Narodeniny blogu Týždeň v Devínskej

blogu
Ján Žatko

Vo víre iných udalostí som akosi nestihol osláviť prvé narodeniny blogu Týždeň v Devínskej. Naozaj, je to tak. 1. januára 2019 uplynul presne rok odvtedy, čo uzrel svetlo sveta tento blog venovaný Devínskej Novej Vsi a Devínskonovovešťanom. Prvé narodeniny sú príležitosťou na malú rekapituláciu. Čo sa za ten rok podarilo a čo sa nepodarilo? A ako ďalej? Otázky, na ktoré sa pokúsim zodpovedať ďalej.

píše: Ján Žatko
poslanec miestneho zastupiteľstva DNV

Prečo sa narodil blog Týždeň v Devínskej?

Bývam v Devínskej už 30 rokov. Pred dvomi rokmi som sa vrátil z dlhodobého pobytu v zahraničí a už po pár mesiacoch som začal mať pocit, že som sa vrátil do doby socializmu. Vtedy sme žili dva životy. Jeden reálny a druhý imaginárny ktorý pred nami vykresľovali socialistické médiá. V Devínskej Novej Vsi sa stalo to isté. Ľudia si žili svoj život a médiá, ktoré tu fungovali a aj dodnes fungujú, im ukazovali obraz úplne inej Devínskej akou v skutočnosti bola. A tak ako bola televízia za socializmu hlásnou trúbou komunistickej strany, tak sa stala DTV hlásnou trúbou Milana Jambora. A o objektivite Devexu radšej pomlčím.

blogu
Vtedajší starosta Milan Jambor v DTV.

Ponuka na spoluprácu na blogu

Preto som sa rozhodol, že ponúknem svojim spoluobčanom nový priestor, na ktorom sa môžu dozvedieť, čo sa naozaj v Devínskej Novej Vsi deje. Vytvoril som blog Týždeň v Devínskej. Zároveň som ponúkol všetkým záujemcom možnosť publikovať na tomto blogu svoje názory týkajúce sa Devínskej. Chcel som sa tým vyvarovať druhého extrému, aby sa tento blog nestal mojou hlásnou trúbou, ale aby sa stal platformou na zverejňovanie názorov ľudí, ktorým ide o to, aby sa život v Devínskej posunul dopredu.

blogu
Most slobody v Devínskej Novej Vsi.

Poďakovanie prispievateľom blogu

Som rád, že viacerí z vás na túto moju výzvu zareagovali. Aspoň jedným článkom v roku 2018 prispelo na blog 22 autorov. Ďakujem im všetkým za ich ochotu a pozývam na ďalšiu spoluprácu nielen ich ale aj ďalších potenciálnych autorov. Tu je abecedný zoznam doterajších prispievateľov aj s linkom na jeden z ich článkov:

Najčítanejšie články na blogu za rok 2018

Počas prvého roku bolo na blogu Týždeň v Devínskej zverejnených 354 článkov. Teda takmer jeden denne. Niektoré z nich boli lepšie, iné horšie. Vybral som desať z nich, ktoré vás najviac zaujali.

Hlasujte za workoutové ihrisko v Devínskej

bloguDesiatym najčítanejším článkom roku 2018 na blogu bol článok zverejnený koncom júla s názvom Hlasujte za workoutové ihrisko v Devínskej. Informoval som v ňom o tom, že Bratislavský samosprávny kraj po prvý raz v histórii spustil projekt participatívneho rozpočtu. O finančné prostriedky z tohto rozpočtu sa uchádzala aj mestská časť Devínska Nová Ves, ktorá chcela postaviť parkourové a workoutové ihrisko. V článku som vyzval čitateľov na podporu tohto projektu. Tento článok bol celkom otvorený 1 304-krát.

Ďalšia záhadná stavba v Devínskej Novej Vsi

bloguDeviatym najčítanejším článkom bol článok uverejnený začiatkom apríla Ďalšia záhadná stavba v Devínskej Novej Vsi. Reagoval som ním na diskusiu na sociálnych sieťach, ktorá sa rozvinula okolo neoznačenej stavby medzi cintorínom a domom sociálnych služieb Senecio. Z neoznačenej stavby sa nakoniec vykľulo parkovisko, alebo ako to bolo oficiálne nazvané spevnená plocha. O jej vybudovaní rozhodol starosta Milan Jambor bez vedomia miestneho zastupiteľstva aj komisie výstavby. Tento článok bol celkom otvorený 1 374-krát.

Kontajnerová ubytovňa pre stovky robotníkov na Kolónii

bloguÔsmym najčítanejším bol článok uverejnený v októbri Kontajnerová ubytovňa pre stovky robotníkov na Kolónii. Informoval som ním o zámere spoločnosti DEV-ING SK s.r.o. vybudovať na konci Opletalovej ulice kontajnerovú ubytovňu s troma nadzemnými podlažiami, tvorenú obytnými kontajnermi previazanými do jedného celku. V ubytovni sa uvažuje s vybudovaním 85 izieb. Tento článok bol celkom otvorený 1 409-krát.

Nedovoľme výrub stromov na Kobyle

bloguSiedmym najčítanejším bol článok uverejnený v septembri  Nedovoľme výrub stromov na Kobyle. Informoval som v ňom o zámere štátneho podniku Lesy SR na masívny výrub stromov na Devínskej Kobyle, o občianskych aktivitách proti tomuto zámeru a o petícii, ktorú som inicioval proti tomuto zámeru. Tento článok bol celkom otvorený 1 443-krát.

Bijem na poplach, Karlovka nás predbehla

bloguŠiestym najčítanejším bol článok uverejnený koncom augusta Bijem na poplach, Karlovka nás predbehla. Povzbudzoval som ním obyvateľov Devínskej Novej Vsi aby zabrali vo finiši súťaže o príspevok Bratislavského samosprávneho kraja na vybudovanie nového parkourového a workoutového ihriska v Devínskej. Výzva pomohla a nakoniec získal projekt Devínskej Novej Vsi v okrese Bratislava IV najviac hlasov. Tento článok bol celkom otvorený 1 452-krát.

Čo je nové na stavbe pred Lidlom

bloguAž tri z desiatich najčítanejších článkov na blogu v roku 2018 sa týkajú podivuhodnej stavby na vstupe do Devínskej Novej Vsi pred obchodom Lidl. Piatym najčítanejším je článok Čo je nové na stavbe pred Lidlom zverejnený koncom mája. Upozornil som v ňom na nové skutočnosti, ktoré som zistil o tejto Devínskonovovešťanmi kritizovanej stavbe. Tento článok bol celkom otvorený 1 640-krát.

Čo vyrastie na vstupe do Devínskej?

bloguŠtvrtým najčítanejším je článok zo začiatku februára Čo vyrastie na vstupe do Devínskej? Písal som v ňom o záhadnej stavbe, ktorá začala bez označenia vyrastať na začiatku roku na vstupe do Devínskej Novej Vsi pred obchodom Lidl. Zároveň som upozornil na viacnásobné porušenie stavebného zákona zo strany stavebníka tejto stavby. Tento článok bol celkom otvorený 1 734-krát.

Stane sa z Devínskej nový Pentagon?

bloguTretí najčítanejší článok vznikol za zaujímavých okolností. Stretol som sa so šesťstou fanúšičkou facebookovej stránky Týždeň v Devínskej aby som jej odovzdal fľašu šumivého vína. V rozhovore okrem iného spomenula aj jej obavy z toho, ako sa zhoršuje bezpečnostná situácia v Devínskej Novej Vsi. Zhodou okolností o niekoľko dní vyšiel v Bratislavskom kuriérovi článok na túto tému. Do článku Stane sa z Devínskej nový Pentagon? zverejneného začiatkom októbra na blogu som okrem týchto faktov začlenil aj reakcie Devínskonovovešťanov na sociálnej sieti.Tento článok bol celkom otvorený 1 801-krát.

Otáznik za otáznikom nad stavbou pred Lidlom

bloguDruhým najčítanejším je článok Otáznik za otáznikom nad stavbou pred Lidlom zverejnený na konci februára. Uviedol som v ňom viacero nezodpovedaných otázok sprevádzajúcich už spomenutú záhadnú stavbu vyrastajúcu na vstupe do Devínskej Novej Vsi. Tento článok bol celkom otvorený 1 822-krát.

Bezočivosť protekčného občana

bloguNajčítanejší článok blogu Týždeň v Devínskej za rok 2018 je úplne suverénne článok  Bezočivosť protekčného občana vydaný 25. mája 2018. V článku reagujem na nepravdivý článok vtedajšieho poslanca miestneho zastupiteľstva Denisa Ružoviča uverejnený v Devexe a bol celkovo otvorený doteraz 2 802-krát. Dnes sa s týmto mimoriadne úspešným článkom zároveň lúčim a už mu ďalej nebudem venovať pozornosť, keďže v budúcnosti už budem uvádzať iba najčítanejšie články počas roka 2019.

Trochu štatistiky na záver

O tom, či má projekt blogu Týždeň v Devínskej zmysel, rozhodujete vy, čitatelia. Ja môžem dnes po roku od jeho založenia s radosťou konštatovať, že blog si našiel svojich čitateľov. Počas celého roka si otvorilo blog celkovo 33 596 reálnych používateľov a stránka mala celkovo 133 068 zobrazení. Vyplýva z toho, že blog čítajú nielen ľudia z Devínskej Novej Vsi. Prevažná časť čitateľov blogu je samozrejme z Bratislavy. Má však svojich priaznivcov aj inde. Najviac čitateľov okrem Bratislavy má blog v Trnave a Nitre – 1,31 %, Košiciach – 0,99 %, Prahe – 0,86 % a Banskej Bystrici – 0,66 %. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že blog nečítajú iba ľudia na Slovensku ale aj v zahraničí. Najviac v USA – 1,71 %, potom v Česku – 1,55 %, Nemecku – 1,36 %, Rakúsku – 0,96% a Spojenom kráľovstve – 0,55 %.

Ako ďalej s blogom Týždeň v Devínskej

Z čísiel uvedených vyššie vyplýva, že existencia blogu Týždeň v Devínskej má zmysel. Vyplýva z nich, že blog zaujal aj prispievateľov aj čitateľov. Takže odpoveď na otázku ako ďalej s blogom Týždeň v Devínskej je jednoduchá. Pokračujeme. Píšte. Čítajte. Zachovajte nám prosím vašu priazeň aj v roku 2019.

 

blogu
Kostol Ducha svätého v Devínskej Novej Vsi.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *