Škandál s predvolebnou anketou

škandál
Ján Žatko

Pred týždňom Bratislavské noviny zverejnili zaujímavú sériu ankiet. Čitatelia mohli hlasovať za svojho favorita na starostu každej mestskej časti a primátora Bratislavy. K ankete bolo priložené upozornenie, že z každého počítača je možné hlasovať v každej ankete iba raz. Zároveň si redakcia vyhradila právo odrátať falošné hlasy kandidátom, ak sa zistí, že niektorí z kandidátov majú umelo (elektronicky) navýšený počet hlasov. Anketa mala byť ukončená koncom toho týždňa. Bola však ukončená predčasne. Spôsobil to škandál s hlasovaním.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV    

Koho by ste volili za starostu Devínskej Novej Vsi?

Anketu zverejnili Bratislavské noviny ráno 3. októbra 2018. V ankete „Koho by ste volili za starostu Devínskej Novej Vsi“ to od začiatku vyzeralo tak, že v Devínskej Novej Vsi sú voľby vlastne zbytočné, lebo aj tak je už všetko rozhodnuté. Hneď v prvý deň popoludní zverejnil Vlado Hečko na FB stránke Devínska Nová Ves nasledujúci status:

Momentálne je mi úplne jedno, ktorý kandidát na starostu v DNV má koľko percent. Len ma zaujíma, z čoho ten, kto hlasoval, vychádzal. Zatiaľ som nenašiel žiaden program, víziu, životopis ani od jedného z kandidátov. Prosím, len mi tu nespomínajte DEVEX.

škandál
Komunálne voľby v Devínskej Novej Vsi v roku 2006.

Stav hlasovania prvý deň popoludní

K statusu priložil aj sken vtedy aktuálneho stavu hlasovania. Prikladám ho aj do tohto článku. Vyplýva z neho, že už počas prvého dňa hlasovania viedol s obrovský náskokom Dárius Krajčír pred Rastislavom Tešovičom. Ostatní traja kandidáti neprekročili hranicu troch percent hlasov.

škandál

216 vyradených hlasov

Zaujímavý obrat nastal už o dva dni 5. októbra. Niektorí čitatelia Bratislavských novín si všimli, že kandidátovi na starostu DNV Dáriusovi Krajčírovi pribudlo za 10 minút asi 300 hlasov. Upozornili redakciu na tieto podozrivé čísla. Výsledkom bola úprava hlasov. Redakcia Bratislavských novín ešte v ten istý deň vyradila z hlasovania minimálne 216 hlasov. O 13:40 totiž poklesol počet hlasov hlasujúcich za starostu Devínskej Novej Vsi z 1 097 na 881. Po tejto úprave už zrazu situácia v Devínskej vôbec nevyzerala tak jednoznačne ako predtým. Na čelo ankety sa dostal Rastislav Tešovič pred Dáriusa Krajčíra a Petra Hanulíka. Sken vtedajšieho stavu hlasovania prikladám.

 

škandál

Žiadosť Bratislavským novinám o vysvetlenie

Tento škandál bol dôvodom, že som sa obrátil na redakciu Bratislavských novín s nasledujúcou otázkou:

Dobrý deň, čitatelia blogu Týždeň v Devínskej ma upozornili, že redakcia Bratislavských novín dnes upravila počet hlasov hlasujúcich v ankete „Koho by ste volili za starostu Devínskej Novej Vsi“. Dovoľujem si Vás požiadať o stanovisko, či je táto informácia pravdivá. Ak áno, tak koľko hlasov ste ktorému kandidátovi odobrali a z akého dôvodu. V mene čitateľov blogu Týždeň v Devínskej vám ďakujem za odpoveď.

Priamu odpoveď na tento email som nedostal. Dostal som však odpoveď nepriamu. Redakcia Bratislavských novín sa rozhodla všetky ankety týkajúce sa hlasovania v prospech starostov a primátora Bratislavy predčasne ukončiť s nasledujúcim odôvodnením:

Vzhľadom na to, že sme v posledných dňoch zistili, že istí kandidáti nečestným konaním získali hlasy v niektorých našich anketách pred komunálnymi voľbami, rozhodli sme sa hlasovanie okamžite ukončiť. Vydavateľstvo a redakcia portálu banoviny.sk odmietajú byť súčasťou nekalých hier týchto kandidátov.

Sken uvedeného oznámenia prikladám:

škandál

Smutný škandál s predvolebnou anketou

Z uvedeného oznámenia vyplýva, že k podvodom v hlasovaní došlo vo viacerých prípadoch. Smutný škandál. Žiaľ podľa všetkého sa tak stalo aj v prípade Devínskej Novej Vsi. Po tom, čo súčasný starosta našej mestskej časti bude v najbližšom čase súdený na Špecializovanom súde, je tu ďalšia rana pre obyvateľov našej mestskej časti. Niekto sa snažil nečestným spôsobom manipulovať verejnou mienkou v prospech svojho kandidáta na starostu Devínskej Novej Vsi. Kedy už konečne budeme mať na radnici takého zástupcu, za ktorého by sme sa nemuseli hanbiť?

škandál
Vila Košťálová – sídlo starostu Devínskej Novej Vsi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *