Narodeniny múzea colníctva v Devínskej

colníctva
Ján Žatko

Dnes uplynul presne rok odvtedy ako bolo v Devínskej Novej Vsi v budove Mýtnice kúsok od Mosta slobody otvorené Múzeum colníctva a finančnej správy. V súčasnosti je otvorené každý utorok a štvrtok od 9:00 do 17:00 hod. Počas jarnej a letnej sezóny bude múzeum colníctva v Devínskej k dispozícii návštevníkom aj cez víkend.

píše: Ján Žatko
poslanec miestneho zastupiteľstva DNV 

Bývalé umiestnenie múzea

Finančná správa opätovne otvorila svoje múzeum po takmer štvorročnej prestávke. V rokoch 2012 až  2014 sídlilo múzeum v jednom z dvoch mýtnych domčekov pri bratislavskom Starom moste.  Kvôli rekonštrukcii mosta sa odtiaľ muselo vysťahovať a na pôvodné miesto sa už nevrátilo.

narodeniny
Bývalé Múzeum colníctva v Mýtnom domčeku.

Od januára 2018 je múzeum colníctva v Devínskej

Múzeum colníctva a finančnej správy v Devínskej Novej Vsi oficiálne otvoril 26. januára 2018 vtedajší prezident finančnej správy František Imrecze. Pri otvorení múzea povedal:

Je v tom veľká symbolika – otvoriť múzeum colníctva a finančnej správy na mieste, ktoré významnou mierou prispelo k obchodu, transportu tovarov a cestovania v Európe od čias stredoveku.

Na tom, že je dnes múzeum colníctva v našej mestskej časti má najväčšiu zásluhu vtedajšia poslankyňa miestneho zastupiteľstva Dana Hlaváčová Vanková, ktorá pracuje ako vedúca organizačného oddelenia na riaditeľstve Finančnej správy SR. Presadila jeho umiestnenie do budovy bývalej mýtnice z 18. storočia na Istrijskej 49.

narodeniny
Slávnostné otvorenie múzea. Zľava Dana Hlaváčová Vanková, Milan Jambor, Fratišek Imrecze.

História mýta a mýtnice v Devínskej

Budova mýtnice slúžila na výber mýta na obchodnej ceste už v čase panovania Márie Terézie, no v týchto miestach sa vyberal tridsiatok aj v skorších dobách. Stojí na rohu ulice Na mýte a Istrijskej ulice v tesnom kontakte Cyklomosta slobody a je vo vlastníctve mestskej časti. Prednedávnom tu sídlil miestny úrad a dnes tam pôsobí Turistická informačná kancelária.

Prvá písomná zmienka o tomto mieste v blízkosti rieky Moravy sa spomína už v roku 1715. Píše sa v nej o stanici kontrolujúcej vývoz palivového dreva a dobytka do Rakúska. Sídlila zrejme na jednej z hlavných diaľkových ciest, ktorých súpis obnovila Mária Terézia v roku 1751.

narodeniny
Budova Mýtnice v ktorej je umiestnené Múzeum colníctva dnes.

 Múzeum colníctva v Devínskej a jeho exponáty

V múzeu môžete vidieť ukážku colnej pracovne z tridsiatych rokov minulého storočia, spoznáte historický vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Expozíciu múzea spestrujú uniformy, pracovné nástroje colníkov a zbrane. K zaujímavým exponátom patria i predmety zadržané colníkmi v súčasnosti.

colníctva
Uniforma vrchného rešpicienta finančnej stráže za Rakúsko-Uhorska.

Múzeum, ktoré má dušu

 V prvom rade musím povedať, že múzeum je jedinečné tým, že je vytvorené z exponátov kolegov, colníkov zo Spolku histórie colníctva a finančnej správy a ďalších súkromných zberateľov, predovšetkým colníkov a ich rodinných príslušníkov,

povedala o múzeu sprievodkyňa Petra Klečková. Vie o čom hovorí, pretože jednotlivé expozície vytvorila vlastnými rukami a často aj zo svojho súkromného archívu. Toto múzeum preto odráža aj históriu jej rodiny. Jej rodičia boli totiž colníci, jej dedo bol colník a dokonca aj jej pradedo bol colník.  Všetkých môžete aj vidieť na dobových fotografiách.

Ak chcete vidieť múzeum, ktoré má dušu, neváhajte a čo najskôr navštívte múzeum colníctva v bývalej mýtnici.

colníctva
Tvorkyňa a sprievodkyňa múzea Petra Klečková za stolom colnej pracovne z tridsiatych rokov minulého storočia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *