Nezabudnite na Deň svätého Valentína

deň svätého ValentínaZajtra, 14. februára,  je Deň svätého Valentína, známy aj ako Deň zaľúbených. Chlapi nezabudnite na svoje priateľky alebo manželky. Podľa stáročnej tradície tento výnimočný deň nepripúšťa, aby milovaná osoba vyznanie odmietla, alebo aspoň zaň nepoďakovala.

Kto bol svätý Valentín

Svätý Valentín žil v Ríme v 3. storočí po Kristovi. V ríši v tom čase platil dekrét cisára Claudia, ktorým sa zakazovalo rímskym vojakom oženiť sa, pretože manželské radosti by ich odvádzali od plnenia vojenských povinností. Svätý Valentín považoval nariadenie za porušenie Božích zákonov a snúbencov tajne oddával. Za to skončil vo väzení. Aj tam pomáhal kresťanom, posilňoval ich modlitbami a robil zázraky. Najznámejším je vrátenie zraku dcére žalárnika. Keďže Valentín sa viery nevzdal, 14. februára  270 ho Rimania popravili. Legenda dodáva, že Valentín stačil pred smrťou napísať lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Práve to sa stalo základom valentínskej tradície.

Popolcová streda

Zhodou okolností tento rok výnimočne pripadá Deň svätého Valentína na Popolcovú stredu, ktorá je v rímskokatolíckom liturgickom kalendári prvým dňom pôstneho obdobia a zároveň dňom prísneho pôstu. V každom prípade to však nevylučuje, aby ste vašej partnerke priniesli kyticu kvetov. Ak ich nestihnete kúpiť v meste, kvetinárstvo v OC Glavica je otvorené do 20:00.

Deň svätého Valentína v kine

Dobrý tip na strávenie príjemného večera s partnerkou je určite návšteva kina. V neďalekých Boroch je na výber niekoľko zaujímavých filmov. Spomeniem z nich aspoň tri:

Päťdesiat odtieňov slobody

Americký romantický thriller s originálnym názvom  Fifty Shades Freed je treťou záverečnou fázou úspešného fenoménu Päťdesiat odtieňov. Celosvetová premiéra bola iba pred pár dňami  9. februára, môžete byť teda medzi prvými, ktorí film uvidia.

S láskou Vincent

Animovaný autobiografický film o geniálnom maliarovi Vincentovi van Goghovi, s originálnym názvom Loving Vincent.  Filmový projekt, prvý svojho druhu na svete, bol nakrútený kombináciou hraného filmu a animácie originálnych olejomalieb.  Film s vysokým diváckym hodnotením na portáli IMDB (až 7,9) je nominovaný na tohtoročného Oscara za najlepší celovečerný animovaný film.

Najtemnejšia hodina

Historická dráma z produkcie Veľkej Británie s originálnym názvom Darkest Hour.  Gary Oldman hrá Winstona Churchilla na začiatku druhej svetovej vojny, keď sa rozhoduje, či bude ustupovať expanzívnym chúťkam Adolfa Hitlera, alebo sa mu postaví na odpor. Divácke hodnotenie na IMDB tiež veľmi vysoké – až 7,4.

Večera u Bronďaka

Ak vám nevadí, že je práve Popolcová streda a teda prísny pôst, môžete pozvať svoju priateľku na dobrú večeru. V Devínskej Novej Vsi je výber celkom dobrý. Ja vám dávam na zváženie úplne novú reštauráciu otvorenú iba pred pár dňami. Je to reštaurácia U Bronďaka na Štefana Králika 7 v objekte hromadných garáží. Ešte som tam síce nebol, ale referencie na FB sú impozantné. Tak vyskúšajte.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *