Prečo nič nerozdávam ani nevarím

nevarím
Denis Ružovič

Veľa ľudí ma zastavuje a pýta sa ma, či budem niečo rozdávať alebo variť guláš, prípadne čapovať pivo. Inu nebudem, ani rozdávať, ani variť, ani čapovať. Som presvedčený o tom, že tieto praktiky už nepatria do 21. storočia.

píše: Denis Ružovič
autor kandiduje za starostu DNV    

V podstate je to manipulácia ľuďmi na úrovni najnižších pudov. Ľudia niečo dostanú (pivo, hrnček, dracenu) a darujúci stavia na tom, že ľudia budú cítiť záväzok a budú chcieť darujúcemu tento skutok oplatiť, v tomto prípade darovaním hlasu pri voľbách.

Je to jeden zo základných druhov manipulácie.

Všimli ste si, že aj v tomto funguje nepriama úmera?

Najviac „rozdávajú“ tí, ktorí nemajú čo programovo ponúknuť alebo majú nekalé plány.

Zatiaľ to vždy dopadlo tak, že ten, čo najviac pred voľbami „rozdával“ (rozumej si ľudí kupoval) ľudí po voľbách najviac očesal.

Čo Vy na to?

3 komentáre k “Prečo nič nerozdávam ani nevarím”

  1. Absolútne súhlasím. Len, bohužiaľ, je ešte stále veľmi veľa ľudí, ktorí sa dajú takto zmanipulovať. Preto aj tí kandidáti na starostu, čo to myslia dobre a chcú sa vo voľbách presadiť, musia počítať aj s hlasmi takýchto ľudí, preto ich musia nejako osloviť – presvedčiť, aby volili práve jeho. Súhlasím aj s tým, že terajší predvolebný najväčší „rozdávač“, by bol aj najväčším korupčníkom. My im ľudovo hovoríme „zlodeji“, ale oni sú na to hákliví. Oni to považujú za „poctivú províziu“, nie za úplatok. Z čoho by mali potom na bilboardy, kvetinky, letáky, guláše…proste na rozdávačky. Vždy treba niečo z „provízie“ obetovať aj na nás „ovce“, ktoré sa nechajú obalamútiť. Nie je to jednoduché, ale každopádne vám držím palce pán Ružovič.

  2. Nemôžem súhlasiť, lebo nepriama úmera, ktorú prezentujete jednoducho nefunguje. Síce vy nič nerozdávate, ale váš program patrí tiež medzi nedostatočné, problém opíšete, ale na riešenie vám stačí jeden riadok. Naopak napríklad pán Tešovič rozdáva klúčenky a pexesá, ale má aj celkovo najkomplexnejší program. Samozrejme, že ide o formu manipulácie, ale bez nej ani ten najlepší kandidát nemá šancu vyhrať.

  3. Pekný večer pán Dušan.
    Viete, ono sa to už dnes veľmi nenosí, ale problém treba pomenovať a navrhnúť riešenie – čím jednoduchšie, tým lepšie. Pragmaticky a priamo. Neobkecávať, nepísať litánie a ďalekosiahle články (väčšinou) o ničom. 5 odstavcov omáčky nenahradí 2 vety s riešením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *