Odišla Anastázia Veberová

Juraj Strempek

V uplynulých dňoch som dostal smutnú správu o tom, že od nás navždy odišla pani učiteľka Anastázia Veberová, ktorá bola v minulosti dlhoročnou predsedníčkou Miestneho odboru Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi, celkovo treťou v poradí od jeho znovuobnovenia na začiatku 90-tych rokov.

píše: Juraj Strempek


V čase keď som vstúpil do Matice slovenskej bola práve Anastázia Veberová predsedníčkou miestneho odboru. S jej pôsobením sa spája predovšetkým Detský folklórny súbor Matičiarik, ktorý reprezentoval Maticu slovenskú a Devínsku Novú Ves na množstve domácich, celoslovenských a medzinárodných podujatí, vrátane vystúpení po Spojených štátoch amerických. Mnohé deti v neskoršom veku prirodzene prešli do profesionálnych folklórnych súborov. Z vedúceho súboru je dnes úspešný muzikálový herec.

Anastázia Veberová
Anastázia Veberová v strede na festivale v Padine v roku 1998.

Počas môjho pôsobenia na poste predsedu Miestneho odboru Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi, bola aj napriek zhoršenému zdravotnému stavu vždy veľmi nápomocná a rada sa zúčastňovala matičného života, tak ako jej zdravotný stav dovolil. Som veľmi rád, že som jej za všetko čo pre Maticu slovenskú urobila poďakoval, ešte v čase keď sa tešila relatívne dobrému zdraviu.

Anastázia Veberová
Zľava Anastázia Veberová, Jozef Markuš, predseda Matice slovenskej a Vladimír Mráz, starosta DNV pri otvorení Festivalu slovenskej národnej piesne v roku 2003.

Za jej mimoriadne zásluhy bola v roku 2015 ocenená zlatou medailou, ktorú jej pri príležitosti 80. výročia vzniku Matice slovenskej v Devínskej Novej odovzdal 1. podpredseda Matice slovenskej Jozef Šimonovič.

V mene svojom i matičiarov vyslovujem rodine úprimnú sústrasť.

Ing. Juraj Strempek
predseda Miestneho odboru
Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi

Anastázia Veberová
Anastázia Veberová na Matičiarskom plese v roku 2003.
Anastázia Veberová kladie kyticu kvetov k pamätníku M. R. Štefánika v roku 2003.

3 komentáre k “Odišla Anastázia Veberová”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *