Pulito – predajňa s čapovanou drogériou

Ján Žatko

Od 29. júla ľudstvo žije, čisto matematicky, na ekologický dlh. K tomuto dátumu totiž vyčerpalo všetky prírodné zdroje, ktoré je biosféra schopná nahradiť za jeden rok. Uvádza sa to správe neziskovej organizácie Global Footprint Network. Slovensko žije v roku 2019 na ekologický dlh dokonca už od 22. mája. Aj preto sú dôležité všetky aktivity, ktoré sú šetrné k nášmu životnému prostrediu. Jedna z takých aktivít sa objavila pred pár mesiacmi aj v Devínskej Novej Vsi. Bola otvorená predajňa Pulito s čapovanou drogériou.

píše: Ján Žatko

Nový obchod s čapovanou drogériou v DNV

Bez mučenia sa priznávam, že v oblasti drogistického tovaru som úplný laik. Nakupovanie drogérie prenechávam s dôverou na svoju manželku. Napriek tomu ma zaujalo, keď som sa dozvedel, že na ulici Pavla Horova bol otvorený nový obchod  s čapovanou ekologickou a bio drogériou a kozmetikou. Minimalizovanie zbytočných obalov je trend, ktorý šetrí naše životné prostredie a je výborné, že sa dostal už aj do našej mestskej časti. A tak, keď som dostal pozvanie od majiteľky predajne na návštevu, veľmi rád som ho prijal.

Predajňa Pulito – čapovaná drogéria je umiestnená na prízemí bytového domu na Ulici Pavla Horova 7 oproti základnej škole Pavla Horova v priestoroch bývalej predajne Vodák sport. My, starší pamätníci, si dokonca ešte pamätáme v týchto priestoroch predajňu potravín Večierka Včielka. Predajňa s čapovanou drogériou bola otvorená 23. mája tohto roku a za krátky čas existencie si už našla svojich zákazníkov. Nájdete v nej všetko potrebné pre ekologickú starostlivosť o domácnosť.

drogériou

Ako vznikol nápad

Majiteľkou predajne je rodáčka z Devínskej Novej Vsi a mamička dvoch malých chlapcov, Lenka Pokorná. Pre portál startitup.sk prezradila ešte pred otvorením predajne, ako v nej skrsla myšlienka na otvorenie ekologickej predajne s drogériou:

Tento nápad mi vŕtal v hlave už veľmi dlho a to hlavne, keď som denno-denne vynášala plné vrecia odpadkov a mala som pocit, že by som to mala aspoň nejako obmedziť. V mojom okolí však neboli takéto možnosti. Ja sama som nikdy nemala odvahu pustiť sa do podnikania. Až som to raz spomenula pred priateľom a jemu sa nápad veľmi páčil. Podporil ma, zistili sme, aké sú možnosti a keď som vyskúšala Ecoterru, bolo pre mňa rozhodnuté, zaľúbila som sa.

drogériou
Majiteľka predajne Lenka Pokorná.

Filozofia predajne s čapovanou drogériou

Ja som sa s pani Pokornou stretol minulý týždeň. To už mala za sebou viac ako dva mesiace úspešnej „ostrej“ prevádzky. Že si k nej zákazníci aj za taký krátky čas našli svoju cestu som zistil aj ja osobne počas mojej krátkej návštevy predajne. Majiteľka novej čapovanej drogérie, ktorá nesie názov Pulito, sa rozhodla spolupracovať so sieťou  Ecoterra, ktorá čapuje výhradne taliansku drogériu a kozmetiku. Ako sama povedala,

bola to láska na prvý čuch.

Filozofia predajne je postavená na dvoch pilieroch. Nevytvára zbytočne odpad, pretože produkty sa čapujú do fľašiek, ktoré sa používajú opakovane. Zároveň si zákazník kúpi iba také množstvo produktu, ktoré skutočne potrebuje. Druhým pilierom je sortiment. Predajňa ponúka produkty, ktoré obsahujú minimum chémie a sú najmenej na 90 %  odbúrateľné v prírode. Okrem toho náročnejší zákazníci v predajni nájdu aj stopercentné bioprodukty. Čo je asi tiež podstatné, produkty nie sú testované na zvieratách.

drogériou
Ochotný personál je základ každej úspešnej predajne.

Ponúkaný sortiment

V predajni Pulito nájdete okrem pracích a čistiacich prostriedkov a prírodnej kozmetiky aj rôzny doplnkový ekologický tovar od bambusových zubných kefiek až po prírodné mydielka. Mňa na sortimente zaujalo aj to, že predajňa má v ponuke aj balené produkty, ktoré sú plnené do kompostovateľných fliaš z cukrovej trstiny.

drogériou
ˇ“Štartovací balíček do domácnosti“ vhodný ako darček.

Detský kútik

Pani Pokornej trvalo asi rok, kým sa jej podarilo svoj nápad pretaviť do realizácie. Povedala mi, že paradoxne bol problém nájsť v Devínskej Novej Vsi vhodný voľný priestor. Nakoniec sa jej to podarilo. Bývalý obchod s vodáckymi potrebami prerobila a zrekonštruovala tak, aby išlo o naozaj útulný a príjemný priestor, v ktorom sa budú zákazníci dobre cítiť. Dokonca nezabudla ani na takú maličkosť, ktorou je detský kútik. Nakupujúce mamičky a oteckovia určite ocenia, že ich deti sa tu môžu zabaviť, kým sa rodičia venujú výberu hľadaného tovaru.

drogériou
Detský kútik.

Otváracie hodiny

Do budúcnosti plánuje rozšíriť majiteľka predajne sortiment aj o ekologické slovenské výrobky, keďže zákazníci si to vyslovene žiadajú. Predajňa Pulito – čapovaná drogéria na Ulici Pavla Horova 7 je otvorená počas pracovných dní dopoludnia od 9:00 do 12:00 a popoludní od 14:00 do 18:00.  V sobotu je predajňa otvorená od 9:00 do 12:00.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *