  so slovenskou časťou európskej diaľkovej trasy E8. Tá vychádza z Írska na pobreží Atlantického oceánu, prechádza celou Európou a končí v Bulharsku na tureckých hraniciach. Na Slovensko vstupuje hraničným priechodom Petržalka/Berg. Na Cestu hrdinov SNP sa napája v Mlynskej doline a vystupuje zo Slovenska na Dukle.

hrad Devín , začiatok Cesty hrdinov SNP

Niekedy začiatkom roku 2015 2016 sa Juraj Geleneky rozhodol prejsť všetky turistické magistrály na Slovensku.  Ich celková dĺžka je podľa neho vyše 2 800 km. Niektoré úseky sú však spoločné, a preto stačí na ich absolvovanie prejsť niečo vyše 2 000 km. Zistil, že v tom čase už viac ako polovicu z tejto dĺžky aj so svojou turistickou aj životnou parťáčkou Monikou prešli.

Pustili sa teda do putovania po zvyšných trasách a v minulom roku mohli konštatovať, že všetky slovenské turistické magistrály, teda Cestu hrdinov SNP, Európsku diaľkovú trasu E8, Európsku diaľkovú trasu E3, Záhoráckú magistrálu, Ponitriansku magistrálu, Veľkofatranskú magistrálu, Rudnú magistrálu, Tatranskú magistrálu a Východokarpatskú magistrálu  zdolali.

Zažili pritom množstvo zážitkov a urobili hromadu fotografií. Tí, ktorí neboli na prednáške Juraja Gelenekyho naživo, si môžu pozrieť jeho rozprávanie o tomto putovaní na stránke hiking.sk.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *